18 lipca 2024

Jak przygotować się do wizyty stomatologicznej i higienizacyjnej? Praktyczne porady

Higienistka stomatologiczna
6 min.
Wizyta u stomatologa, zwłaszcza po dłuższej przerwie, wiąże się z dużym stresem. Martwimy się o przebieg wizyty, stan naszego uzębienia oraz o to, czy będziemy zadowoleni z wyboru specjalisty. Tym bardziej, jeśli udajemy się w dane miejsce pierwszy raz. Do wizyty stomatologicznej – niezależnie, czy to wizyta kontrolna czy przeznaczona na leczenie – należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Unikniemy w ten sposób zbędnego stresu i niepokoju.
Wizyta stomatologiczna i higienizacyjna

Spis treści

  1. Ustalenie terminu wizyty u stomatologa
  2. Na chwilę przed wizytą w gabinecie dentystycznym – o czym pamiętać?
  3. Pantomogram – czy zawsze jest potrzebny u stomatologa?
  4. Czy można zabrać osobę towarzyszącą do dentysty?
  5. Higiena jamy ustnej przed wizytą stomatologiczną – nie tak oczywista?
  6. Spożycie posiłku przed wizytą w gabinecie dentystycznym
  7. Czy można jeść po wizycie u stomatologa lub higienistki?
  8. Kiedy warto przełożyć wizytę stomatologiczną na inny termin?

 

Ustalenie terminu wizyty u stomatologa

Pierwszym ważnym elementem jest umówienie wizyty w dogodnym dla nas terminie. Gdy wizyta będzie zaplanowana w małym odstępie czasowym, zaraz przed naszymi obowiązkami i pracą – możemy stresować się nie tylko samą wizytą, ale i tym, czy zdążymy dojechać w następne miejsce. W pośpiechu możemy pominąć wiele ważnych informacji, które zostaną nam przekazane w gabinecie lub na recepcji.

Przy umawianiu wizyty musimy uwzględnić niewielki zapas czasowy, który pozwoli nam bezstresowo udać się na wizytę. W razie wystąpienia jakichkolwiek opóźnień – spowodowanych np. wzmożonym ruchem ulicznym – będziemy mieć pewność, że nie musimy zerkać na zegarek albo w pośpiechu i z nieuwagą słuchać zaleceń lekarza.

Najlepiej, gdy na taką wizytę udamy się po pracy, w naszym wolnym czasie. Wtedy automatycznie jesteśmy bardziej rozluźnieni, ponieważ nie myślimy aż tak bardzo o naszych obowiązkach i możemy w pełni skupić się na danej wizycie.

 

Na chwilę przed wizytą w gabinecie dentystycznym – o czym pamiętać?

Przy umawianiu wizyty ważne jest, aby przybyć do gabinetu stomatologicznego przynajmniej 10-15 minut wcześniej. Musimy wziąć pod uwagę ewentualną kolejkę w recepcji lub dojazd i zaparkowanie.

Każdy pacjent, który pojawia się w gabinecie po raz pierwszy, zostaje również poproszony o wypełnienie ankiety stanu zdrowia. W ten sposób lekarz będzie znał wszystkie niezbędne informacje zdrowotne o pacjencie. Ankietę należy wypełnić z dużą dokładnością – tak, aby nie pominąć żadnej ważnej informacji. Zazwyczaj zawierają one kilka stron, których uzupełnienie zabiera trochę czasu. Pamiętajmy o tym, udając się na naszą pierwszą wizytę w placówce. Personel recepcji może też poprosić o aktualizację ankiety – zazwyczaj uzupełniamy takie informacje co pół roku.

Ważne jest, aby na wizytę stomatologiczną przygotować dowód osobisty, który pozwoli pracownikom recepcji zweryfikować naszą tożsamość.

 

Pantomogram – czy zawsze jest potrzebny u stomatologa?

W przypadku wizyty kontrolnej lub w nowej placówce, dobrze zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, którą posiadamy. Mogą to być zdjęcia radiologiczne, opisy wizyt lub zalecenia od naszego stomatologa. W takim przypadku, gdy lekarz nie ma bezpośredniego dostępu do naszej dokumentacji medycznej w systemie, może w szybkim sposób dowiedzieć się więcej o stanie naszej jamy ustnej.

W przypadku zdjęcia radiologicznego, które może nam się wydawać przedawnione i nieaktualne – i tak warto zabrać je ze sobą. Stomatolog, który zleci lub samodzielnie wykona nowe i aktualne zdjęcie radiologiczne, może użyć poprzedniego do porównania i określenia zmian w naszym uzębieniu. Jest to szczególnie pomocne przy obecnych zębach ósmych – możemy w ten sposób porównać, czy przesuwają się one, czy jednak pozostają w tym samym miejscu. Tak samo w przypadku zębów leczonych kanałowo – możemy porównać, czy zmiana zapalna się zagoiła, czy jednak dalej jest ona obecna.

Dokumentacja medyczna pozwala również dobrać odpowiedni kolor wypełnień do już obecnych w jamie ustnej. W przypadku wizyty u higienistki stomatologicznej, taka dokumentacja może pomóc higienistce dowiedzieć się, czy higiena pacjenta uległa poprawie i czy stan jamy ustnej się nie zmienił.

 

Czy można zabrać osobę towarzyszącą do dentysty?

Na wizytę stomatologiczną możemy udać się w towarzystwie dzieci lub osoby bliskiej. Ważne jest jednak, aby poczekała przed gabinetem i nie powodowała zbędnej dekoncentracji.

Innym "rozpraszaczem" może być telefon, który powinien być wyciszony podczas wizyty, abyśmy mogli skupić się w pełni na przekazywanych nam informacjach.

 

Higiena jamy ustnej przed wizytą stomatologiczną – nie tak oczywista?

Następny ważny krok może wydawać się zbyt oczywisty, jednak wielu pacjentów o nim zapomina. Mowa o higienie jamy ustnej – należy pamiętać, że udajemy się do stomatologa, aby nie tylko ocenił uzębienie, ale także naszą higienę. Lekarzowi lub higienistce z pewnością ciężej będzie to zrobić, kiedy zęby nie będą odpowiednio doczyszczone.

Gdy nie mamy możliwości umyć zębów przed wizytą lub wybieramy się do lekarza od razu po pracy – warto zapytać, czy gabinet nie posiada dostępnego dla pacjenta zestawu szczoteczki i pasty. W przypadku odświeżenia jamy ustnej, sami jesteśmy bardziej pewni siebie i w ten sposób możemy ograniczyć niepotrzebny stres. Nawet przepłukanie jamy ustnej płynem spowoduje, że nasz oddech będzie świeższy.

 

 

Spożycie posiłku przed wizytą w gabinecie dentystycznym

Jeśli wiemy już, że dobrze jest mieć świeżo umyte zęby przed wizytą u stomatologa, to pytanie – czy możemy zjeść coś przed wizytą, czy lepiej wstrzymać się z posiłkiem do zakończenia wizyty? Jeśli zjeść, to kiedy może być ostatni posiłek i jak on ma wyglądać?

Zazwyczaj zaleca się spożycie posiłku przed wizytą, zwłaszcza gdy ma być to wizyta, na której leczone będą ubytki. Często po zakończeniu wizyty słyszymy, aby wstrzymać się z jedzeniem i piciem przez jakiś czas. Taka przymusowa przerwa od jedzenia może okazać się dla nas problematyczna, gdy nie zjedliśmy nic odpowiednio wcześniej. Właśnie dlatego należy pamiętać o małym posiłku, najlepiej godzinę lub dwie przed wizytą. Pacjenci, którzy zmagają się z odruchem wymiotnym, powinni spożyć ostatni posiłek około dwie godziny przed wizytą.

 

Czy można jeść po wizycie u stomatologa lub higienistki?

Jedzenie po wizycie stomatologicznej bądź higienizacyjnej jest zależne od rodzaju przebytej wizyty. W zależności od tego, co było na niej wykonywane oraz jakie materiały zostały użyte. Zawsze dobrze jest zapytać naszego stomatologa lub naszą higienistkę o to, jak długo ma trwać przerwa oraz czy są jakieś specjalne przeciwwskazania.

Na przykład, przy wykonywaniu dużych wypełnień odradza się spożywanie bardzo twardych produktów, m.in. orzechów, które mogą nam je uszkodzić. W przypadku wykonywanej higienizacji, dobrze jest wstrzymać się od produktów barwiących, które po oczyszczeniu zębów mogą spowodować niewielkie przebarwienia w szkliwie.

 

Kiedy warto przełożyć wizytę stomatologiczną na inny termin?

Do najważniejszych przeciwwskazań do zabiegów stomatologicznych na pewno możemy zaliczyć:
 

  • chorobę, przeziębienie, ogólne osłabienie organizmu – dla własnego zdrowia i zdrowia całego personelu lepiej odwołać lub przełożyć wizytę. Unikniemy w ten sposób ewentualnego zakażenia, a na wizytę u lekarza dużo bardziej zaleca się przyjść zdrowym i w pełni sił;
     
  • menstruację – podczas jej trwania nie zaleca się z pewnością zabiegów chirurgii stomatologicznej i większego leczenia. W tym okresie występuje mniejsza krzepliwość krwi, co może powodować wystąpienie krwotoku;
     
  • opryszczkę i aftę – odradza się wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z jamą ustną w przypadku obecnej w jej okolicach opryszczki. Grodzi to rozniesieniem wirusa i zagrożeniem nie tylko dla pacjenta, ale również personelu. Afta natomiast uniemożliwia komfortowy przebieg wizyty dla pacjenta. Nie zaleca się również leczyć zębów w okolicy występującej afty;
     
  • wczesną lub zaawansowaną ciążę – w przypadku występujących silnych objawów bólowych, zaleca się odroczenie wizyty stomatologicznej do rozwiązania ciąży.