15 lipca 2020

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Biuro Medyczne PZU Zdrowie
Obecnie w dalekie podróże zabieramy zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Im młodszy jest nasz podróżnik, tym lepiej trzeba się przygotować do długiej trasy. Zapewni to większy komfort zarówno rodzicom, jak i dziecku.
niemowlę w podróży

Spis treści:

1. W samochodzie
2. Niezbędne akcesoria
3. Warto wiedzieć
4. Zabawa podczas jazdy
5. Jedzenie i picie
6. Czas na przerwę
7. Możliwe dolegliwości
8. Przed wyjazdem
9. Pamiętaj!

W samochodzie

Do podróży samochodem musimy przede wszystkim odpowiednio przygotować pojazd. Postarajmy się o ograniczenie do minimum panujących w nim zapachów poprzez dobór jak najmniej drażniącego spryskiwacza oraz usunięcie pachnących zawieszek. Wybierzmy też odpowiedni dla wieku dziecka fotelik i zamocujmy go w aucie zgodnie z zaleceniami producenta. Foteliki dla niemowląt powinny być umieszczone tyłem do kierunku jazdy i nie mogą znajdować się przy przednich poduszkach powietrznych (jeśli chcemy postawić go obok kierowcy, powinniśmy wyłączyć poduszki). Pamiętajmy również o zabezpieczeniu zamków w drzwiach samochodu, aby dziecko nie otworzyło ich podczas jazdy. Przy pakowaniu bagażnika należy zwrócić uwagę, aby rzeczy dziecka (ubranka na zmianę, zabawki, pieluchy) były łatwo dostępne. Na wierzchu powinny znaleźć się też trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa oraz apteczka.

Niezbędne akcesoria

Małe dziecko ma inne potrzeby w podróży niż dorosły, w związku z czym powinniśmy zabrać ze sobą dodatkowo:

  • chusteczki nawilżane,
  • chusteczki higieniczne,
  • ręczniki papierowe,
  • pieluchy,
  • podkłady do przewijania,
  • wodę przegotowaną w dużej butelce (do mycia np. rąk),
  • maść przeciw odparzeniom pieluszkowym,
  • woreczki na śmieci,
  • w przypadku choroby lokomocyjnej – torebki lub woreczki na wypadek wymiotów.

Podróż jest dla dziecka męcząca, najlepiej więc rozpocząć wyjazd w porze jego snu. Zaplanujmy go na czas najdłuższej drzemki, wyjedźmy w nocy (jeśli czujemy się na siłach) lub bardzo wcześnie rano (około 4:00) – dziecko prześpi wtedy początkową część trasy. 

Jeśli przewidywana długość trasy wynosi ponad dobę, warto rozważyć zatrzymanie się po drodze na nocleg.

Warto wiedzieć

Do podróży dziecko musi być odpowiednio ubrane. Najlepiej sprawdzi się strój „na cebulkę” złożony z kilku warstw. Można wtedy zdjąć lub założyć dodatkowe ubranka w zależności od temperatury. Pomimo tego, dziecko i tak może się spocić – koniecznie zapakujmy zatem strój na zmianę. Aby zwiększyć higienę podróży dziecka i ograniczyć pocenie, warto wyłożyć fotelik pieluszką tetrową. Dobrze pochłania ona wilgoć oraz jest przyjemniejsza dla skóry dziecka niż plastikowy pokrowiec. Alternatywą jest zakup wkładki antypotowej dopasowanej do posiadanego modelu fotelika. Oprócz tych przygotowań najważniejsze jest oczywiście dostosowanie temperatury wewnątrz auta. Nie powinna ona różnić się o ponad 4 stopnie C od panującej na zewnątrz. Używając klimatyzacji pamiętajmy także, że z tyłu jest zwykle cieplej niż z przodu – dobrze więc, aby któreś z rodziców siedziało razem z dzieckiem na tylnym fotelu. Pomoże nam to nie tylko zadbać o jego komfort termiczny, ale także zapewnić mu rozrywkę podczas monotonnej jazdy. 

Zabawa podczas jazdy

Pamiętajmy, że podróż autem jest nużąca, szczególnie z perspektywy malucha – zabierzmy więc ze sobą kolorowe zabawki lub książeczki. Starszym dzieciom można także włączać audiobooki z bajkami. Oglądanie kreskówek czy filmów na tablecie nie jest zalecane, szczególnie najmłodszym dzieciom – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny mieć dostępu do ekranów.

