27 września 2023

Rozpoczęcie studiów – jak zadbać o zdrowie psychiczne na początku studiów?

4 min.
1 października oznacza powrót studentów do szkół wyższych. Często można spotkać się z określeniem, że studia to najlepszy okres w życiu, ale z drugiej strony sesja kojarzy się z dużą dawką stresu i z nieprzespanymi nocami. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób poradzić sobie z typowymi trudnościami.
Rozpoczęcie studiów – jak opanować stres?

Spis treści:

  1. Rozpoczęcie studiów – nowy etap w życiu
  2. Jak dbać o swój dobrostan przed rozpoczęciem studiów i w ich trakcie?

 

Rozpoczęcie studiów – nowy etap w życiu

Rekrutacja na studia wyższe to często nowy etap w życiu młodych dorosłych. U niektórych wiąże się to jednak z doświadczaniem lęku i stresu. Decyzja o rozpoczęciu akademickiej przygody wiąże się z wieloma wcześniejszymi wyborami oraz wpływa na wiele obszarów życia.
 

▸ Wybór właściwego kierunku

Część młodych dorosłych może nie być pewna odpowiedzi na pytanie, czym chcą zajmować się w swoim życiu. Może to powodować dyskomfort, stres czy lęk, w związku z wyborem. Jednym z pomocnych sposobów jest skupienie się na swoich predyspozycjach i kompetencjach. Czy bardziej interesujesz się wiedzą techniczną, językami obcymi czy może chemią? Jak wolisz pracować – preferujesz pracę w grupie, z innymi osobami, a może wolisz komputer? 
 
Studia powinny być zgodne z zainteresowaniami. Pójście na kierunek, który nie jest w obszarze zainteresowań, będzie wiązało się z bardzo dużym stresem, wypaleniem, a często z rezygnacją przed obroną. Pomoc w wyborze kierunków studiów możesz uzyskać u doradcy zawodowego. Pamiętaj także, że zawsze możesz zmienić kierunek, a część studentów rezygnuje po pierwszym lub drugim semestrze, by nowy rok akademicki zacząć na innym wydziale.
 

▸ Opuszczenie rodzinnego domu

Przeprowadzka z rodzinnego domu nie dotyka wszystkich studentów, ale jest jedną ze znacznych zmian w życiu młodych dorosłych. Wiąże się to ze zmianą relacji z rodziną, która w znacznym stopniu jest zależna od jej jakości na wcześniejszych etapach życia. Warto utrzymywać stały kontakt z rodzicami.
 
Opuszczając rodzinne miasto, czasami tracimy kontakt z przyjaciółmi. Mimo próby utrzymywania stałego kontaktu, znajomości rozpadają się. To naturalna konsekwencja wynikająca z dużych zmian, ale jednocześnie pojawia się okazja do zawarcia nowych znajomości, które również pomogą odnaleźć się w nowym mieście i nie czuć się samotnie. 
 

▸ Uczucie niezależności

Wyjazd na studia często wiąże się z pełnym uniezależnieniem się od rodziców – postrzeganym jako brak kontroli czy wolność wyboru. Chociaż młodzi dorośli są często wspierani finansowo przez rodziców, nie wpływa to na ich poczucie wolności.
 
Niezależność wiąże się także z nowymi obowiązkami: od codziennych czynności (np. gotowania), po ustalanie spraw formalnych związanych – przykładowo – z wynajmowanym mieszkaniem. Wiąże się to ze zmianą dotychczasowej perspektywy, a także ćwiczeniem nowych umiejętności. Część osób może martwić się, czy da sobie radę ze wszystkimi obowiązkami. Warto pamiętać o tym, że uczymy się przez doświadczenie, a często nasi znajomi i przyjaciele również chętnie nam pomogą.
 

▸ Zmiana szkoły na uczelnie

Może się wydawać, że te dwie instytucje różnią się tylko nazwą, ale wiążą się z odmiennym systemem nauki. Wykładowcy traktują studentów jak dorosłe osoby, w pełni odpowiedzialne za swoje czyny. Zmienia się charakter zajęć oraz zdobywanej wiedzy. Różni się także system ocen oraz to, jak wyglądają egzaminy.
 
Cześć osób może bardzo mocno nastawiać się na zdobywanie osiągnięć akademickich. Jednak czasami może to przynosić wiele stresu i negatywnych emocji w związku z próbą bycia najlepszym. Warto dać sobie prawo do tego, żeby nie być zawsze na pierwszym miejscu. Oceny (zarówno szkolne, jak i akademickie) nie są wyznacznikiem ludzkiej wartości
 

Jak dbać o swój dobrostan przed rozpoczęciem studiów i w ich trakcie?

Dbanie o swoje samopoczucie to podstawowa kwestia w utrzymywaniu zdrowia psychicznego. Rozpoczęcie studiów oraz rok akademicki mogą wiązać się z wieloma trudnościami. Warto pamiętać o kilku podstawowych technikach, które pomagają poradzić sobie z nimi.
 
  • Zaplanuj czas na odpoczynek i relaks. W natłoku obowiązków, zadań i terminów często zapominamy o relaksie. W długofalowej perspektywie niewystarczająca ilość odpoczynku bezpośrednio wpływa na pogorszenie samopoczucia.

 

  • Poznaj nową okolicę i szukaj wyjątkowych miejsc. Przeprowadzając się do nowego miasta, warto eksplorować okolicę, w której zamieszkasz. Często można odkryć wyjątkowe miejsca, np. rodzinną cukiernię z najlepszymi pączkami. Warto również przyjechać do nowego miejsca zamieszkania kilka dni przed rozpoczęciem zajęć, żeby sprawdzić, w jaki sposób dojechać na uczelnię. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu w związku z przesiadką lub innymi zasadami komunikacji miejskiej.

 

  • Współpracuj z organizacjami studenckimi – mogą to być koła naukowe lub stowarzyszenia skupione wokół wspólnych zainteresowań. To doskonała okazja do poznania nowych znajomych oraz wymiany doświadczeń. 

 

  • Korzystaj z dodatkowych aktywności, wykraczających poza zajęcia na uczelni. Zajęcia taneczne, ścianka wspinaczkowa lub kurs garncarstwa mogą stać się regularnym elementem planu dnia, dzięki łatwiej nawiążesz nowe znajomości i znajdziesz odskocznię od typowych obowiązków.

 

  • Nie wstydź się prosić o pomoc. Łatwiej poradzić sobie z problemami, korzystając z czyjegoś wsparcia –niezależnie, czy będzie to bezpośrednio związane z trudną sytuacją, czy otrzymamy wsparcie emocjonalne.