Karmienie piersią – korzyści, nawał, przystawianie dziecka do piersi. Kiedy karmienie jest skuteczne?
Spis treści
- Jakie są korzyści z karmienia piersią?
- Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
- Wyznaczniki skutecznego karmienia piersią
- Nawał pokarmu – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Jakie są korzyści z karmienia piersią?
Mleko mamy jest unikatowym pokarmem, dostosowanym do potrzeb dziecka. Prócz wszystkich niezbędnych składników odżywczych, pokarm kobiecy bogaty jest również w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz DHA, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy malucha i jego prawidłowy rozwój.
Przeciwciała zawarte w pokarmie pełnią funkcję ochronną przed infekcjami, tym samym wpierając układ odpornościowy dziecka. Zapewniają mu również naturalną ochronę przed alergiami. Mleko matki łatwo się trawi i jest dobrze przyswajane przez delikatny układ pokarmowy niemowlęcia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów trawiennych, takich jak kolki czy zaparcia.
Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią mają niższe ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszym życiu, ponieważ pokarm kobiecy pomaga regulować apetyt oraz zapewnia odpowiednią ilość kalorii.
Karmienie piersią przynosi również wiele korzyści dla mamy. Przede wszystkim, podczas ssania piersi przez dziecko w organizmie kobiety wydzielana jest oksytocyna, która w pierwszych dniach połogu pozytywnie wpływa na kurczenie się macicy, tym samym przeciwdziałając krwawieniom poporodowym. Udowodniono, że karmienie piersią redukuje ryzyko wystąpienia depresji poporodowej oraz sprzyja szybszemu powrotowi do formy sprzed ciąży.
Niezmiernie ważnym elementem w trakcie karmienia piersią jest bliskość mamy z maluszkiem, przez co budowana jest między nimi więź emocjonalna. Ten sposób karmienia jest wygodny, ponieważ nie wymaga przygotowywania mleka modyfikowanego oraz dbania o akcesoria w postaci butelek i smoczków.
Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
Prawidłowe przystawienie dziecka do piersi jest kluczowe dla skutecznego i komfortowego karmienia piersią. Jak zatem prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
- Znajdź wygodną pozycję do karmienia. Upewnij się, że masz dobre podparcie dla swojego ciała i dla ciała maluszka. Pamiętaj, żeby w trakcie karmienia znaleźć taką pozycję, w której nie będziesz obciążała swoich pleców ani ramion.
- Ułóż dziecko bardzo blisko siebie, tak aby bródka prawie dotykała piersi. Głowa i ciało niemowlaka powinny być w jednej linii, a jego brzuszek powinien być skierowany w twoją stronę.
- Ujmij pierś daleko od otoczki. Brodawką delikatnie dotknij górnej i dolnej wargi dziecka, aby pobudzić je do szerokiego otwarcia ust.
- Po otwarciu ust dziecka zbliż jego główkę do brodawki piersi wraz z otoczką, tak aby dziecko objęło pierś i ją zassało.
- Sprawdź, czy maluszek prawidłowo uchwycił pierś. Wargi dziecka powinny być wywinięte na zewnątrz, a jego bródka powinna dotykać piersi.
- W trakcie karmienia obserwuj reakcje swojego dziecka i słuchaj jego sygnałów.
Wyznaczniki skutecznego karmienia piersią
Często świeżo upieczone mamy zastanawiają się, czy ich karmienie przebiega prawidłowo oraz czy dziecko jest najedzone. W ciągu pierwszych dwóch dni życia dziecka, maluszek pobiera niewielkie ilości siary, które w zupełności są dla niego wystarczające. W tym czasie dziecko ssie zwykle krótkimi seriami z częstymi przerwami.
Po kilku dniach możemy zaobserwować większą aktywność przy piersi oraz produkcję większej ilości mleka. Dopiero wtedy, na podstawie kilku wskaźników, możesz ocenić, czy karmienia przebiegają skutecznie:
- dziecko jest aktywne przy piersi, samo budzi się na karmienia w dzień oraz w nocy;
- czas efektywnego ssania wynosi minimum 10 minut z jednej piersi;
- po karmieniu mama czuje, że jej piersi stają się luźniejsze;
- dziecko moczy 6-8 pieluszek dziennie i oddaje 3-4 stolce (od 6. tygodnia stolce mogą pojawiać się raz na kilka dni);
- maluszek zaczyna przybierać na wadze i do 10. dnia życia wyrównuje swoją wagę urodzeniową;
- dziecko prawidłowo przybiera na wadze.
Nawał pokarmu – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Nawał jest stanem fizjologicznym w czasie laktacji. Polega on na gwałtownym wzroście produkcji mleka w piersiach. Najczęściej pojawia się on między 3. a 6. dobą po porodzie. W trakcie jego przebiegu, kobiety odczuwają, że ich piersi stają się powiększone, cięższe, napięte, a nawet mocniej ucieplone. Pokarm może wyciekać samoistnie.
Nawał jest stanem przejściowym, po którym dochodzi do stabilizacji laktacji. W tym czasie ważne jest odpowiednie postępowanie, ponieważ błędy popełniane przy nawale mogą skutkować poważniejszymi powikłaniami.
Postępowanie polega na częstym karmieniu dziecka, żeby nie doprowadzić do przepełnienia piersi. W przypadku jego wystąpienia, przed przystawieniem dziecka do piersi zalecany jest bardzo delikatny masaż sutka – od brodawki na zewnątrz – w celu odprowadzenia chłonki z piersi i zmiękczenia brodawki. Po nakarmieniu dziecka należy stosować zimne okłady, które przynoszą ulgę. Pomiędzy karmieniami mamy powinny odpoczywać, ponieważ zachowanie spokoju w tym czasie jest kluczowe.
Pamiętaj, że nie jesteś sama w laktacji. Przy wystąpieniu jakichkolwiek wątpliwości czy problemów nie bój się prosić o pomoc położnej oraz doradcy laktacyjnego.
Źródła
- Młodawska M., i wspól., Breast is the best – czyli co każdy ginekolog o karmieniu piersią wiedzieć powinien, Gin. Perinat. Prakt., 2019; 4, 1, s: 23–33.
- https://www.who.int/health-topics/breastfeeding, [dostęp: 12.03.2024].