Jedzenie i picie

Im mniejsze dziecko, tym bardziej narażone jest na odwodnienie, o które szczególnie łatwo podczas długiej podróży. Powinniśmy więc stale nawadniać dziecko poprzez pojenie go (najlepiej wodą) lub karmienie piersią. Ważne są także posiłki – najlepiej zabrać ze sobą kilka mniejszych przekąsek zamiast jednego dużego dania. Nie powinniśmy karmić dziecka w jadącym samochodzie, ponieważ dużo łatwiej wtedy o zadławienie czy zachłyśnięcie, na które dzieci są szczególnie podatne ze względu na odmienną budowę dróg oddechowych. Najlepiej robić regularne postoje w trakcie podróży (co około 2-3 godziny), na których będziemy mogli spokojnie nakarmić dziecko. 

Czas na przerwę

Na każdym postoju należy sprawdzić stan pieluchy. Długa podróż w mokrej pieluszce może spowodować odparzenia, a najłatwiej zapobiegać temu przez częste przewijanie. Możemy również zastosować profilaktycznie maść lub krem na odparzenia pieluszkowe. Podczas przerwy w podróży warto też zapewnić dziecku jak najwięcej ruchu. Z chodzącymi dziećmi możemy zrobić krótki spacer lub porzucać piłką, natomiast niemowlętom warto rozłożyć koc, na którym będą mogły raczkować lub bawić się zabawkami. Pomoże nam to nieco zmęczyć dziecko i zwiększyć prawdopodobieństwo, że zaśnie po powrocie do auta.

Możliwe dolegliwości

U dzieci często występuje choroba lokomocyjna. Jej objawami są między innymi bladość, złe samopoczucie, brak apetytu, zawroty i bóle głowy, nudności oraz wymioty. Jeśli dziecko prezentowało w przeszłości podobne symptomy, powinniśmy zabrać ze sobą torby lub woreczki na wypadek wymiotów. Szczególnie ważne są także częste przerwy w podróży oraz zajmowanie uwagi dziecka w jej trakcie poprzez rozmowę lub różne gry (np. liczenie mijanych obiektów). Nie powinniśmy pokazywać książeczek ani zabawek, ponieważ oglądanie ich przez dziecko może nasilić jego dolegliwości.

Przed podróżą warto także wybrać się z dzieckiem do lekarza, który może zaproponować leki dostosowane do wieku i objawów malucha. Jeśli zostaniemy zaskoczeni przez dolegliwości dziecka, możliwe jest nabycie preparatów bez recepty zawierających w składzie wyciąg z kłącza imbiru lub dimenhydrynat. Pamiętajmy jednak, aby zawsze przed podaniem dziecku leku przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i upewnić się, czy jest on odpowiedni dla jego wieku. Uciążliwe dla dziecka oraz rodziców w podróży może być także ząbkowanie. Jeśli maluch nie ma jeszcze wszystkich zębów musimy być przygotowani – zabierzmy więc ze sobą w podróż maść lub żel na ząbkowanie. 

Przed wyjazdem

Niestety, nigdy nie możemy całkowicie wykluczyć poważniejszych problemów zdrowotnych podczas podróży. Przed wyjazdem powinniśmy wobec tego sprawdzić dostęp do opieki medycznej w pobliżu naszego miejsca docelowego oraz na trasie podróży. Powinniśmy nabyć też ubezpieczenie podróżne. Maluchy są bardziej podatne na różne zakażenia oraz odwodnienie, które mogą wymagać nawet hospitalizacji. Warto więc zainwestować w swój spokój i zabezpieczyć się na taką ewentualność.

Przygotowania do zagranicznego wyjazdu z noworodkiem lub niemowlęciem warto rozpocząć kilka tygodni wcześniej. Wskazana jest konsultacja z lekarzem pediatrą, który oceni czy dziecko może udać się w podróż oraz doradzi jak odpowiednio się nim zająć. W niektórych rejonach świata łatwo o zakażenia, na które szczególnie podatne są małe dzieci. Aby je chronić, lekarz może zaproponować nam odpowiednią profilaktykę – na konsultacji koniecznie zapytajmy o obowiązkowe i zalecane szczepienia oraz zasady ochrony przed zachorowaniem. 

Nie możemy również zapomnieć o dokumentach dla dziecka. Przy wyjazdach zagranicznych konieczne będzie wyrobienie dziecku paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego. Powinniśmy także zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka lub jej kopię.

Pamiętaj!

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego!
  • Każdą dłuższą podróż z małym dzieckiem poprzedź wizytą u lekarza.
  • Aby zapewnić dziecku komfortowe warunki, odpowiednio przygotuj samochód do podróży.
  • W czasie upałów oraz jazdy samochodem szczególnie dbaj o nawodnienie.
  • Przygotuj się na ewentualność choroby lokomocyjnej.
  • Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym.
  • Nie złość się na dziecko, jeśli źle znosi podróż!