15 czerwca 2022

Jak zadbać o swoje zdrowie przed i w trakcie podróży wakacyjnej?

Lekarz chorób zakaźnych, medycyny podróży
Obecnie sytuacja epidemiologiczna powoli uspokaja się i coraz więcej krajów łagodzi obostrzenia przeciwepidemiczne związane z podróżami. Możemy znowu swobodniej planować te dalsze i bliższe wyprawy. Przed egzotyczną podróżą warto odwiedzić lekarza – to wiadomo. Czy wiesz jednak, że warto porozmawiać z Twoim doktorem nawet przed wyjazdem do Krainy Wielkich Jezior, zwiedzaniem Hiszpanii, Włoch czy podbojem Tatr?

Spis treści:

1. Planowanie wizyty lekarskiej przed podróżą

2. Najważniejsze tematy, które warto poruszyć z lekarzem przed podróżą

2.1. Profilaktyka biegunki podróżnych

2.2. Szczepienia ochronne

2.3. Ochrona przed chorobami przenoszonymi przez owady i stawonogi

2.4. Ochrona przed jadowitymi i toksycznymi zwierzętami i roślinami

2.5. Profilaktyka choroby wysokościowej

2.6. Profilaktyka zakrzepicy żylnej związanej z unieruchomieniem

2.7. Ochrona przed słońcem i odwodnieniem

2.8. Dobór najlepszego kierunku podróży dla osób ze szczególnymi sytuacjami zdrowotnymi

 

Planowanie wizyty lekarskiej przed podróżą

Wizytę najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem 4-6 tygodni, by mieć czas na przygotowania. A jeśli udało się upolować super ofertę last minute i wylot już za kilka dni? Nie rezygnuj z wizyty – wiele zaleceń profilaktycznych można zrealizować nawet w ostatniej chwili.
 

Najważniejsze tematy, które warto poruszyć z lekarzem przed podróżą

Profilaktyka biegunki podróżnych

Choroba ta dotyka nawet co drugiego turysty. Długotrwałym następstwem bywa poinfekcyjny zespół jelita drażliwego. Ryzyko zależy od zmiany flory bakteryjnej, twardości wody, rodzaju spożywanych pokarmów, a przede wszystkim - higieny przygotowania i spożywania posiłków. Pamiętamy o umyciu lub zdezynfekowaniu rąk przed jedzeniem, ale najczęściej nie mamy wpływu (ani wglądu) na czystość kuchni restauracji. Co możemy zrobić dla swojego przewodu pokarmowego, to wybierać potrawy świeżo przygotowane w wysokiej temperaturze, unikać kostek lodu z wody niewiadomego pochodzenia oraz surowego mięsa (także ryb) i niepasteryzowanego mleka oraz zamawiać napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Jeżeli masz przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego, np. nieswoiste zapalenie jelit, albo wyjeżdżasz w bardzo trudne warunki sanitarne, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o lekach, które należy zabrać na wypadek infekcji o cięższym przebiegu.

 

Szczepienia ochronne

Wielu ciężkim chorobom, które dość łatwo nabyć w trakcie egzotycznych podróży, można zapobiec szczepieniami ochronnymi. Należą do nich m.in. dur brzuszny, żółta febra, błonica, choroba Heinego-Medina (polio) czy wścieklizna. Nawet w Polsce przyda się przypomnienie uodpornienia przeciw tężcowi i krztuścowi, a także szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zakres zalecanych szczepień różni się znacząco zależnie od kraju wyjazdu i rodzaju planowanej aktywności (np. plażowanie w kurorcie vs górska wędrówka z plecakiem). Lekarz medycyny podróży pomoże wybrać te naprawdę potrzebne, sprawdzi też, czy część szczepień z dzieciństwa jest jeszcze aktualna.

