17 stycznia 2024

Sesja – jak dać sobie radę przed egzaminem?

4 min.
Początek roku akademickiego to dla wielu studentów nowa przygoda. Niestety, beztroski czas bardzo często kończy się wraz z nadejściem pierwszej sesji. Paraliżujący strach przed egzaminami może dotknąć każdego, więc warto poznać sposoby na opanowanie stresu podczas wymagającego czasu, jakim jest sesja.
Sesja – jak dać sobie radę przed egzaminem?

Jak opanować stres przed egzaminem? Sposoby na przetrwanie sesji

Sesja to jeden z trudniejszych momentów w cyklu akademickim. Warto zadbać o siebie w tym czasie, dzięki czemu lepiej sobie poradzisz. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwolą na łatwiejsze opanowanie stresu przed egzaminem. 
 
  1. Zadbaj o sen przed egzaminem – uczenie się w noc przed testem i popularne "zarywanie nocek" nie przekłada się na lepsze osiągnięcia. 7-8 godzin snu pozwoli na regenerację oraz umożliwi lepszą konsolidację informacji przez mózg. 
  2. Nie powtarzaj materiału na pół godziny przed egzaminem – w tak krótkim czasie nie przyswoisz zbyt wiele, ale bardzo łatwo możesz wzbudzić w sobie poczucie, że wciąż wiesz za mało i zbyt wielu informacji nie pamiętasz. Wywołuje to dodatkowy stres, który może ograniczyć twoje przetwarzanie. 
  3. Przygotuj z wyprzedzeniem plan nauki do egzaminu – podejdź odpowiedzialnie do uczenia się, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Zastanów się, ile czasu potrzebujesz na opanowanie całego materiału i ułóż swój plan dnia tak, żeby odpowiednio zadbać o naukę do testu. Wcześniejsze przygotowanie sprawi, że będziesz czuł się lepiej w dniu egzaminu. 
  4. Ucz się efektywnie – nie jesteśmy tacy sami, więc każdy z nas preferuje inne rodzaje nauki. Czytanie podręcznika i próba zapamiętania całego materiału nie jest najbardziej efektywną metodą. Możesz skorzystać z mapy myśli, która w kreatywny sposób pozwoli na łatwiejszy wybór najważniejszych kwestii do zapamiętania. Część osób najefektywniej uczy się poprzez słuchanie – spróbuj nagrać, jak czytasz swoje notatki i ucz się z autorskiego "podcastu". Niektórzy wolą uczyć się w grupie znajomych, a inni preferują pracę w samotności. Wybierz takie okoliczności, w których czujesz się najlepiej. 
  5. Rób przerwy w nauce – co ok. 1 godzinę, warto zrobić sobie 5-10 minut przerwy. Wpływa to na lepsze przyswajanie wiedzy. Podczas nauki przy komputerze dobrze dodatkowo zrobić kilka ćwiczeń na rozciągnięcie mięśni. Korzystne jest też przewietrzenie pomieszczenia lub wybranie się na krótki spacer po okolicy. 
  6. Przeplataj przedmioty – nauka jednego przedmiotu (obszaru) przez dłuższy czas jest mniej efektywna niż przekładanie kilku różnych zajęć ze sobą. Zamiast trzygodzinnego bloku poświęconego nauce statystyki, lepiej uczyć się jej przez jedną godzinę, drugą poświęcić na naukę psychologii społecznej, a ostatnią na naukę języka obcego. 
  7. Twórz własne notatki i materiały – opracowując własne materiały, zapamiętujesz więcej informacji w porównaniu z notatkami stworzonymi przez kogoś innego. 
  8. Poznaj nowe techniki uczenia – tradycyjne uczenie się materiału na pamięć nie jest najskuteczniejszą formą nauki. W internecie znajdziesz wiele darmowych kursów i porad, jak za pomocą różnych technik wspierać pracę mózgu wraz z procesem uczenia się. Wypróbuj je i sprawdź, która będzie dla ciebie najlepsza. 
  9. Pozwól sobie na błędy – popularne studenckie powiedzenie głosi, że zawsze jest drugi termin. Warto pamiętać, że niezaliczony egzamin nie oznacza końca edukacji. Na niektórych kierunkach, przy dużej ilości materiałów i testów, część studentów planuje, które egzaminy zaliczą dopiero w sesji poprawkowej. Nauka na własnych błędach to jeden z najlepszych sposobów zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. 
  10. Ogranicz wielozadaniowość – umiejętność robienia kilku rzeczy naraz jest przydatna w wielu sytuacjach, jednak w momencie nauki nie jest to najlepsze rozwiązanie. Nauka i jednoczesne oglądanie kolejnego sezonu nowego serialu to nieudane połączenie. Skup się na nauce, ale nie zapominaj o przerwie, śnie i odpoczynku.
  11. Wyłącz powiadomienia, ogranicz media społecznościowe – nic tak nie odrywa uwagi jak dźwięk wiadomości czy powiadomienia na telefonie. Na czas nauki dobrze jest wyciszyć wszystkie "przeszkadzacze". Ułatwi to skupienie, jednak niektórzy mogą odczuwać też dużą trudność, szczególnie gdy doświadczają FOMO (jest to skrót od ang. "fear of missing out" i oznacza strach przed tym, co nas omija).
  12. Ucz się przez praktykę – jeśli jest to możliwe, ucz się przez własne doświadczenia. Zapamiętując budowę pantofelka z podręcznika, atrakcyjniejsze będzie zbadanie wody z najbliższego stawu i zaobserwowanie pod mikroskopem żywego pantofelka. Tak zdobyta wiedza trwalej zapisuje się w pamięci. 
  13. Ćwicz swoją pamięć – o swoją pamięć trzeba dbać tak samo jak o zdrowie czy dobrą kondycję. Istnieje wiele darmowych treningów i ćwiczeń dostępnych w internecie, a także specjalnych aplikacji na telefon, które zachęcają do codziennego treningu. Takie ćwiczenia warto robić nie tylko przed sesją lub w jej trakcie, ale także w ciągu całego roku. 
  14. Ucz innych tego, czego sam się nauczyłeś – przekazywanie zdobytej wiedzy innym to jeden z najciekawszych sposobów dodatkowego utrwalenia przyswojonego materiału. Dodatkowo łatwo można wtedy sprawdzić, czy umiemy przekazać zdobytą wiedzę w prosty i zrozumiały sposób.


Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób możesz zatroszczyć się o swój dobrostan przed rozpoczęciem studiów i w ich trakcie, sprawdź nasz artykuł: "Rozpoczęcie studiów – jak zadbać o zdrowie psychiczne na początku studiów?".