07 października 2022

Jak nie utonąć w gąszczu codziennej rutyny?

PZU Zdrowie
Wraz z końcem wakacji większość z nas wraca do codziennych obowiązków i rutyny: szkoła, praca, dom. W gąszczu codziennych obowiązków łatwo zgubić poczucie sensu i radości życia.
Znudzony mężczyzna

Spis treści:

 

Rola emocji

W życiu każdego człowieka zdarzają się momenty, w których ilość bieżących spraw przytłacza i nie widać ich końca. Takie sytuacje mocno nadwyrężają naszą odporność psychiczną, szczególnie jeśli wydłuża się czas funkcjonowania w takim przeciążeniu. W takich chwilach często zderzamy się z trudnymi emocjami jak złość, irytacja, smutek i wiele innych, które odbierają nam chęć działania, a my czujemy się bezradni i bezsilni. Czemu odczuwamy negatywne emocje, skoro oddalają nas od szczęścia?
 
W pogoni codziennego życia nie zdajemy sobie sprawy, że nasze emocje to skarb, w który wyposażyła nas natura. Jego funkcją jest pomaganie w przetrwaniu i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Warto więc słuchać emocji, ale przede wszystkim je rozumieć. To trudne emocje są wskaźnikiem, że coś dzieje się nie tak i trzeba odpowiednio zadbać o siebie.
 

Jak zadbać o równowagę emocjonalną?

Będąc w trudnej sytuacji w pierwszej kolejności musimy zadbać o naszą równowagę emocjonalną. Można to robić na wiele sposobów np.:
  • wyjście ze znajomymi
  • wygospodarowanie każdego dnia chwili dla siebie na własne przyjemności
  • nauczyć się odpuszczać rzeczy nieistotne i pogodzić się z tym, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego
  • nie odcinać się od bliskich i poszukać wsparcia, jeśli takiego potrzebujemy
  •  przestać być dla siebie surowy i nauczyć się doceniać siebie za to co robimy.

Zadbaj o siebie

Dopiero gdy zadbamy o równowagę emocjonalną możemy spokojnie przyjrzeć się naszej codzienności, nawykom, rutynom i poprawnie je przeanalizować. Możliwe, że niektóre nasze działania nam nie służą i znacząco  wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia. Dopiero po identyfikacji źródła problemu jesteśmy w stanie zdecydować co z nim zrobić. I nie chodzi o to, żeby od razu dokonywać rewolucji w swoim życiu, tylko małymi krokami wprowadzać niewielkie zmiany i kształtować pozytywne rutyny, które pozwolą nam cieszyć się życiem. 
 
Jeśli widzimy, że trudności w naszym życiu nas przytłaczają i czujemy, że nie poradzimy sobie z nimi sami – w każdej chwili można sięgnąć po pomoc doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty.