11 czerwca 2024

Podróż do Azji – choroby, szczepienia, jak się przygotować?

Pielęgniarka
5 min
Podróż do Azji to niesamowita przygoda, która oferuje bogactwo kultury, zjawiskowej przyrody i niezapomnianych doświadczeń. Aby jednak w pełni cieszyć się podróżą, ważne jest odpowiednie przygotowanie, szczególnie w kwestiach zdrowotnych.
Kobieta w łódce w dalekiej Azji

Spis treści:

 

Choroby i szczepienia

Przed wyjazdem do Azji zalecane jest wykonanie odpowiednich szczepień. Zalecenia zależą od obszaru, do którego planujemy się udać. Przed jakimi chorobami możemy się uchronić, stosując szczepienia?
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – powszechne w wielu azjatyckich krajach, szczepienie jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia.
  • Dur brzuszny – choroba przenoszona przez zanieczyszczoną wodę i żywność.
  • Błonica, tężec, krztusiec – szczepienie, które zwykle jest podawane w dzieciństwie, ale warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dawki przypominającej.
  • Choroba meningokokowa – szczególnie zalecana dla podróżujących do obszarów o wysokim ryzyku, jak Nepal. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kontakt z nosicielem).
  • Japońskie zapalenie mózgu – jeśli planujesz dłuższy pobyt na obszarach wiejskich w krajach, gdzie występuje ta choroba, należy rozważyć szczepienie. Wirus przenoszony jest przez komary. 
  • Wścieklizna – warto rozważyć szczepienie, jeśli ze względu na charakter podróży istnieje ryzyko kontaktu ze zwierzętami (zwiedzanie jaskiń, jazda na rowerze, trekking, biwakowanie).
  • Cholera – bakteryjna choroba biegunkowa. Występuje w miejscach, gdzie sytuacja higieniczno-sanitarna jest najsłabsza. Zakażenie występuje po spożyciu skażonej wody lub pokarmu oraz poprzez spożycie produktów spożywczych, które miały kontakt z brudnymi rękami nosiciela.
  • Polio – możemy się zarazić drogą pokarmową (skażona woda lub pokarm) i kropelkową (kontakt z nosicielem).
  • Denga – choroba wirusowa określana również jako „krwotoczna gorączka”, która jest przenoszona przez komary. 
Przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który pomoże wybrać szczepienia w zależności od miejsca, do którego podróżujemy.
 

Inne częste choroby w Azji

Dzięki przestrzeganiu odpowiednich zasad i higieny możemy się ustrzec przed chorobami, na które nie ma szczepień, np. choroby pasożytnicze (giardioza czy glistnica). 
 
Do chorób przenoszonych przez komary, na które nie możemy zabezpieczyć się szczepionkami, należą malaria oraz zika.  Aby im zapobiec, istotne jest stosowanie odzieży zakrywającej ciało, repelentów czy też moskitier. W przypadku malarii istnieje możliwość zastosowania leków przeciwmalarycznych. 
 
Warto również pamiętać, że w Azji występuje duża część terenu górskiego. Chcąc zwiedzać atrakcje powyżej 2500 m n.p.m. (np. Pałac Potala – 3700 m n.p.m.) należy liczyć się z ryzykiem pojawienia się choroby wysokościowej. Występuje ona na skutek spadku ciśnienia i niedobór tlenu we wdychanym powietrzu. W celu zapobiegania wystąpienia choroby należy odpowiednio wcześnie zaaklimatyzować się i przygotować kondycyjnie. 
 

Apteczka – co warto ze sobą zabrać?

Podczas pakowania się na wyjazd do krajów azjatyckich warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną, która zawiera:
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np. ibuprofen lub paracetamol,
  • leki przeciwbiegunkowe np. loperamid,
  • środki na chorobę lokomocyjną, jeśli łatwo się męczysz podczas podróży, 
  • środki odstraszające komary – zawierające DEET, szczególnie ważne w regionach zagrożonych malarią,
  • tabletki do oczyszczania wody – w przypadku, gdy dostęp do czystej wody będzie ograniczony,
  • podstawowe środki opatrunkowe – bandaże, plastry, gazy,
  • środki do dezynfekcji,
  • pęseta,
  • elektrolity,
  • leki przeciwmalaryczne, na chorobę wysokościową,
  • środki z filtrem SPF,
  • probiotyki.

O czym pamiętać? – podstawowe zasady podróży

  1. Jedzenie i picie – pij tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę, unikaj surowych owoców morza i nieobranych owoców.
  2. Przestrzegaj higieny – m.in. często myj i dezynfekuj ręce. Unikaj kąpieli w niepewnych zbiornikach (jeziora, stawy), czy chodzenia boso po ziemi. 
  3. Komary i inne insekty – stosuj repelenty, noś odzież z długimi rękawami i nogawkami, szczególnie wieczorami.
  4. Ubezpieczenie podróży – upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty medyczne lub nieprzewidziane powroty do domu.
  5. Bezpieczeństwo osobiste – bądź świadomy swojego otoczenia, unikaj noszenia na sobie cennych przedmiotów w widoczny sposób, przechowuj możliwie najmniejszą ilości gotówki, stosuj karty lub aplikacje mobilne do płacenia poza granicami Polski.
  6. Dokumenty – żółta książeczka, paszport, dowód osobisty, międzynarodowe prawo jazdy, karnet CPD (pozwolenie na wjazd pojazdom bez ponoszenia dodatkowych opłat celnych), polisa ubezpieczeniowa.

System Odyseusz – czym jest?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło System Odyseusz, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących Polaków. Dzięki rejestracji podroży w systemie możemy liczyć na sprawną komunikację ze strony służb konsularnych w przypadku wystąpienia niebezpieczeństw oraz otrzymać informację o bieżących zagrożeniach (klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, zamieszki).  
 

Podsumowanie

Podróżowanie do Azji może być fascynującym doświadczeniem, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz pomóc w zapewnieniu sobie bezpiecznej i niezapomnianej przygody.

 

Źródła

  1. Wroczyńska A., Szczepienia przed wyjazdem do Azji Południowo-Wschodniej (Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski) [online], [dostęp 20 marca 2024], https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/regiony-swiata/90170,szczepienia-przed-wyjazdem-do-azji-poludniowo-wschodniej-polwysep-indochinski-archipelag-malajski
  2. Informacje dla podróżujących [online], [dostęp 20 marca 2024], https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych 
  3. Centers for Disease Control and Prevention [online], [dostęp 20 marca 2024], wwwnc.cdc.gov/travel/