19 marca 2024

Nudności, zgaga i wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

4 min.
W trakcie ciąży organizm kobiety ulega wielu fizjologicznym przemianom. Zmiany hormonalne na początku trwania ciąży niejednokrotnie powodują u przyszłej mamy nudności oraz wymioty. Również – wraz z rosnącą macicą, będącą schronieniem dla rozwijającego się dziecka – narządy w jamie brzusznej ciężarnej ulegają przemieszczeniu oraz wywierany jest na nie ucisk. To może powodować objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga i wzdęcia. Nie u każdej kobiety pojawią się wszystkie dolegliwości, jednak w razie ich wystąpienia, warto wiedzieć, jak można sobie z nimi poradzić.
Nudności, zgaga i wzdęcia w ciąży – przyczyny

Spis treści:

  1. Nudności w ciąży – jak nad nimi zapanować?
  2. Zgaga podczas ciąży – jak z nią walczyć?
  3. Wzdęcia w ciąży – skąd się biorą i jak im zaradzić?

 

Nudności w ciąży – jak nad nimi zapanować?

Nudności są kojarzone jako jeden z pierwszych objawów ciąży. Rzeczywiście, dosyć często dotykają one przyszłe mamy już w pierwszych tygodniach za sprawą pojawiającego się w wysokich stężeniach w organizmie kobiety hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten przede wszystkim warunkuje odpowiedni rozwój ciąży, ale również przyczynia się do wyczulenia przyszłej mamy na zapachy oraz do spowolnienia pracy jej układu trawiennego. Niejednokrotnie nudności wynikają ze stresu, jaki odczuwa kobieta z powodu zmian, jakie niesie za sobą ciąża.

U większości ciężarnych nudności kończą się wraz z końcem pierwszego trymestru. Jednak u części kobiet, nudności potrafią utrzymywać się aż do dnia porodu. Może się to wiązać właśnie z nasilonym stresem przed zbliżającym się macierzyństwem lub porodem. W przypadku, kiedy nudności kończą się wymiotami, prowadzącymi do utraty wagi oraz odwodnienia ciężarnej, konieczna jest hospitalizacja, w celu uregulowania stanu kobiety.

Nudności w ciąży są uciążliwą dolegliwą, z którą zmaga się większość ciężarnych. Wśród domowych sposobów na łagodzenie nudności wymienia się:

  • dietę lekkostrawną;
  • spożywanie regularnie małych posiłków;
  • jedzenie śniadania jeszcze przed wstaniem z łóżka;
  • unikanie ostrych, drażniących pokarmów;
  • stosowanie naparów lub tabletek do ssania z imbirem;
  • częsty odpoczynek i redukcja stresu;
  • częste mycie zębów – u niektórych kobiet odruch wymiotny jest spowodowany metalicznym posmakiem w ustach.

 

Zgaga podczas ciąży – jak z nią walczyć?

Zgaga, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, jest bardzo nieprzyjemnym objawem odczuwanym jako pieczenie w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Towarzyszą mu odbijanie, kwaśny posmak w ustach oraz uczucie palenia. Czasami pojawiają się dokuczliwe bóle zamostkowe oraz wymioty, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Główną przyczyną powstawania zgagi jest ucisk macicy na żołądek, dlatego najczęściej towarzyszy ona kobietom w II i III trymestrze. Niekiedy zgaga dotyka ciężarne już na samym początku ciąży za sprawą progesteronu. Wraz ze wzrostem jego poziomu, mięśnie gładkie przewodu pokarmowego rozluźniają się, co skutkuje cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Dodatkowo, spożywanie dużej ilości tłustych i pikantnych potraw sprzyja powstawaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Kluczowym postępowaniem przy wystąpieniu zgagi w ciąży jest odpowiednia dieta:

  • Ciężarna powinna ograniczyć potrawy tłuste i ostre, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.
  • Zaleca się spożywanie posiłków lekkostrawnych regularnie i w małych porcjach.
  • Wśród domowych sposobów na zgagę swoje zastosowanie mają również napary z mięty, rumianku oraz imbiru.
  • Warto spożywać migdały, ponieważ wykazują one działanie zobojętniające kwas solny w żołądku.

W przypadku, kiedy domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, można sięgnąć po preparaty apteczne, jednak po konsultacji z farmaceutą, który wskaże środki bezpieczne do stosowania w ciąży. Jednym z nich jest mleczko na bazie aluminium oraz środki zawierające sodę oczyszczoną. Warto pamiętać, aby stosować je ściśle z zaleceniami zawartymi w ulotce.

 

Wzdęcia w ciąży – skąd się biorą i jak im zaradzić?

Wzdęcia również są wynikiem działania hormonów oraz powiększającej się macicy, co wpływa na układ pokarmowy. Ciężarna, prócz zwiększonego obwodu brzucha, może odczuwać ból spowodowany nagromadzeniem się gazów. Odpowiednia dieta – szczególnie ta ograniczająca pokarmy wzdymające – oraz umiarkowana aktywność fizyczna potrafią skutecznie zapobiegać nawracającym wzdęciom.

Do naturalnych substancji pomagających w walce ze wzdęciami należą:

  • koper włoski,
  • rumianek,
  • kminek.

W aptekach dostępne są również preparaty, które można stosować u kobiet ciężarnych.

Okres ciąży jest czasem burzliwych zmian, zachodzących w organizmie kobiety również w jej układzie pokarmowym. Warto podkreślić, jak ważną rolę pełni odpowiednia dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna, które mogą zapobiegać i minimalizować nieprzyjemne objawy ze strony układu trawiennego.

Źródła

  1. Campbell K. i wsp., The management of naeusea and vomiting of pregnancy, Journal of Obstetrics and Gynecology Canada, Volume 38, Issue 12, December 2016, s: 1138-1149.
  2. Dunbar i wsp., Heartburn, Nausea, and Vomiting During Pregnancy, The American Journal of Gastroenterology 117(10S), s: 10-15, October 2022.