03 września 2021

O czym należy pamiętać po wyjściu ze szpitala z noworodkiem?

Wyjście ze szpitala świeżo upieczonej mamy wraz z noworodkiem to wielka chwila, na którą oczekuje cała rodzina. Na rodziców czekają wspaniałe chwile, którymi można cieszyć się w pełni, kiedy z tyłu głowy nie kołacze się myśl, że o czymś zapomnieliśmy. Warto zadbać o szczegóły jeszcze zanim mama z dzieckiem wyjdą ze szpitala tak, aby móc poświęcić 100% swojego czasu nowemu członkowi rodziny.
para spowiewająca się dziecka

Spis treści:

Uznanie ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego
Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego
Ubezpieczenie zdrowotne dziecka
Opieka Zdrowotna – wybór lekarza pediatry, pielęgniarki i położnej środowiskowej
USG stawów biodrowych
Opieka Zdrowotna – stan zdrowia mamy 


Uznanie ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeszcze przed narodzinami dziecka partnerzy, którzy nie pozostają w związku małżeńskim powinni złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o uznaniu ojcostwa. Dwie kopie dokumentu zostają podpisane przez ojca i matkę – mężczyzna oświadcza, że jest ojcem dziecka, a kobieta potwierdza prawdziwość oświadczenia mężczyzny. Matka dziecka musi potwierdzić prawdziwość dokumentu do 3 miesięcy od daty złożenia oświadczenia przez mężczyznę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice dziecka złożyli swoje oświadczenia razem, podczas wspólnej wizyty w urzędzie. Możliwe jest również uznanie ojcostwa w momencie zgłaszania narodzin dziecka po porodzie, w urzędzie stanu cywilnego. Należy wtedy jednak pamiętać, że w takim przypadku konieczna jest osobista rejestracja narodzin w urzędzie. Uznanie ojcostwa skutkuje utworzeniem stosunku prawno-rodzinnego, dzięki któremu powstaje obowiązek alimentacyjny oraz prawo dziedziczenia. Noworodek również od razu po porodzie może nosić nazwisko ojca.

 

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Po wyjściu ze szpitala rodzice noworodka zobowiązani są do zarejestrowania nowego obywatela w urzędzie stanu cywilnego. Aby tego dokonać wystarczy, że rodzic zgłosi się do urzędu odpowiadającego miejscu urodzenia dziecka. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu świeżo upieczonych rodziców zgłasza się do urzędu w swoim miejscu zamieszkania. Przed wizytą w urzędzie młodzi rodzice powinni razem ustalić imię lub imiona dziecka – pozwoli to na przyśpieszenie całego procesu i zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów. Do rejestracji dziecka w urzędzie wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Aby zarejestrować narodziny dziecka w urzędzie musi stawić się co najmniej jeden rodzic. Osobista wizyta w urzędzie w celu zarejestrowania noworodka to nie jedyne wyjście – naprzeciw potrzebom obywateli można zgłosić narodziny dziecka przez Internet. Wystarczy do tego profil zaufany, dzięki któremu matka lub ojciec dziecka potwierdzi swoją tożsamość. Po zalogowaniu się na platformę w kilku prostych krokach zostaniesz przeprowadzony przez cały proces. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP oraz maila podanego podczas rejestracji. Niezależnie od sposobu rejestracji narodzin na zgłoszenie noworodka do Urzędu Stanu Cywilnego masz 21 dni od daty urodzenia dziecka.

 

Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Pierwsze dni noworodka – jak przygotować opiekę po porodzie?

 

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Bezpośrednio po porodzie jeden z rodziców powinien zgłosić w swoim zakładzie pracy fakt urodzenia się dziecka. Jest to konieczne, aby jeden z rodziców objął opieką ubezpieczeniową (zarówno społeczną jak i zdrowotną) nowonarodzone dziecko, ponieważ dzięki temu dziecko nabywa uprawnień do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Do sporządzenia dokumentacji koniecznej do ubezpieczenia dziecka potrzebny będzie druk ZUS ZCNA, który pracodawca składa w Państwa imieniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli rodzic ubezpieczający dziecko prowadzi działalność gospodarczą także może ubezpieczyć swoje dziecko. W takim przypadku rodzic sam uzupełnia i składa dokumenty w siedzibie ZUS.

 

Opieka Zdrowotna – wybór lekarza pediatry, pielęgniarki i położnej środowiskowej

Wybór lekarza pediatry, pielęgniarki i położnej środowiskowej powinien być ustalony pomiędzy rodzicami dziecka jeszcze przed porodem. Po narodzinach jeden z rodziców musi zgłosić się do wybranej przychodni, aby wypełnić deklarację na lekarza pediatrę, pielęgniarkę oraz położną środowiskową. Nie warto zwlekać z tą czynnością – szybkość zgłoszenia dziecka wpływa na szybkość odbycia się wizyty patronażowej położnej oraz wizyty patronażowej lekarza pediatry.

 

USG stawów biodrowych

Pozostając w temacie opieki zdrowotnej nad noworodkiem, warto zwrócić uwagę na obowiązkowe USG stawów biodrowych u dziecka wykonywane pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia dziecka. Lekarz pediatra podczas pierwszej wizyty kontrolnej dziecka w przychodni wyda skierowanie, z którym należy zgłosić się do specjalisty wykonującego badanie. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Ma na celu wykrycie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka, czyli niedorozwoju panewki stawu biodrowego, co może skutkować brakiem odpowiedniej ruchomości stawu biodrowego, zwichnięciami, a nawet brakiem możliwości rozwoju tego stawu. Podczas badania, które zazwyczaj trwa kilkanaście minut, dziecko położone jest na stole bez pieluszki. Lekarz, po nałożeniu specjalnego żelu, głowicą ultrasonograficzną ogląda staw biodrowy dziecka zarówno z prawej, jak i lewej strony. Dodatkowo, badanie stawów biodrowych dziecka powinien wykonywać lekarz pediatra podczas okresowych kontroli w gabinecie do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia.

 

Opieka Zdrowotna – stan zdrowia mamy 

Większość świeżo upieczonych mam skupia swoją uwagę przede wszystkim na dziecku. Niezależnie od przebiegu porodu (siłami natury czy przez cesarskie cięcie), w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany. Aby miała siłę sprostać swojej nowej roli, powinna sprawdzić stan zdrowia po ciąży i zadbać o samopoczucie. Warto wykonać m.in. badanie ogóle moczu, morfologię, sprawdzić poziom hormonów i minerałów we krwi, a także skonsultować się z ze specjalistami z zakresu ginekologii czy endokrynologii. Niektórym pacjentom zaleca się również rozmowę z dietetykiem czy psychologiem. Każdy organizm jest inny, dlatego czasami lekarz może zalecić dodatkowe konsultacje lub badania.