Zadbajmy o żyły
Flebologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem chorób żylnych, a lekarz specjalizujący się w takich schorzeniach to flebolog. Patologie żylne są bardzo złożonym i interdyscyplinarnym problemem. Aby skutecznie je leczyć, specjalista musi posiadać szerokie kwalifikacje i przygotowanie z tego zakresu.
Niewydolność żylna i bezpośrednio z nią powiązana zakrzepica, a także żylaki to choroby groźne, mogące zagrażać życiu. Każda zakrzepica żył głębokich to potencjalna zatorowość płucna, w najbardziej skomplikowanych przypadkach, prowadząca do śmierci. - Zmiany w ścianie naczyń krwionośnych, nadmierna krzepliwość krwi i zaburzenia przepływu płynu to główne warunki powstawania zakrzepicy. Często wystarczy spełnienie jednego z nich, aby doszło do zakrzepu. Jego utworzenie ogranicza lub zamyka naczynie, a oderwanie może powodować zatorowość płucną lub ograniczyć światło naczyń, znacznie zmniejszając przepływ krwi. Dostanie się tego elementu do płuc jest przyczyną zatorowości płucnej. Taki stan grozi śmiercią – wyjaśnia dr n. med. Łukasz Paluch, specjalista flebolog.
Zakrzepica żylna najczęściej dotyczy kończyn dolnych – pompowanie krwi w naczyniach żylnych odbywa się wbrew siły grawitacji - przy pomocy zastawek i mięśni kończyn dolnych, w tym pompy mięśniowej stopy. Osłabienie ich czynności związane jest z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, unieruchomieniem po operacjach, paleniem tytoniu, czynnikami genetycznymi, zakażeniami, ciążą i zmianami hormonalnymi. Nie sprzyjają również częste i długie loty samolotem.
Najczęstsze objawy to obrzęki i zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, bolesność uciskowa, nadwrażliwość. Pacjent może odczuwać ociężałość i obniżenie komfortu chodzenia. Sytuacje, które powinny skłonić do szybkiego udania się do szpitala to znaczny obrzęk kończyny, duszność i ból w klatce piersiowej. Objawy te mogą sugerować lub wskazywać na powikłanie zakrzepicy, jakim jest zatorowość płucna. - W każdym przypadku podejrzenia zakrzepicy konieczne jest wykonanie badania USG Doppler. Szybkie wykrycie zmian i rozpoczęcie odpowiedniej zupełnie nieinwazyjnej terapii w początkowym stadium choroby, pozwala uchronić pacjenta przed ciężkimi powikłaniami – przestrzega dr Paluch.
Warto zapamiętać, że czynnikami sprzyjającymi powstawaniu chorób żył są: płeć żeńska, siedzący tryb życia, otyłość oraz zaburzenia hormonalne. W zależności od wystąpienia któregoś z wymienionych czynników, zapisane w naszej informacji genetycznej predyspozycje do niewydolności żylnej, mogą wcześniej lub później dać o sobie znać. Co robić, aby zapobiegać powstawaniu tego typu problemów? Przede wszystkim należy zadbać o aktywność fizyczną i robić sobie przerwy. Na każdą godzinę pracy siedzącej powinno przypadać 10-15 minut spaceru. Siedzenie przy biurku dobrze jest przerywać krótkimi ćwiczeniami np. wspinaniem się na palce. Sportem świetnie działającym na naczynia krwionośne jest pływanie.
W celu określenia predyspozycji i obecnego stanu żył, konieczna jest wizyta i konsultacja u wykwalifikowanego specjalisty. Zapraszamy do nowej poradni flebologicznej w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Artimed. Dr Łukasz Paluch, specjalista flebolog, doskonale zadba o Państwa zdrowie.
Wizyty można umawiać pod numerem telefonu: 41 367 17 00, 41 301 42 10.