05 kwietnia 2024

Pobyt w szpitalu – jak się przygotować i co spakować? Potrzebne dokumenty, zabiegi chirurgiczne jednego dnia

Pielęgniarka
4 min.
Hospitalizacja to dla większości sytuacja budząca niepokój. Pacjent martwi się o własne zdrowie, stresuje zabiegiem operacyjnym, badaniami, a także pobytem w nowym miejscu. Aby ograniczyć stres, warto przygotować się w zakresie, który jest zależny od pacjenta – skonsultować swoje wątpliwości dotyczące hospitalizacji i szczegóły zabiegu z lekarzem, przygotować potrzebne dokumenty, spakować przydatne przedmioty.
Jak się przygotować do szpitala i do operacji?

Spis treści:

  1. Jak się przygotować do pobytu w szpitalu? Potrzebne dokumenty
  2. Przygotowanie do pobytu w szpitalu – co warto spakować do bagażu?
  3. Jak się przygotować do operacji? Szczepienie przeciwko WZW typu B
  4. Kluczowe kroki przed zabiegiem chirurgicznym jednego dnia
  5. Zabiegi chirurgiczne jednego dnia – przeciwwskazania

 

Jak się przygotować do pobytu w szpitalu? Potrzebne dokumenty

Planowe przyjęcie do szpitala jest możliwe na podstawie skierowania od specjalisty. Skierowanie jest ważne do czasu ustalenia terminu przyjęcia.

Ważną kwestią na etapie przygotowania do hospitalizacji jest zgromadzenie potrzebnych dokumentów. Przy przyjęciu do szpitala konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jeśli szpital wymaga posiadania wyników badań, należy je wykonać (uwzględniając czas oczekiwania na wyniki) i zabrać ze sobą w dniu przyjęcia. Obowiązkowo należy pamiętać o dokumentacji medycznej — historii choroby i poprzednich wypisach ze szpitala.

Istotnym elementem jest również sporządzenie listy leków, które przyjmowane są na stałe. Przed hospitalizacją skonsultuj z lekarzem, czy konieczne jest odstawienie któregoś z nich. Do szpitala należy zabrać ze sobą wszystkie lekarstwa w oryginalnych opakowaniach.

W dniu przyjęcia zgłoś się punktualnie ze wszystkimi wymienionymi wyżej dokumentami. Pozostań na czczo do czasu, aż personel medyczny poinformuje cię, że możesz przyjąć posiłek.

 

Przygotowanie do pobytu w szpitalu – co warto spakować do bagażu?

Do bagażu spakuj rzeczy osobiste, które potrzebujesz do codziennego funkcjonowania oraz te, które wymagane są do przyjęcia na oddział:

  • dokument tożsamości ze zdjęciem;
  • dokumentację medyczną;
  • wygodną odzież bawełnianą, odzież nocną, bieliznę;
  • kapcie;
  • obuwie pod prysznic;
  • przybory toaletowe;
  • dwa ręczniki;
  • małe butelki z wodą;
  • sztućce, kubek;
  • telefon komórkowy, ładowarkę;
  • opcjonalnie: zdrowe przekąski, książki, krzyżówki, słuchawki.

Nie zaleca się zabierania ze sobą rzeczy wartościowych. Jeśli posiadasz przy sobie cenne przedmioty, możesz oddać je do depozytu szpitala.

 

Jak się przygotować do operacji? Szczepienie przeciwko WZW typu B

Gdy celem pobytu w szpitalu jest zabieg operacyjny, zalecane jest zaszczepienie się przeciwko WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Wystarczająca ilość przeciwciał wytwarza się już po drugiej dawce, którą pacjent przyjmuje po miesiącu od przyjęcia pierwszej. Jeżeli w dalekiej przeszłości szczepiłeś się przeciwko WZW typu B i chcesz upewnić się, czy posiadasz odporność w tym kierunku, możesz to sprawdzić, wykonując badanie z krwi na obecność przeciwciał anty Hbs.

 

Kluczowe kroki przed zabiegiem chirurgicznym jednego dnia

Niektóre zabiegi można wykonać w ramach chirurgii jednego dnia. Są to zabiegi, których czas hospitalizacji nie przekracza 24-ech godzin. Zabiegi jednodniowe to ogromny rozwój medycyny, niosący za sobą wiele korzyści – zarówno dla szpitala, jak i dla pacjenta. Dzięki tym procedurom, skraca się czas oczekiwania na zabieg oraz zmniejsza się ryzyko zakażeń, które niesie ze sobą długotrwała hospitalizacja. Pacjent przechodzi również rekonwalescencję w warunkach domowych, co ogranicza jego stres i zwiększa komfort.

Zabiegi, które można wykonać podczas jednodniowego pobytu, to m.in.:

  • usunięcie zmian skórnych;
  • usunięcie żylaków odbytu oraz żylaków kończyn dolnych;
  • liposukcje;
  • zabiegi chirurgii i ginekologii estetycznej;
  • zabiegi urologiczne, np. operacja stulejki, usunięcie wodniaka jądra;
  • niektóre zabiegi ortopedyczne, np. operacja koślawych paluchów.

Zabieg chirurgiczny jednego dnia wymaga odpowiedniego przygotowania. Najczęściej pacjent kierowany jest do specjalistów, którzy zlecają badania diagnostyczne, oceniają jego stan zdrowia i wyrażają zgodę na zabieg w trybie jednodniowym. Najczęstszymi badaniami, które należy obowiązkowo wykonać, jest badanie EKG oraz badania analityczne z krwi: morfologia, glukoza, układ krzepnięcia, opcjonalnie grupa krwi.

 

Zabiegi chirurgiczne jednego dnia – przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą zostać zakwalifikowani do zabiegów jednodniowych. Do przeciwwskazań należą m.in.:

 

Ważne informacje dotyczące zabiegów w ramach chirurgii jednego dnia:
 

  • W dniu zabiegu obowiązkowo należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, skierowanie do lekarza specjalisty oraz wyniki wymaganych badań.
  • Do szpitala trzeba zgłosić się z osobą towarzyszącą.
  • Na zabieg powinny zgłaszać się osoby zdrowe, bez cech infekcji.
  • Nie każdy zabieg wymaga pozostania na czczo, dokładne informacje należy skonsultować z lekarzem.
  • Warto zabrać ze sobą podstawowe przedmioty osobiste – w przypadku konieczności pozostania w szpitalu na dłuższą obserwację.

Zabieg w ramach chirurgii jednodniowej obejmuje przygotowanie pacjenta, przeprowadzenie zabiegu oraz krótką obserwację pozabiegową, po której pacjent wraca do domu.

Źródła

  1. GOV, Skierowanie do szpitala, https://pacjent.gov.pl/artykul/skierowanie-do-szpitala, [online], [dostęp: 15.03.2024].
  2. GOV, Rejestracja do poradni specjalistycznych i przyjęcie do szpitala, https://www.gov.pl/web/cskmswia/rejestracja-do-poradni-specjalistycznych-i-przyjecie-do-szpitala, [online], [dostęp: 13.03.2024].
  3. D. Maciejewski, Guidelines for system and anaesthesia organisation in short stay surgery (ambulatory anaesthesia, anaesthesia in day case surgery), Anaesthesiology Intensive Therapy 2013, vol. 45, no 4, s. 190-199.