Czym zajmuje się okulista i kiedy należy wybrać się do tego specjalisty?
Spis treści
1. Kiedy zgłosić się do okulisty?
3. Jakie choroby leczy okulista?
4. Jak wygląda wizyta u okulisty?
5. Jakie badania wykonuje okulista?
Kiedy zgłosić się do okulisty?
Do okulisty należy zgłosić się, jeśli występują objawy takie jak:
- pogorszenie jakości widzenia, ostrości wzroku;
- częste stany zapalne powiek i spojówek;
- uszkodzenia mechaniczne, ból w obrębie narządu wzroku;
- częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania;
- podwójne widzenie;
- zaburzenia pola widzenia;
- tak zwane ‘mroczki’ przed oczami;
- swędzenie, pieczenie, ból gałki ocznej;
- nadwrażliwość na światło;
- przekrwienie gałek ocznych;
- silne, częste bóle głowy;
- łzawienie, ropienie oczu;
- oczopląs;
- infekcje oka;
- podejrzenie zeza lub wady wzroku.
Profilaktyka chorób oczu
Należy pamiętać, by do okulisty chodzić także profilaktycznie, zarówno samodzielnie, jak i w ramach badań kontrolnych zlecanych przez pracodawcę. Dzięki temu możemy szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i wady wzroku. Ponadto do tego specjalisty należy chodzić z dziećmi, aby kontrolować wzrok. Obowiązkowo dzieci, które urodziły się przedwcześnie, należy badać w kierunku retinopatii wcześniaczej. Jest to badanie dna oka, które pozwala wykluczyć poważną chorobę, która może doprowadzić do utraty wzroku.
Jakie choroby leczy okulista?
- Choroby nerwu wzrokowego – należą do nich zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe.
- Choroby oczodołu – jaskra, ropowica.
- Choroby gałki ocznej – zaćma, zapalenie rogówki, zwyrodnienia siatkówki, rozmiękanie rogówki, bielmo.
- Choroby spojówek - zapalenie spojówek (o podłożu bakteryjnym, wirusowym, alergicznym itp.), wylew podspojówkowy, zmiany barwnikowe spojówek, zespół suchego oka.
- Choroby powiek - podwinięcie, odwinięcie i opadnięcie powieki, wrodzona szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy powiek, rak podstawnokomórkowy powiek, złośliwe i łagodne guzy powiek, zmiany barwnikowe powiek.
- Choroby narządu łzowego - zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, zapalenie woreczka łzowego.
- Diagnozowanie wad wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia.
Jak wygląda wizyta u okulisty?
Podstawą każdej wizyty u specjalisty jest wywiad, którego lekarz dokonuje podczas rozmowy z pacjentem. Podczas wywiadu okulista pyta o stan zdrowia pacjenta, objawy oraz przebyte operacje i zabiegi, a także urazy oczu. Bardzo ważna, w kontekście profilaktyki, jest informacja, czy w rodzinie odnotowano takie choroby jak jaskra czy zaćma.
Następnie lekarz wykonuje badanie przedmiotowe, czyli ocenia stan powiek i oczodołów, postrzeganie kolorów, wielkość i ruchomość gałek ocznych, a także ostrość wzroku. Wykonuje komputerowe badanie wzroku czyli refraktometrię oraz badanie za pomocą tablic Snellena, które polega na odczytywaniu jednym okiem, osobno lewym i prawym, liter o różnej wielkości. Podczas wizyty okulistycznej bardzo często wykonywany jest także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz szczegółowe badanie oka (za pomocą lampy szczelinowej).
Jakie badania wykonuje okulista?
- Badanie pola widzenia, które pozwala ocenić jak dużą część obrazu widzi oko pacjenta podczas patrzenia w jeden centralnie ułożony punkt. To badanie stosuje się przede wszystkim w diagnostyce jaskry.
- Badanie dna oka, w którym ocenia się struktury wyściełające gałkę oczną od wewnątrz. Podczas badania okulista ocenia stan siatkówki oka oraz naczyń krwionośnych. Badanie dna oka wykonuje się podczas oftalmoskopii. Badanie to jest wykorzystywane nie tylko w chorobach okulistycznych, ale także kardiologicznych, diabetologicznych czy neurologicznych.
- Pomiar ciśnienia w gałce ocznej to badanie, które zaleca się wszystkim osobom po 40. r.ż.. Jest to najlepsze badanie przesiewowe w kierunku jaskry.
- USG oka to badanie wykonywane zazwyczaj przed operacją usunięcia zaćmy. Podczas badania ocenia się soczewkę oraz dokonuje pomiarów biometrycznych oka. Badanie jest całkowicie bezpieczne, szybkie i bezbolesne dla pacjenta.
- Optyczna koherentna tomografia (OCT) to bardzo specjalistyczne badanie dna oka, w którym otrzymuje się przekroje wybranych elementów oka. Badanie jest bezbolesne dla pacjenta i trwa tylko kilka minut.