03 lipca 2020

Apteczka w podróży

Biuro Medyczne PZU Zdrowie
Planując wakacyjny wypoczynek koncentrujemy się na kwestiach organizacyjnych i łatwo zapominamy o swoim zdrowiu. Warto poświęcić chwilę i przygotować się na nieoczekiwane urazy oraz dolegliwości, które mogą pojawić się podczas podróży i zabrać ze sobą apteczkę. Jej dobre wyposażenie pomoże nam oszczędzić sobie wielu stresujących sytuacji. Listę rzeczy niezbędnych w wakacyjnej apteczce do wydruku możesz pobrać tutaj.
wyjazd na wakajce

Spis treści:

Wyposażenie podstawowe
Pierwsza pomoc
Podstawowe leki
Dodatkowe środki
Niezbędne informacje

Wyposażenie podstawowe

Niezależnie od tego, czy podróżujemy sami czy z dziećmi, każda apteczka powinna zawierać podstawowe wyposażenie, które w razie potrzeby można rozszerzać. 

Najważniejszym elementem podróżnej apteczki są leki przyjmowane na stałe. Koniecznie musimy pamiętać o ich spakowaniu oraz upewnić się, czy posiadana ilość wystarczy nam na cały urlop. Jeśli nie, umówmy się do lekarza po receptę. Możemy skorzystać z konsultacji telemedycznej i odebrać e-receptę przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). IKP przyda nam się również w razie podróży, ponieważ mamy w niej dostęp do historii swojego zdrowia oraz naszych dzieci do 18 roku życia. Podróżując z dziećmi warto zabrać ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka lub jej kopię. Pakując apteczkę nie zapominajmy także o środkach z których korzystamy rzadziej lub tylko okresowo, takich jak leki na alergię czy inhalatory na astmę. 

Pierwsza pomoc

Niezależnie od rodzaju planowanego wypoczynku zawsze istnieje ryzyko zranienia. Wzrasta ono znacząco, kiedy podróżujemy z dziećmi. W związku z tym każda apteczka powinna zawierać  niealkoholowy środek do dezynfekcji, np. zawierający oktenidynę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dużego zanieczyszczenia rany ziemią bądź pogryzienia przez nieznane zwierzę należy zgłosić się do lekarza, aby otrzymać odpowiednią pomoc. 

W apteczce nie może zabraknąć plastrów w kilku rozmiarach. Jeśli wybierzemy plastry do cięcia pamiętajmy o zapakowaniu nożyczek. Warto rozważyć zakup plastrów wodoodpornych – sprawdzą się one szczególnie podczas wyjazdów nad morze czy jezioro. Dostępne są również plastry z opatrunkiem, które mogą pełnić dodatkowe funkcje (np. opatrunek z dodatkiem srebra działa przeciwbakteryjnie, a opatrunek hydrożelowy świetnie sprawdzi się przy oparzeniach). 

Bandaże elastyczne przydadzą nam się na przykład na wypadek urazu łokcia czy kolana, ponieważ łatwiej zaopatrzyć z ich pomocą zginające się części kończyn. Do kompletu powinniśmy zakupić także jałowe gaziki, na które można nałożyć żel czy maść i za pomocą bandaża utrzymać na miejscu.

Maść lub żel na opuchliznę bazujący np. na octawinianie glinu, przyda się na wypadek stłuczenia, skręcenia bądź obrzęku stawu oraz w przypadku niewielkich oparzeń.

Podstawowe leki

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające w składzie paracetamol bądź ibuprofen mogą być pomocne w takich sytuacjach jak nagły ból głowy, zęba czy gorączka. Można je stosować również u dzieci, u których świetnie sprawdzą się leki w formie zawiesiny lub kropli. U dorosłych można zastosować także aspirynę, jednak nie należy jej podawać dzieciom do 12 roku życia. Pamiętajmy też, aby do apteczki zapakować termometr, najlepiej elektroniczny bezkontaktowy.

