Wybielanie zębów – w domu czy gabinecie stomatologicznym? Skuteczność, dieta i pasty wybielające
Spis treści
- Od czego zacząć wybielanie zębów?
- Sposoby wybielania zębów – w domu czy u dentysty?
- Wybielanie zębów – przeciwwskazania
- Działania niepożądane – czym grozi wybielanie zębów?
- Pasty wybielające – czy warto stosować?
- Czy higienizacja stomatologiczna może wybielić zęby?
- Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów
Od czego zacząć wybielanie zębów?
Przed podjęciem decyzji o wybielaniu, na samym początku, należy udać się na wizytę konsultacyjną do stomatologa. Na takiej wizycie lekarz dentysta zakwalifikuje nasze zęby do wybielania, dobierze odpowiednią metodę, preparat, oceni wszystkie przeciwwskazania oraz opisze zalecenia przed i po zabiegu.
Ważne jest także określenie etiologii przebarwień, czyli ocena, z jakim rodzajem przebarwionego szkliwa mamy do czynienia. Występuje wiele rodzajów przebarwień, które mogą objawiać się różnym odcieniem szkliwa, np.:
- przebarwienia od jedzenia (kawy, herbaty itp.) – żółte lub brązowe;
- przebarwienia związane z wiekiem, przebarwienia wewnętrzne – żółte lub szare;
- białe plamy po leczeniu ortodontycznym;
- białe plamy związane z fluorozą;
- zęby leczone kanałowo – kolor takiego zęba staje się ciemniejszy (szary) przez pozbawienie żywotności.
Sposoby wybielania zębów – w domu czy u dentysty?
Aktualnie na rynku pojawiają się coraz bardziej nowoczesne metody i preparaty, które są bezpieczne dla naszych zębów i dziąseł. Zachęca to do coraz większego zainteresowania wybielaniem wśród pacjentów. Wśród metod wybielania wyróżnia się wybielanie domowe i gabinetowe.
Wybielanie domowe
Tego rodzaju wybielanie wykonujemy po uprzedniej konsultacji i zaleceniach lekarza. Jest to też mało inwazyjny sposób. W ramach tego rozwiązania, dostajemy indywidualnie wykonane nakładki, do których wprowadzamy żel wybielający. Takie wybielanie przeprowadzamy w warunkach domowych. W tym przypadku to pacjent decyduje o tym, jaki efekt chce uzyskać i nawet po kilku dniach może okazać się on satysfakcjonujący. Wybielanie przeprowadza się w ciągu dnia, przez kilka godzin. Przy wystąpieniu dolegliwości, np. nadwrażliwości, pacjent może skrócić stosowanie preparatu w ciągu dnia, a wydłużyć dni stosowania.
Wybielanie gabinetowe
Wybielanie w gabinecie stomatologicznym odbywa się zazwyczaj podczas jednej wizyty. W tym przypadku preparat ma większe stężenie, ponieważ musi zadziałać w krótszym czasie. Dodatkowo stosuje się lampę wybielającą lub laser, który może przyśpieszyć proces wybielania zębów. Przy takiej metodzie możliwe jest wystąpienie większej nadwrażliwości podczas i po zabiegu.
Wybielanie zębów – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do zabiegu wybielania są:
- młody wiek pacjenta, poniżej 18. r.ż. – u dzieci proces rozwoju zębów trwa przez długi czas, ich barwa może zmieniać się wraz z wiekiem;
- ciąża i karmienie piersią;
- uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu do wybielania;
- palenie papierosów;
- silna nadwrażliwość zębów – podczas wybielania może wystąpić nadwrażliwość, która dla takich pacjentów może być bardziej bolesna;
- skłonność do starcia, pękania szkliwa;
- obecna próchnica lub stany zapalne miazgi;
- choroby dziąseł i przyzębia;
- liczne wypełnienia – należy pamiętać o tym, że wypełnienia nie zmienią koloru podczas wybielania.
Działania niepożądane – czym grozi wybielanie zębów?
