Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12
U zdrowego człowieka krwinki produkowane są w szpiku kostnym, a następnie uwalniane do krwi. Produkcja czerwonych krwinek – erytrocytów wymaga zapewnienia podstawowych składników budulcowych, którymi są:
- żelazo,
- kwas foliowy,
- witamina B12.
Jeżeli któregokolwiek z tych elementów zabraknie, proces produkcji erytrocytów zostaje zaburzony. Czerwone krwinki cechują się nieprawidłowym wyglądem, skróconą żywotnością oraz niezdolnością do prawidłowej pracy.
Jednym z takich stanów jest niedokrwistość megaloblastyczna. Tym terminem określa się zarówno niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, jak i kwasu foliowego, lub obu tych substancji jednocześnie.
Spis treści:
Objawy niedokrwistości z niedoboru witaminy B12
Przyczyny
Leczenie
Objawy niedokrwistości z niedoboru witaminy B12
Objawy występujące podczas niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to objawy charakterystyczne dla zaawansowanej anemii. Należą do nich:
- bladość skóry i błon śluzowych,
- problemy z koncentracją,
- osłabienie, szybkie męczenie się,
- zawroty głowy,
- tachykardia,
- duszności.
Druga grupa dotyczy objawów samego niedoboru witaminy B12. Należą do nich:
- objawy ze strony układu pokarmowego (nudności lub zaparcia i biegunki),
- objawy neurologiczne (kłucie opuszek palców u stóp, uczucie przechodzenia prądu wzdłuż kręgosłupa przy pochyleniu głowy do przodu – tak zwany objaw Lhermitte’a),
- utrata zmysłu smaku,
- pieczenie języka z brakiem apetytu i znacznym chudnięciem,
- drętwienie kończyn,
- zaburzenia w oddawaniu moczu,
- zaburzenia nastroju,
- u mężczyzn impotencja,
- zaburzenia wzroku i słuchu,
- u osób starszych otępienie umysłowe,
- przedwczesne siwienie,
- żółtawe, tak zwane ‘cytrynowe’ zabarwienie skóry.
Przyczyny
Witamina B12 jest dostarczana do naszego organizmu w prawidłowo zbilansowanej diecie. Co ważne, warunkiem jej odpowiedniego przyswojenia w jelitach jest wcześniejsze związanie tak zwanym czynnikiem wewnętrznym Castlechr(39);a, który jest transporterem witaminy i umożliwia jej wchłanianie w jelicie cienkim. Z kolei we krwi rolę transportującą przejmuje białko nazywane transkobalaminą II.
Niedobór witaminy B12 występuje najczęściej u osób w wieku podeszłym, częściej u kobiet. Najczęstsze przyczyny niedoboru to:
- nieprawidłowo zbilansowana dieta,
- nadużywanie alkoholu,
- zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego (stan po usunięciu żołądka lub fragmentu jelita, nieswoiste zapalenia jelit, przewlekłe zapalenie trzustki),
- nieprawidłowości związane z czynnikiem wewnętrznym Castlechr(39);a, który jest transporterem witaminy i umożliwia jej wchłanianie w jelicie cienkim (choroba Addisona i Biermera, wrodzony niedobór czynnika wewnętrznego Castlechr(39);a),
- niedobór transkobalaminy II.
Leczenie
Terapia niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedoboru i podawaniu odpowiednich dawek witaminy.
Podczas terapii witaminę B12 podaje się w iniekcjach domięśniowych. Na początku iniekcje wykonywane są codziennie. Następnie co tydzień, aż do momentu wyrównania niedoboru. W celu zapobiegania ponownemu wystąpieniu choroby podaje się witaminę B12 co miesiąc do końca życia.