W podróży częściej niż zwykle występuje biegunka. W związku z tym powinniśmy umieścić w swojej apteczce także substancje pomocne w tej sytuacji – dla dorosłych leki przeciwbiegunkowe zawierające w składzie loperamid, natomiast dla dzieci smektyn. Pamiętajmy jednak, że jeśli wystąpią dodatkowo niepokojące objawy (gorączka, obecność krwi w stolcu) konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Do apteczki trafić też powinien probiotyk, aby wspomóc regenerację przewodu pokarmowego po przebytej biegunce. Zaleca się podawanie ich szczególnie dzieciom. 

Każda osoba z biegunką wymaga również odpowiedniego nawodnienia. W tym celu stosować możemy doustne płyny nawadniające, które dzięki zawartości elektrolitów nawodnią dużo lepiej niż zwykła woda. Przydadzą się one także przy wymiotach oraz odwodnieniu związanym z długim przebywaniem na słońcu.

Dodatkowe środki

Jeśli planujemy plażowanie i opalanie się, w naszej apteczce nie może zabraknąć preparatów z odpowiednim filtrem ochronnym – aby zapobiegać oparzeniom słonecznym. Jeśli już by jednak do nich doszło dobrze sprawdzą się preparaty zawierające pantenol (inne nazwy – dekspantenol, D-pantenol, prowitamina B5, kwas pantotenowy), które działają łagodząco oraz regenerująco na naskórek. 

Wakacje to także sezon na komary i kleszcze. Zapakujmy do apteczki środki odstraszające owady, które występują w formie repelentów, bransoletek czy plastrów. Jeśli podróżujemy z dziećmi powinniśmy koniecznie upewnić się, czy zakupiony środek jest odpowiedni dla ich wieku. Warto także zapakować żel na ukąszenia owadów (zawierający w składzie np. dimetynden), który złagodzi uciążliwy świąd po ugryzieniach komarów oraz pęsetę lub inny przyrząd do usuwania kleszczy.

Podróż samochodem, szczególnie ta dłuższa skutkować może wystąpieniem choroby lokomocyjnej. Jest ona szczególnie częsta wśród dzieci. Jeśli więc któraś z podróżujących osób cierpi na tę przypadłość koniecznie musimy zapakować leki na chorobę lokomocyjną – bez recepty zakupimy leki zawierające wyciąg z kłącza imbiru lub dimenhydrynat. Przed podróżą warto sprawdzić, czy nasza samochodowa apteczka jest kompletna i zawiera wszystkie elementy niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zostawiać w niej żadnych lekarstw – w pozostawionym na zewnątrz samochodzie występują duże wahania temperatur, które mogą zaburzyć działanie leków.

Niezbędne informacje

Jadąc na wakacje do egzotycznego kraju warto dowiedzieć się, jakie choroby występują w odwiedzanym rejonie. Być może przed wyjazdem przydatna będzie konsultacja z lekarzem w celu omówienia profilaktyki – może ona obejmować zarówno przyjmowanie leków w czasie wyjazdu jak i szczepienia. Szczegółowe informacje na temat metod zapobiegania zakażeniom w podróży możemy znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. Pomocna może być także anglojęzyczna strona www.cdc.gov na której znajdziemy wszystkie informacje epidemiologiczne z podziałem na kraje. 

Poza odpowiednio zapakowaną apteczką powinniśmy także zorientować się, gdzie i na jakich zasadach możemy otrzymać pomoc medyczna. Ustalmy więc, gdzie znajdują się najbliższe: apteka, przychodnia oraz szpital. Jeśli wybieramy się na wakacje poza granice kraju warto też pomyśleć o ubezpieczeniu – nawet najlepiej zaopatrzona apteczka nie uchroni nas przed hospitalizacją w razie wypadku. Na terenie Unii Europejskiej przydatna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto też rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, zwłaszcza jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej. 

Pamiętajmy, aby apteczkę mieć zawsze pod ręką, niezależnie od środka transportu. W samolocie zabierzmy ją do bagażu podręcznego, natomiast w samochodzie zapakujmy tak, aby móc się do niej jak najszybciej dostać. Tak przygotowani możemy ze spokojem ruszyć w podróż i cieszyć się wakacjami.