18 sierpnia 2020

Pojenie dzieci

Biuro Medyczne PZU Zdrowie
Organizm dziecka zawiera bardzo duże ilości płynów i jest wrażliwy na nawet niewielkie ich straty. W związku z tym dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest w przypadku najmłodszych szczególnie ważne. Dowiedz się jak odpowiednio poić swoje dziecko i tym samym zabezpieczyć je przed odwodnieniem.
pojenie dzieci

Ile wody powinno wypijać Twoje dziecko?

U dzieci poniżej 14 roku życia zapotrzebowanie liczymy na podstawie masy ich ciała
 
Waga   Zapotrzebowanie dobowe Jak to obliczyć?
1-10 kg  100 ml/kg  Dla dziecka o masie ciała 3 kg:
3 x 100 = 300 ml
 
11-20 kg  1000 ml + 50 ml na każdy kilogram ponad 10 kg Dla dziecka o masie ciała 15kg:
1000 + (5 x 50) = 1000 + 250 = 1250 ml
> 20kg  1500 ml + 20 ml na każdy kilogram ponad 20 kg    
Dla dziecka o masie ciała 30 kg:
1500 + (10 x 20) = 1500 + 200 = 1700 ml
 

Co z dopajaniem niemowląt?

Według obecnie obowiązujących zaleceń zdrowe niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym i nie zaleca się ich dopajania. Podawanie wody zaczynamy po rozpoczęciu rozszerzania diety.
 

Jak dbać o nawodnienie u dzieci?

Dzieci są dużo bardziej niż dorośli podatne na odwodnienie oraz rzadziej zwracają uwagę na jego pierwsze oznaki. W związku z tym trzeba szczególnie o nie zadbać. Oblicz ilość płynów, które powinno przyjmować Twoje dziecko i rozplanuj ich podawanie na cały dzień. Szczególnie trzeba pilnować podawania napojów podczas zabawy na świeżym powietrzu. Aktywność ruchowa bardzo mocno angażuje dzieci, przez co nie zwracają uwagi na pragnienie. 
 

Jakie płyny podawać dziecku?

Dla dzieci najlepsza będzie czysta woda niskozmineralizowana, czyli o zawartości składników mineralnych mniejszej niż 500mg w litrze. Wody takie często oznaczone są jako dziecięce i sprzedawane są w butelkach dostosowanych dla najmłodszych, czyli np. z dziubkiem. Należy unikać podawania gotowych wód smakowych oraz soków. Najlepiej od małego przyzwyczajać dziecko do picia czystej wody. W ten sposób kształtujemy w nim zdrowe nawyki żywieniowe oraz zabezpieczamy przed próchnicą.
 

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jeśli Twoje dziecko nie chce pić wody należy spróbować je do tego zachęcić. Możesz wypróbować poniższe sposoby.

  • Przede wszystkim bądź dla dziecka przykładem. Jeśli sam nie będziesz pić wody ciężko będzie przekonać dziecko, że powinno to robić. Jeszcze bardziej będzie się buntować, jeśli rodzic zamiast wody będzie pił ciekawe, kolorowe napoje. 
  • Nie podawaj dziecku do picia nic innego oprócz wody. Najłatwiej wprowadzić tą zasadę u dzieci, które dopiero zaczynają pić inne napoje niż mleko. Jeśli nie poznają smaku soczków czy herbatek nie będą miały problemów z piciem czystej wody. Jeśli jednak dziecko zna już inne napoje możemy stopniowo rozcieńczać je z wodą, aby odzwyczaić malucha od ich smaku albo uciąć ich kupowanie z dnia na dzień i podawać tylko wodę. 
  • Atrakcyjne podanie szczególnie zachęca. Możesz kupić butelkę z postacią z ulubionej bajki Twojego dziecka lub w ciekawe wzorki. Zainteresowanie mogą wzbudzić też kolorowe słomki lub kostki lodu o ciekawych kształtach. 
  • Opowiedz dziecku o korzyściach z picia wody. Powinno wiedzieć, dlaczego jest to ważne i czemu tego od niego wymagasz. Sposób przekazania informacji dostosuj do wieku dziecka, używając porównań lub przykładów: „ludzie tak samo jak kwiatki potrzebują wody, żeby rosnąć”, „wszystkie zwierzątka piją wodę, także – tu najlepiej podać przykład ulubionego zwierzątka Twojego dziecka”, „od innych napojów psują się ząbki i mogą Cię boleć”.
  • Zrób z picia zabawę. Jeśli Twoje dziecko lubi rysować, możecie wspólnie tworzyć plakat obrazujący ile wody wypiło w tym tygodniu. Możesz też przyznawać punkty za każdy wypity kubeczek. Dziecko będzie mogło potem wymieniać punkty na nagrody, które wcześniej razem umówicie. Nie powinny być to słodycze ani inne niezdrowe przekąski. Najlepsze będą nagrody takie jak dłuższe czytanie bajki na dobranoc, wizyta na ulubionym placu zabaw lub wspólna wycieczka rowerowa. Ważne, aby były to rzeczy, które dziecko lubi robić.
  • Dodatki (owoce, ogórek, listki mięty) mogą uatrakcyjnić napój w oczach dziecka poprzez zmianę jego smaku oraz niekiedy koloru. Jeśli maluch nie radzi sobie z pływającymi w wodzie kawałkami możesz kupić butelkę ze specjalnym wkładem. Unikaj jednak dolewania do wody słodkich soków i dosładzania.
  • Daj dziecku pozorny wybór. Kup dwie butelki wody z mocno różniącymi się od siebie etykietami i zapytaj dziecko, którą z nich woli. Możesz też zapytać, czy chce napić się wody czy może wody z cytrynką (lub innym dodatkiem). Ważne jest, aby był to wybór między dwoma alternatywami, z których każda będzie dla dziecka tak samo dobra.