Wybielanie przede wszystkim ma sprawić, że nasze zęby będą bielsze, jednak może też spowodować działania niepożądane. Do najczęstszego skutku zalicza się przede wszystkim dużą nadwrażliwość, która może objawiać się już podczas zabiegu wybielania lub stosowania preparatu w nakładkach. Może to być bardzo bolesne, zwłaszcza dla osób borykających się z nadwrażliwością jeszcze przed rozpoczęciem wybielania.
Za działanie wybielania odpowiedzialny jest składnik chemiczny, jakim najczęściej jest nadtlenek wodoru, dlatego możliwe jest także wystąpienie podrażnień lub poparzeń dziąseł. Jest to silny czynnik, który po dostaniu się na linię dziąsła lub inną tkankę miękką w jamie ustnej, może powodować podrażnienia.
Do niepożądanych skutków wybielania możemy zaliczyć również niezadowalający efekt. Zdarza się, że metoda lub preparat nie zadziałają pozytywnie na nasze szkliwo, przez to nie uzyskamy oczekiwanego efektu lub może on być nierównomierny.
Przy podjęciu decyzji o wybielaniu należy liczyć się również z negatywnymi skutkami tego zabiegu.
Pasty wybielające – czy warto stosować?
Ważne, aby nie wybielać zębów na własną rękę lub preparatami z nieznanych nam źródeł. Jest to bardzo ryzykowne, a stosowanie preparatów, które nie były wcześniej poddane ocenie specjalistów, może nam bardziej zaszkodzić, niż przynieść oczekiwane efekty.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past wybielających, które gwarantują piękny, biały uśmiech. Takie pasty doskonale sprawdzą się w doraźnym zastosowaniu raz na jakiś czas, aby doczyścić niewielkie osady z pokarmów. Jednak nie posiadają działania wybielającego, a jedynie ścierne – dające nam tylko chwilowe poczucie wybielenia.
Długotrwałe stosowanie past wybielających może prowadzić do wytarcia ochronnej warstwy szkliwa. W ten sposób powierzchnia zębów może stać się bardziej porowata, przez co szybciej wchłonie barwniki. W efekcie przyniesie nam to odwrotny skutek do zamierzonego. Starcie szkliwa, nawet w małym stopniu, może spowodować nadwrażliwość zębów. Właśnie dlatego takich past nie zaleca się pacjentom z obecną nadwrażliwością zębów.
Czy higienizacja stomatologiczna może wybielić zęby?
Bardzo często pacjent zgłasza się na wizytę w celu wybielenia zębów, jednak w niektórych przypadkach wizyta higienizacyjna jest w zupełności wystarczająca i satysfakcjonująca. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre osady są możliwe do doczyszczenia poprzez specjalny zabieg piaskowania i polerowania, który wykonuje higienistka stomatologiczna. Już po takim zabiegu zęby stają się jaśniejsze i pozbawione przebarwień.
Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów
Od efektu wybielania w największym stopniu zależy nasza dieta. Po zakończeniu zabiegu wybielania oraz w trakcie metody nakładkowej powinniśmy stosować tzw. białą dietę. Polega ona na wykluczeniu z naszej codziennej diety produktów barwiących i kolorowych, które mogą spowodować przebarwienia na naszych zębach. Jeżeli nie będziemy przestrzegać jej zaleceń, efekt nie będzie satysfakcjonujący lub będzie utrzymywał się krócej.
Do produktów, które są wykluczone z diety podczas wybielania, na pewno zalicza się:
- czarną kawę,
- czerwone wino,
- borówki,
- jagody,
- buraki,
- przyprawy, takie jak curry lub kurkuma.
Zdecydowanie odradza się również palenie tytoniu w trakcie i po zakończonym wybielaniu. Powodem jest nie tylko aspekt estetyczny, przez co przebarwienia mogą szybciej się pojawić, ale również czynnik zdrowotny. Związek składnika chemicznego środka do wybielania wraz z tytoniem może przynieść negatywne skutki dla zdrowia.
Źródła
- M. Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Akademia Medyczna we Wrocławiu.
- S.M. Słotwińska, M. Majkowski, Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Zakład Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- K. Skośkiewicz-Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawcze i Dziecięcej AM we Wrocławiu.
- Sh. Hobbs, Wybielanie zębów: co powinniśmy wiedzieć, aby uzyskiwać najbielsze i najjaśniejsze uśmiechy.