Ginekolog – kim jest ten specjalista i jakimi chorobami się zajmuje?
Lekarz ginekolog w swojej pracy zajmuje się nie tylko diagnostyką i leczeniem chorób narządów płciowych oraz prowadzeniem ciąż, ale też działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi. Dotyczą one zarówno sfery współżycia płciowego i antykoncepcji, jak i zapobiegania częstym u kobiet nowotworom szyjki macicy, nowotworom trzonu macicy, nowotworom jajników oraz nowotworom piersi.
Spis treści:
Kim jest ginekolog?
Jakie choroby może wykryć ginekolog?
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Czy telemedycyna może być przydatna w ginekologii?
Kim jest ginekolog?
Lekarz ginekolog-położnik to specjalista w zakresie narządów płciowych kobiet – ich anatomii, funkcjonowania i możliwych patologii. Ma wiedzę i liczne umiejętności z zakresu badania klinicznego, diagnostyki oraz zachowawczych i operacyjnych metod leczenia chorób narządu rodnego. Może udzielać porad w poradni specjalistycznej, wykonywać zabiegi chirurgiczne na oddziale ginekologicznym, pracować na sali porodowej, odbierając porody. Część ginekologów specjalizuje się w diagnostyce chorób narządów rodnych albo koncentruje się na ważnej z punktu widzenia klinicznego endokrynologii ginekologicznej.
Jakie choroby może wykryć ginekolog?
Ginekolog już w trakcie rutynowych badań jest w stanie wykryć wiele schorzeń narządu rodnego kobiety. Najczęściej rozpoznawanymi chorobami są zmiany zapalne spowodowane przez infekcje bakteryjne czy grzybicze.
Badanie pochwy u ginekologa pozwala na ocenę stanu jej śluzówki oraz dokładne obejrzenie ujścia szyjki macicy, gdzie często dochodzi do zmian w obrębie nabłonka. Ich wczesne rozpoznanie (i w razie potrzeby usunięcie) pozwala uniknąć zachorowania na złośliwy nowotwór.
Badanie ginekologiczne umożliwia ocenę wielkości przydatków i macicy, ich ułożenia, ruchomości, bolesności czy wrażliwości na dotyk. Dzięki temu etapowi wizyty ginekolog może wstępnie rozpoznać np. ciążę albo guzy zlokalizowane w obrębie narządu rodnego (mięśniaki macicy, torbiele, nowotwory złośliwe).
Rutynowe badanie ginekologiczne jest w ostatnich latach często uzupełnianie, a nawet zastępowane przez ultrasonografię przezpochwową albo przezodbytniczą. Umożliwia ona dokonanie dokładnej oceny macicy, jej śluzówki, jajowodów, jajników, a nawet stwierdzenie, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego jest kobieta. Ewentualne patologiczne struktury są w badaniu USG dobrze widoczne, można ocenić ich lokalizację, kształt i wielkość.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Przebieg wizyty kontrolnej u ginekologa obejmuje zazwyczaj:
- zebranie wywiadu na temat dolegliwości, współżycia płciowego, stosowanej antykoncepcji oraz miesiączkowania, jego regularności, obfitości,
- badanie pochwy i szyjki macicy we wzierniku,
- pobranie materiału komórkowego z kanału szyjki do badania cytologicznego,
- badanie manualne,
- ultrasonografię narządu rodnego,
- badanie piersi,
- przekazanie pacjentce zaleceń, a w przypadku choroby rozpoznania, informacji o sposobie leczenia, recept na leki lub skierowania na badania bądź do szpitala.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Ze względu na utrudnienie w badaniu, ewentualność infekcji i możliwą bolesność nie powinno się chodzić do lekarza w okresie miesiączki (chyba że powodem wizyty jest niepokojące, bardzo obfite, nietypowe krwawienie).
Przed wizytą należy podmyć się, używając do tego celu niedrażniących środków przeznaczonych do higieny intymnej (podrażnienie może zostać fałszywie zinterpretowane w trakcie badania jako stan zapalny).
Dobrze jest przygotować informacje na temat daty ostatniej miesiączki, stosowanych środków antykoncepcyjnych czy używanych preparatów leczniczych. Warto zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, szczególnie jeśli odnotowano jakiekolwiek odchylenia od normy, a także ewentualną dokumentację z leczenia szpitalnego.
Czy telemedycyna może być przydatna w ginekologii?
Możliwości, jakie stwarza telemedycyna, są przydatne dla pacjentek ginekologicznych, szczególnie w dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest edukacja seksualna i poradnictwo. Telekonsultacja z lekarzem ginekologiem może być dobrym sposobem na zasięgnięcie informacji na temat współżycia płciowego, zasad antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Rozmowa z kompetentną osobą pozwoli uzupełnić posiadaną wiedzę i przygotować się na osobisty kontakt z lekarzem, co jest cenne szczególnie dla kobiet młodych, krępujących się pierwszej wizyty u ginekologa.
Drugą grupą pacjentek, które odniosą znaczące korzyści z wizyty w wirtualnej przychodni, są kobiety leczące się z powodu schorzeń narządu rodnego. Mogą one wyjaśnić wątpliwości co do niektórych zaleceń lekarza prowadzącego albo zapytać o radę w przypadku nagle występujących objawów czy dolegliwości. Po opisaniu swoich problemów podczas konsultacji telemedycznej uzyskają profesjonalną opinię na temat dalszego postępowania. W razie potrzeby zostaną skierowane na pilną wizytę u ginekologa.