Higienizacja jamy ustnej w gabinecie – na czym polega? Skaling, piaskowanie i polerowanie
Spis treści
- Z czego składa się higienizacja jamy ustnej?
- Skaling – na czym polega?
- Piaskowanie – co daje ten zabieg?
- Polerowanie – jakie są jego efekty?
- Fluoryzacja – czym jest?
- Higienizacja jamy ustnej – jak często?
- Przeciwwskazania do higienizacji jamy ustnej
- Higienizacja jamy ustnej – zalecenia po zabiegu
Z czego składa się higienizacja jamy ustnej?
Higienizacja to profesjonalne oczyszczenie zębów przez higienistkę stomatologiczną. Zabieg ten ma na celu oczyszczenie zębów z kamienia i osadu specjalnymi narzędziami i metodami. Poprzez higienizację usuwamy wszystkie złogi i osady, których nie jesteśmy w stanie doczyścić samodzielnie w domu za pomocą szczoteczki.
Profesjonalna higienizacja składa się z czterech etapów:
- skalingu,
- piaskowania,
- polerowania,
- fluoryzacji.
Skaling – na czym polega?
Skaling polega na oczyszczeniu zębów z kamienia. Kamień nazębny to nic innego, jak zmineralizowana płytka bakteryjna, czyli płytka nazębna, która pozostała na powierzchniach zębów nieoczyszczona przez dłuższy czas. Powstały już twardy kamień nie jesteśmy w stanie oczyścić samodzielnie w domu. Ewentualne próby mogą spowodować m.in. uszkodzenia w szkliwie.
Najczęściej wybieraną metodą usuwania kamienia są ultradźwięki, czyli przykładanie cienkiej, metalowej końcówki, która za pomocą drgań rozbija jego złogi. Jest to zabieg szczególnie nieprzyjemny dla osób zmagających się z nadwrażliwością lub z bardzo odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
Skaling jest jednak zabiegiem zdrowotnym, profilaktycznym, który usuwa bakterie i powstały przez nie stan zapalny dziąseł. Może być wykonywany:
- nad dziąsłowo – usuwany jest kamień, który jest widoczny gołym okiem;
- pod dziąsłowo – końcówka wprowadzana jest delikatnie pod dziąsło i usuwane są złogi kamienia, który zgromadził się pod dziąsłem.
Najczęstszym miejscem, w którym gromadzi nam się kamień, są dolne siekacze od wewnętrznej strony. Często też są to górne trzonowce.
Piaskowanie – co daje ten zabieg?
Piaskowanie jest zabiegiem estetycznym, zalecanym głownie u palaczy lub osób stosujących dietę bogatą w pokarmy barwiące. Dobrze sprawdzi się u osób często sięgających po czarną kawę. Zabiegu nie zaleca się stosować u dzieci, gdzie szkliwo nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięte.
Piaskowanie polega na wypuszczeniu strumienia wody z drobnym, specjalistycznym piaskiem pod ciśnieniem, który usuwa nam powstałe osady i przebarwienia na zębach. Piaskowanie wykonujemy wyłącznie na zębach z osadem. Gdy nie ma widocznych przebarwień, jego wykonanie nie jest zalecane.
Piaskowania nie powinno się też wykonywać za często – grozi to urazami szkliwa, przez co powierzchnia zębów staje się bardziej chropowata. Może to skutkować szybszym odkładaniem się osadów na zębach. Po piaskowaniu konieczne jest wypolerowanie zębów.
Polerowanie – jakie są jego efekty?
Polerowanie to wygładzenie powierzchni zębów szczoteczką i specjalistyczną pastą polerską. Dzięki polerowaniu uzyskamy efekt gładkich, lśniących zębów. Wypolerowane powierzchnie sprawiają, że bakterie tak szybko nie osadzają się na zębach.
Dodatkowo, polerowanie pastami o różnej gradacji może nam rozjaśnić zęby i usunąć niewielkie świeże osady lub miękkie złogi nazębne.
Fluoryzacja – czym jest?
Fluoryzacja jest zabezpieczeniem zębów fluorem, który odpowiada za działanie przeciwpróchnicowe i wzmacniające. Podczas oczyszczania zębów przez skaling lub piaskowanie może wystąpić delikatna nadwrażliwość pozabiegowa, na którą idealnie zadziała lakier z fluorem.
Higienizacja jamy ustnej – jak często?
Kompleksowa higienizacja w gabinecie stomatologicznym powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. U pacjentów, którzy mają niedostateczną higienę oraz u których ryzyko odkładania się kamienia jest większe, higienizacja powinna być wykonywana co 6 miesięcy, aby utrzymać prawidłowy stan dziąseł.
- Higienizację zaleca się również przed przeglądem stomatologicznym. Podczas sprawdzania przez lekarza stanu naszego uzębienia, łatwiej będzie mu go ocenić, gdy zęby będą oczyszczone. Czasami próchnica może ukrywać się pod dużym osadem lub kamieniem nazębnym, przez co lekarz stomatolog może przeoczyć niektóre ubytki.
- Warto też oczyścić zęby przed kompleksowym leczeniem. W takim przypadku założone wypełnienia powinny być trwalsze. Jeżeli jednak u pacjenta obecny jest stan zapalny dziąseł, przy rozpoczęciu leczenia może dojść do rozkrwawienia dziąsła, co uniemożliwi jego kontynuację lub założenie wypełnienia. W związku z tym, przy dużych stanach zapalnych, zaleca się początkowo higienizację, a następnie dwutygodniową przerwę w celu zagojenia dziąseł, a następnie udanie się na leczenie do lekarza stomatologa.
- Profesjonalną higienizację zaleca się również wykonać przed planowanym wybielaniem. Obecny w jamie ustnej kamień i osad sprawiają, że preparat do wybielania nie zadziała dostatecznie dobrze, co może nie przynieść oczekiwanych efektów.
Przeciwwskazania do higienizacji jamy ustnej
- Ciąża – najbezpieczniej wykonywać higienizację w drugim trymestrze ciąży.
- Opryszczka – do zabiegu oczyszczania zębów musimy dość szeroko otwierać jamę ustną, co może uszkodzić nam miejsce, w którym wystąpiła opryszczka. W ten sposób może dojść do rozsiania wirusa (zwłaszcza przy piaskowaniu, gdzie występuje duży aerozol).
- Rozrusznik serca – przeciwskazania dotyczą zabiegu skalingu, który jest wykonywany ultradźwiękami. W takim przypadku zaleca się stosowanie do tego zabiegu narzędzi ręcznych.
Higienizacja jamy ustnej – zalecenia po zabiegu
- Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej godzinę.
- Najlepiej przez 24 godziny stosować "białą dietę", czyli wykluczyć produkty kolorowe i barwiące, które mogą zabarwić świeżo oczyszczone zęby. Potrawy, których powinniśmy unikać to: buraki, borówki, pomidory, przyprawy (kurkuma, curry), a także czarna kawa i herbata.
- Należy unikać potraw i napoi o skrajnych temperaturach, czyli bardzo gorących lub bardzo zimnych, oraz produktów kwaśnych, cytrusów, soków owocowych.
- Należy wymienić szczoteczkę lub główkę szczoteczki na nową.
- Po zabiegu dziąsła mogą delikatnie krwawić i być podrażnione, dlatego zaleca się stosowanie płynów wspomagających gojenie oraz o działaniu odkażającym.