01 października 2024

USG piersi w diagnostyce nowotworów piersi – kiedy i jak często wykonywać oraz jak się przygotować?

3 min.
Rak piersi jest nowotworem, stanowiącym zagrożenie głównie dla kobiet między 55 a 65 rokiem życia. Niestety w ostatnich latach zauważono wzrost zachorowań wśród młodszych kobiet. To właśnie w grupie kobiet poniżej 50 roku życia głównym badaniem pozwalającym wykryć zmiany nowotworowe jest badanie ultrasonograficzne piersi.
USG piersi w diagnostyce nowotworów piersi

Spis treści:

  1. Czym jest badanie USG?
  2. USG piersi – kto powinien mieć wykonane badanie?
  3. Jak przygotować się do USG piersi?
  4. USG piersi – jaki jest przebieg badania?
  5. Zalety badania USG
  6. Wady badania USG

 

Czym jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne jest bezinwazyjnym i bezpiecznym badaniem. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe (niesłyszalne dla człowieka), które odbijają się od tkanek o różnej gęstości i po powrocie do sondy są przetwarzane do postaci obrazu. Ze względu na łatwość wykonania badania oraz na brak skutków ubocznych, jakie za sobą niesie, USG jest badaniem szeroko wykorzystywanym w diagnostyce zmian występujących w piersiach oraz innych narządach. Obecnie obok mammografii stanowi jedną z podstawowych metod wykrywania oraz oceny zaawansowania raka piersi.
 

USG piersi – kto powinien mieć wykonane badanie?

Badanie USG jest zalecane przede wszystkim u kobiet poniżej 40 roku życia. W tym okresie w piersi występuje przewaga gęstej tkanki gruczołowej nad luźniejszą tkanką tłuszczową. Tkankę gruczołową łatwiej jest zobrazować w badaniu USG niż w trakcie mammografii, jednak obie metody diagnostyczne mogą stanowić swoje uzupełnienie w diagnostyce nowotworu piersi. 
 

Jak przygotować się do USG piersi?

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak, aby kobiety miesiączkujące wykonywały badanie między 5 a 12 dniem cyklu. W tym czasie poziom progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za tkliwość i wrażliwość piersi, jest niski, przez co badanie nie będzie powodowało żadnego dyskomfortu. Dodatkowo badanie USG można wykonywać w ciąży, ponieważ nie ma ono negatywnego wpływu na rozwijające się dziecko. 
 

USG piersi – jaki jest przebieg badania?

Badanie USG odbywa się w pozycji leżącej na plecach. Jedna ręka po stronie badanej powinna być podniesiona i założona za głowę w celu lepszego dostępu do piersi. Na badany obszar zostaje nałożony specjalny żel, który zapewnia prawidłowy kontakt głowicy USG ze skórą. Dodatkowo żel eliminuje pęcherzyki powietrza między powierzchniami, które mogłyby blokować przenikanie fal ultradźwiękowych w głąb tkanek. Następnie lekarz wykonujący badanie przesuwa głowicą po badanym obszarze sprawdzając, czy w tkance piersiowej nie występują żadne zmiany oraz, czy węzły chłonne pachowe nie są powiększone. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 30 min. Wynik jest wydawany bezpośrednio po badaniu w formie zdjęć USG oraz opisu.
 

Zalety badania USG:

  • Bezinwazyjne i bezbolesne badanie.
  • Bezpieczna metoda niewykorzystująca promieniowania rentgenowskiego.
  • Umożliwia wykrywanie zmian u kobiet z gęstą tkanką gruczołową.
  • W większości przypadków pozwala na odróżnienie zmian łagodnych od zmian podejrzanych wymagających dodatkowej diagnostyki.

Ograniczenia badania USG:

  • W porównaniu z mammografią jest badaniem o niższej czułości, co oznacza, że może nie uwidocznić wszystkich wczesnych zmian.

Źródła

  1. Wojciechowska U., Barańska K., Michałek I., Olasek P., Miklewska M., Didkowska J. A., Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku. Krajowy Rejestr Nowotworów, 2022, s.30-92.
  2. Jassem J, Krzakowski M, Bobek-Billewicz B et al. Breast cancer. Oncol Clin Pract 2018, s 14.
  3. RadiologyInfo.org, Breast Ultrasound [online], [21.09.2023r.] https://www.radiologyinfo.org/en/info/breastus?fbclid=IwAR1VlNfii09MvLe34KbT-YnqaIq-gBilbHdoXsm4_ttbC1B71XwfSqWfaZI/.