 

Ochrona przed chorobami przenoszonymi przez owady i stawonogi

W Europie głównym zagrożeniem są choroby odkleszczowe, ale, w związku z coraz cieplejszymi zimami, sporadycznie pojawiają się ogniska chorób przenoszonych przez komary, np. dengi czy gorączki Zachodniego Nilu. W klimacie podzwrotnikowym, zwrotnikowym i równikowym tych chorób jest znacznie więcej. Porozmawiaj z lekarzem o wskazaniach do farmakologicznej profilaktyki malarii (nie w każdym kraju ten sam lek będzie optymalny), a także o zachowaniach zmniejszających ryzyko ukąszenia i tym samym nabycia choroby, przeciw której nie ma szczepień ani profilaktyki lekowej. To ważne, bo choroby arbowirusowe to nie tylko epizod dolegliwości grypopodobnych. Niektóre z nich niosą zagrożenie wadami wrodzonymi w przypadku ciąży (co może być ważne szczególnie dla nowożeńców w podróży poślubnej), albo możliwość wystąpienia bolesnego, przewlekłego zapalenia stawów, a nawet ryzyko trwałych następstw neurologicznych, podobnych do skutków udaru.

 

Ochrona przed jadowitymi i toksycznymi zwierzętami i roślinami

Planując pływanie w ciepłych morzach dobrze znać sposób postępowania po oparzeniu przez meduzę czy zranieniu kolcami jeżowca. Ale nawet w Polsce można natknąć się na jadowitą żmiję miedziankę czy wiele toksycznych roślin, np. bieluń, szczwół plamisty czy barszcz Sosnowskiego. Lekarz medycyny podróży podpowie, jakie zagrożenia mogą czekać w miejscu wymarzonych wakacji, a także jak się zachowywać w razie „bliskiego spotkania” z nimi.

 

Profilaktyka choroby wysokościowej

Objawy związane z mniejszą zawartością tlenu w górskim powietrzu mogą pojawić się już na wysokości 3000 m n.p.m. Porozmawiaj z lekarzem medycyny podróży, gdy nie masz pewności, jak bezpiecznie zaplanować tempo zdobywania kolejnych wysokości lub jak przeprowadzić aklimatyzację i zaprawę kondycyjną przed wyprawą w góry wysokie, a także – jeżeli chcesz rozsądnie spakować wyprawową apteczkę i znać objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej ewakuacji w doliny.

 

Profilaktyka zakrzepicy żylnej związanej z unieruchomieniem

Wiele osób wybierających się w długie (trwające > 8h) podróże lotnicze i autokarowe planuje przespać całą drogę. Byłby to może dobry sposób na miłe i szybkie podróżowanie, gdyby nie ryzyko powstania groźnych zakrzepów żylnych w unieruchomionych kończynach dolnych. Dodatkowo ryzyko to zwiększają: odwodnienie - częste w podróży - oraz niektóre choroby przewlekłe, ciąża czy niedawno przebyte operacje. Lekarz medycyny podróży oceni, jak duże jest ryzyko i czy trzeba brać w związku z tym leki przeciwkrzepliwe; rozprawi się też z popularnymi mitami, jak np. wystarczające ochronne działanie kwasu acetylosalicylowego.

 

Ochrona przed słońcem i odwodnieniem

Oparzenia słoneczne i odwodnienie to jedne z częstszych problemów zdrowotnych przy wyjazdach na niższe szerokości geograficzne. Krem z filtrem słonecznym to oczywistość, ale nie każdy wie, jak przebiega proces aklimatyzacji w tropikach i jak dostosować do niego ilość i rodzaj spożywanych płynów.

 

Dobór najlepszego kierunku podróży dla osób ze szczególnymi sytuacjami zdrowotnymi

Ciąża, wyjazd z małym dzieckiem, ciężkie alergie, niepełnosprawność ruchowa, a może poważna choroba przewlekła? Lekarz medycyny podróży to najlepszy doradca przy wyborze ekscytującego, ale bezpiecznego miejsca na spędzenie wakacji marzeń.