Jak bezstresowo wrócić do pracy po urlopie?
Spis treści:
- Poinformuj o urlopie
- Przygotuj się na poranne wstawanie
- Daj sobie złudzenie dłuższego urlopu
- Nie kończ urlopu w trakcie urlopu
- Ustal priorytety
- Nie zapominaj o wszystkim innym
- Daj sobie odpocząć
Poinformuj o urlopie
Zanim pójdziesz na urlop, przygotuj na to osoby, z którymi pracujesz. Napisz wszystkim maila kilka dni wcześniej z informacją, w jakim terminie masz wolne. Nie zaczynaj też żadnych nowych spraw tuż przed pójściem na urlop, szczególnie jeśli wiążą się one ze współpracą z klientem. Jeśli zostawisz coś „rozgrzebane” jest duża szansa, że będziesz się tym stresować podczas wolnych dni i nie wypoczniesz wystarczająco.
Przygotuj się na poranne wstawanie
Często w czasie urlopu zmieniamy swój rozkład dnia – chodzimy spać i wstajemy coraz później. Jeśli przyzwyczaimy się do takiego funkcjonowania, nagła pobudka o 6 rano może być niezwykle stresująca i męcząca, a cały dzień wręcz niemożliwy do przetrwania bez litrów kawy. Warto więc zacząć przygotowywać się do wcześniejszego wstawania jeszcze podczas urlopu. Kilka dni przed jego końcem kładź się coraz wcześniej spać i nastawiaj budzik na coraz wcześniejsze godziny. Dzień lub dwa dni przed końcem urlopu powinieneś już wstawać o godzinie, o której musisz to robić po powrocie do pracy. Dzięki takiemu przygotowaniu nie przeżyjesz szoku pierwszego dnia po urlopie.
Daj sobie złudzenie dłuższego urlopu
Większość osób wraca do pracy w poniedziałek i musi stawić czoła pięciu dniom ośmiogodzinnej pracy. A gdyby tak zmniejszyć ten pourlopowy szok? Jeśli masz taką możliwość, wróć w środku tygodnia. Perspektywa trzech dni pracy zamiast pięciu brzmi zdecydowanie mniej przytłaczająco. Co więcej, podczas weekendu ponownie naładujemy baterie, dzięki czemu zebrana podczas urlopu energia starczy nam na dłużej.
Nie kończ urlopu w trakcie urlopu
Często mamy tendencję do przedwczesnego stresowania się powrotem do pracy. Trzy dni przed końcem urlopu zaczynamy czytać maile i robić prezentacje, żeby na pewno zdążyć wszystko przejrzeć przed poniedziałkiem. Nie jest to zachowanie, które sprzyja pełnemu wypoczynkowi. Postępując w ten sposób zestresujesz się zanim skończysz urlop i wrócisz do pracy zmęczony, zamiast wypoczęty i zrelaksowany. Skrzynka mailowa może poczekać do końca urlopu, bo dzięki temu Twoja praca po powrocie będzie bardziej efektywna.
Ustal priorytety
Staraj się nie robić wszystkiego na raz. Takie postępowanie jest nieefektywne i wywołuje niepotrzebny stres i zmęczenie. Po powrocie do pracy najlepiej rozplanuj zadania od tych najważniejszych, wymagających jak najszybszego działania do najmniej ważnych, które mogą poczekać. Dzięki temu łatwo i szybko stworzysz listę zadań i sprawnie przystąpisz do ich realizacji. Zajmij się sprawami najbardziej bieżącymi i stopniowo przechodź dalej. Jeśli coś było bardzo pilne, to prawdopodobnie nie mogło czekać przez 2 tygodnie aż wrócisz z urlopu i zostało już wykonane przez kogoś innego.
Nie zapominaj o wszystkim innym
Praca jest w życiu ważna, ale nie najważniejsza. Aby utrzymać dobre samopoczucie i uczucie wypoczęcia jak najdłużej po urlopie należy pamiętać o zdrowym stylu życia. Pamiętaj, aby:
- spać 8 godzin każdej nocy,
- dbać o odpowiednie nawodnienie,
- zdrowo się odżywiać i jeść posiłki o regularnych porach.
- Jeśli zaniedbamy te aspekty szybko staniemy się zmęczeni i rozdrażnieni, a w związku z tym będziemy również mniej efektywnie wykonywać swoją pracę.
Daj sobie odpocząć
Powrót do pracy nie oznacza, że musisz się nią zajmować od tej pory przez całą dobę. Pamiętaj, aby po pracy dać sobie czas na odpoczynek. Nie zajmuj się nią też w weekendy, jeśli nie musisz. Życie samą pracą to prosta droga do wypalenia zawodowego. Jeśli wykonujesz pracę biurową najlepiej wybierz aktywny wypoczynek – idź na spacer, rower, pobiegaj, popływaj, poćwicz w domu lub na siłowni. Pamiętaj, że powinna być to aktywność, która sprawia Ci przyjemność i dzięki której jesteś w stanie się zrelaksować.