Ból brzucha – choroba czy nic niepokojącego?
O przyczynę bólu brzucha wskazuje szereg czynników. Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz na badaniu przedmiotowym połączonym z ultrasonografią jamy brzusznej. Jeśli to konieczne, diagnostykę poszerza się o badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. O czym świadczy ból brzucha po lewej stronie, a o czym dolegliwość w innym miejscu?
Spis treści:
Do jakiego lekarza powinien iść chory z bólem brzucha?
Czy ból brzucha z lewej strony powinien zaniepokoić?
O czym świadczy ból brzucha po prawej stronie?
Ból w dole brzucha – czy jest powodem do niepokoju?
Ból brzucha u dziecka
Do jakiego lekarza powinien iść chory z bólem brzucha?
Ból brzucha to bardzo często spotykana przypadłość. Zdarza się zarówno dzieciom, kobietom ciężarnym, jak i osobom w podeszłym wieku. Jego obecność jest efektem negatywnego działania szeregu czynników – niestrawności, zatruć pokarmowych lub poważnych chorób przewodu pokarmowego. Ze względu na złożoną etiologię, do prawidłowego rozpoznania konieczna jest diagnostyka laboratoryjna i obrazowa.
Przyczynę dolegliwości można poznać także na podstawie lokalizacji. Ból brzucha po prawej stronie nierzadko sugeruje kłopoty z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym. Z kolei bóle w dole brzucha są zjawiskiem towarzyszącym zatruciu pokarmowemu lub ciąży. Dolegliwości z lewej strony jamy brzusznej to często zwiastun choroby jelit. Ból bywa także sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. Jeśli nie mija i okresowo nasila się, warto zgłosić się do specjalisty. Bóle brzucha można skonsultować z lekarzem internistą lub gastrologiem na różne sposoby: podczas wizyty w placówce, telefonicznie lub dzięki czatowi internetowemu.
Czy ból brzucha z lewej strony powinien zaniepokoić?
Rozpoznanie przyczyny bólu brzucha jest bardzo często zależne od innych, współistniejących objawów, np. trudności w oddawaniu stolca, nudności lub nagłego wzrostu temperatury. Jeśli takie symptomy towarzyszą bólowi brzucha po lewej stronie, istnieje podejrzenie, że chory ma uchyłki jelita grubego. Choroba w początkowym stadium nie stanowi powodu do niepokoju, ale bardzo szybko może się przeistoczyć w poważny stan zapalny, który wymaga leczenia farmakologicznego.
O czym świadczy ból brzucha po prawej stronie?
Bóle brzucha zlokalizowane z prawej strony jamy brzusznej mogą być zwiastunem szeregu chorób np.:
- zespołu jelita wrażliwego – wyznacznikiem tego schorzenia są nie tylko stale utrzymujące się dolegliwości bólowe, lecz także nieustanne biegunki. Charakterystycznym objawem jest również ból brzucha po jedzeniu;
- stanów zapalnych jelit – nierzadko wymagają one interwencji chirurga i terapii na oddziale szpitalnym. Mogą prowadzić do niedrożności jelit i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego;
- choroby refluksowej przełyku – oprócz bólu brzucha towarzyszą jej również inne symptomy: uporczywe pieczenie w przełyku, uczucie ciężkości w żołądku po spożyciu posiłku oraz odbijanie;
- stanów zapalnych wątroby – charakterystycznym symptomem jest powiększenie obwodu brzucha i zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu;
- zapalenia trzustki – to stan zagrażający życiu chorego. Jeśli dolegliwości są silne, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.
Przewlekły ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie sugeruje niekiedy obecność nowotworu. Stale powtarzające się dolegliwości warto skonsultować ze specjalistą.
Ból w dole brzucha – czy jest powodem do niepokoju?
Ból w dole brzucha nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Nie znaczy to jednak, że powinno się go bagatelizować. Bóle podbrzusza mogą być sygnałem, że układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo, a pacjent ma stan zapalny pęcherza lub chorobę nerek. Jeśli chory ma dodatkowo nudności, wymioty i gazy, może być to zapowiedzią ataku kolki żółciowej, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Częste bóle brzucha pojawiają się u kobiet ciężarnych. Nie zawsze jest to normalne zjawisko, zwłaszcza gdy kobieta krwawi lub ma niewielkie plamienie. W takich sytuacjach powinna się pilnie skonsultować z ginekologiem prowadzącym, ponieważ silny ból brzucha w ciąży może świadczyć o zbliżającym się poronieniu.
Ból brzucha u dziecka
Ból brzucha i biegunka u dziecka jest typowym objawem zatrucia pokarmowego, choć może świadczyć także o innej poważnej chorobie przewodu pokarmowego. Nierzadko jest to również sygnał choroby mającej podłoże wirusowe, która wymaga hospitalizacji. Przewlekła biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża zdrowiu.
Przyczyną bólów brzucha u dzieci są też sytuacje stresowe. W takich przypadkach ujawniają się objawy somatyczne, z którymi można sobie poradzić dzięki środkom uspokajającym lub zabierając dziecko do psychologa.