24 stycznia 2024

Zbliżający się poród – jakie są jego objawy?

4 min.
W ostatnich tygodniach ciąży przyszli rodzice ze zniecierpliwieniem oczekują na pojawienie się nowego członka rodziny. Już w trzecim trymestrze ciąży, organizm kobiety zaczyna powoli przygotowywać się do porodu. Natomiast na kilka dni przed porodem, pojawiają się objawy zwiastujące zbliżającą się akcję porodową. Nie u każdej ciężarnej wystąpią wszystkie symptomy, jednak w większości przypadków kobiety obserwują chociaż część z nich.
Zbliżający się poród – jakie są jego objawy?

Spis treści:

  1. Skurcze Braxton-Hicksa
  2. Obniżenie się brzucha 
  3. Ruchy dziecka
  4. Odejście czopa śluzowego 
  5. Odpłynięcie wód płodowych
  6. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  7. Kiedy jechać do szpitala?

 

Skurcze Braxton-Hicksa

Skurcze Brakxton-Hicksa, inaczej nazywane skurczami przepowiadającymi, występują przeważnie w trzecim trymestrze ciąży. Zadaniem skurczów przepowiadających jest trening macicy przed porodem. Odczuwane są one jako bóle brzucha, krzyża lub jako same twardnienie mięśnia macicy. Skurcze te nie powodują skracania i rozwierania się szyjki macicy, przez co nie prowadzą do akcji porodowej. Ważne jest, aby ciężarna wiedziała, jak rozpoznać różnicę pomiędzy skurczami przepowiadającymi a skurczami świadczącymi o rozpoczynającym się porodzie. W tabeli poniżej znajduje się porównanie skurczów Braxton-Hicksa ze skurczami porodowymi.

 

 

Skurcze Braxton-Hicksa (przepowiadające)

Skurcze porodowe

Skurcze występują nieregularnie

Skurcze występują regularnie

Intensywność skurczów nie zmienia się

Intensywność skurczów wzrasta

Czas pomiędzy skurczami nie zmienia się

Czas pomiędzy skurczami skraca się

 

Obniżenie się brzucha 

Na kilka dni przed porodem przyszła mama może zaobserwować znacznie obniżenie się brzucha. Zmniejsza się wtedy ucisk na narządy jamy brzusznej i przeponę, natomiast kobieta może odczuwać zdecydowanie większe parcie na pęcherz moczowy. Powodem takiej zmiany jest przygotowywanie się dziecka do porodu, które częścią przodującą, najczęściej główką, wstawia się do wchodu miednicy.

 

Ruchy dziecka

Również przed samym porodem ciężarna może odczuwać zmniejszenie ilości ruchów dziecka. Dzieje się tak z powodu małej ilości miejsca w macicy, jak i powodu wstawiania się dziecka do wchodu miednicy. Liczba ruchów może ulec zmniejszeniu, ale nie oznacza to ich całkowitego braku. Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymaga kobieta, która nie odczuwa żadnych ruchów dziecka.

 

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy jest gęstą masą zbitej wydzieliny pochwowej, utworzonej pod wpływem zwiększonego stężenia progesteronu. Czop powstaje w kanale szyjki macicy i pełni rolę bariery ochronnej przed drobnoustrojami, które potencjalnie mogłyby przeniknąć do jamy macicy. W trakcie przygotowywania się organizmu przyszłej mamy do porodu zmianom ulega szyjka macicy, która staje się bardziej miękka i rozluźniona, co powoduje wypadnięcie czopa śluzowego.

Czop śluzowy może zostać wydalony w całości lub w kawałkach, pod postacią kremowej wydzieliny o galaretowatej konsystencji. Czasami wraz z odejściem czopa śluzowego obserwowana jest obecność niewielkiej wydzieliny podbarwionej krwią. Domieszka krwi wynika z naturalnego uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy pod wpływem zmian zachodzących w szyjce przygotowującej się do porodu. 

 

Odpłynięcie płynu owodniowego

Odpłynięcie płynu owodniowego może nastąpić gwałtownie lub bardzo powoli, pod postacią delikatnego sączenia się płynu z pochwy. Wody płodowe zazwyczaj mają kolor przezroczysty, lekko żółty, i są bezwonne. Najprawdopodobniej po pęknięciu worka owodniowego w przeciągu paru godzina powinna rozpocząć się czynność skurczowa macicy i poród. W przypadku odpłynięcia płynu owodniowego lub nawet podejrzenia jego odpływania należy skontaktować się z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć.

 

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego 

Bezpośrednio przed porodem ciężarna może odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej należą do nich nudność, wymioty, wzdęcia oraz biegunka. Objawy te są spowodowane wzrostem prostaglandyn w organizmie, niezbędnych w trakcie porodu. Dodatkowo jest to fizjologiczna forma oczyszczenia jelit, dzięki czemu rodzące się dziecko będzie miało większą swobodę w trakcie przechodzenia przez kanał rodny. 

 

Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Pierwsze dni noworodka – jak przygotować opiekę po porodzie?

 

Kiedy jechać do szpitala?

Jedź do szpitala, gdy:
 
  • od odpłynięcia płynu owodniowego minęło kilka godzin, a nie masz innych oznak porodu;
  • płyn owodniowy odpłynął gwałtownie;
  • płyn owodniowy jest zielonkawy lub krwisty;
  • skurcze są regularne i występują co 5-6 minut;
  • zauważysz krwawienie z dróg rodnych;
  • nie czujesz ruchów dziecka.

Źródła

  1. Ćwiek D., Szkoła Rodzenia, PZWL, 2010.
  2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, (3rd ed., Vol. 2), PZWL, 2020.