01 czerwca 2022
Czym zajmuje się dietetyk i kiedy się do niego wybrać?
Dietetyk to specjalista, który zajmuje się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Edukuje pacjentów w zakresie prawidłowej diety, dopasowanej do wieku oraz stanu zdrowia. Ponadto opracowuje zalecenia żywieniowe dla osób zdrowych, ale również dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia – w tym na nadwagę i otyłość.
Spis treści:
1. Do zakresu zadań dietetyka należy
2. Specjalizacje w dietetyce
3. Co warto wiedzieć przed wizytą u dietetyka
Do zakresu zadań dietetyka należy:
- planowanie, nadzór i stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego i zbiorowego grup ludności,
- stosowanie żywienia klinicznego przy użytkowaniu produktów naturalnych oraz leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu chorób,
- praca nad jadłospisami wchodzącymi w skład różnych rodzajów diet,
- nadzór jakości surowców i produktów żywnościowych oraz warunków, w których są przechowywane,
- ocena stanu odżywienia, sposobu żywienia oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze,
- rozpoznanie, działania prewencyjne oraz uczestnictwo w terapii otyłości i niedożywienia (także szpitalnego),
- udzielanie porad żywieniowych.
Specjalizacje w dietetyce
Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem człowieka w chorobie. Posiada wiedzę o tym czym i jak żywić pacjentów na różnych etapach choroby, aby nie dopuścić do jej rozwoju lub zapobiec stanom jej zaostrzenia, albo przyspieszyć leczenie, czy rekonwalescencję pacjentów. Dietetyk kliniczny, wykorzystując swoją wiedzę o relacjach między układem pokarmowym a innymi układami dobiera diety do określonych schorzeń i stanu ich zaawansowania u konkretnego chorego. Do tego specjalisty warto zgłosić się w przypadku zmagania się z takimi chorobami jak:
- cukrzyca,
- insulinooporność,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- choroba wrzodowa,
- niedoczynność i nadczynność tarczycy;
- choroba Hashimoto,
- choroba Gravesa-Basedowa,
- wrzodziejące zapalenie jelit,
- zespół jelita drażliwego (IBS),
- przerost flory bakteryjnej jelit (SIBO),
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- anemia i niedokrwistość,
- nadciśnienie,
- osteoporoza,
- dna moczanowa.
Psychodietetyka to specjalizacja dietetyczna związana z leczeniem niedowagi, a także nadwagi i otyłości. Zadaniem tego specjalisty jest odnalezienie żywieniowych i poza żywieniowych przyczyn problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – powodów nieprawidłowego odżywiania, unikania jedzenia lub objadania się. Ponadto pomaga określić dlaczego dochodzi do niepowodzeń w odchudzaniu lub przybieraniu na wadze, zaplanować nowe nawyki żywieniowe, edukuje i motywuje pacjenta.
Dietetyk sportowy udziela porad osobom, które uprawiają sport rekreacyjnie, amatorsko oraz profesjonalnie. W poradnictwie odnosi się nie tylko do odpowiedniego sposobu odżywiania, ale również do łączenia go z aktywnością fizyczną oraz niezbędną suplementacją.
Dietetyk dziecięcy zajmuje się opieką żywieniową niemowląt, dzieci i młodzieży w zdrowiu i chorobie. Przygotowuje między innymi jadłospisy wspierające walkę z alergią, zaburzeniami odżywiania czy innymi chorobami dziecięcymi. Duże znaczenie w tej specjalności ma edukacja żywieniowa, nie tylko dziecka, ale wszystkich członków rodziny.
Co warto wiedzieć przed wizytą u dietetyka?
Dietetyk powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Przed ułożeniem jadłospisu powinien zlecić wykonanie ogólnych badań diagnostycznych, aby sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Dieta powinna zostać dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, trybu życia czy preferencji żywieniowych pacjenta. Dietetyk powinien wziąć również pod uwagę możliwości finansowe pacjenta. Ważna jest również systematyczna aktualizacja stanu zdrowia i zalecanej diety, w oparciu o wyniki badań pacjenta.
Jeśli dietetyk wspiera pacjenta w redukcji masy ciała powinien posiadać wiedzę na temat otyłości oraz przedstawić racjonalny plan redukcji masy ciała i wytłumaczyć niebezpieczeństwa związane z tak zwanymi ‘dietami cud’. Jeśli dietetyk zajmuje się pacjentami bariatrycznymi powinien przed i po zabiegach chirurgicznego leczenia otyłości współpracować z chirurgiem bariatrą w zakresie opieki nad pacjentem.