17 listopada 2022

Jak wspierać pracę mózgu? Wskazówki dla studenta, aby efektywniej przyswajać wiedzę

PZU Zdrowie
Gdy deadline’y zbliżają się wielkimi krokami, to każda godzina mija w mgnieniu oka. Równolegle z notatkami na Twoim biurku, w Tobie nawarstwia się uczucie stresu i rozkojarzenia. Wiesz, że potrzebujesz zastrzyku energii, ale brakuje już kubków do kawy... brzmi znajomo? Rozwiązaniem tej patowej sytuacji jest odpowiednia dieta i nawyki. To właśnie one pozwolą Ci na zwiększenie Twojego potencjału i efektywności. Tu nie ma magicznych rozwiązań – każde szybkie i krótkoterminowe rozwiązanie, może odbić się w przyszłości na Twoim zdrowiu lub dalszej zdolności do skupienia. Tylko wprowadzenie zdrowych nawyków i praca nad stylem życia przyniesie duże, wymierne i trwałe efekty.
uczący się student

Spis treści:

1. Brain food - wsparcie dla Twojej koncentracji.

2. W jaki sposób woda może pomóc w nauce i utrzymaniu skupienia?

3. Aktywność – ruch dla zdrowia ciała i mózgu.

4. Sen – niedoceniany, choć najważniejszy element układanki.

 

Brain food - wsparcie dla Twojej koncentracji  

Poszczególne produkty spożywcze działają na nasze mózgi prawie jak lekarstwo – poprawiają funkcjonowanie mózgu, co sprawia, że maratony nauki lub pracy mogą być pokonywane z łatwością. Są to przede wszystkim: 
  • Ryby - dzięki wyjątkowo dużej zawartości kwasów Omega 3, a także DHA i EPA, witaminy D oraz białka, spożywanie ryb wspomaga rozwój i odbudowę komórek nerwowych mózgu. Dzięki temu zapamiętasz więcej notatek z wykładów i terminów ważnych spotkań.
  • Orzechy - Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w orzechach pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, co umożliwia lepszą koncentrację. Jeśli więc szukasz pomysłów na zdrową przekąskę w trakcie nauki lub długiego dnia pracy – orzechy to strzał w dziesiątkę.  
  • Oliwa z oliwek – to pyszny, ale i przede wszystkim zdrowy dodatek, który zazwyczaj znajduje się w każdej kuchni. Wszystko dzięki obecności wielu wartościowych składników spożywczych – nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych i szeregu witamin (w szczególności tych z grupy E oraz K, wykazujących właściwości usprawniające pracę mózgu, zapobieganie demencji starczej oraz wspierające proces zapamiętywania)  
  • Woda – jak powszechnie wiadomo, ludzki organizm składa się w ponad 70% z wody. Jest to więc podstawowy budulec naszych komórek, który ma ogromny wpływ na zdrowie i jakość życia. Czy wiesz, że gdy odczuwasz uczucie pragnienia, Twój organizm w ten sposób sygnalizuje, że zaczął się proces odwodnienia i utracono ponad 2% wody? To ostatni dzwonek, aby przeciwdziałać odwodnieniu, które może być fatalne w skutkach.
 

W jaki sposób woda może pomóc w nauce i utrzymaniu skupienia? 

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypić 2 litry płynów w ciągu dnia. Taki poziom nawodnienia jest optymalny i zalecany przez specjalistów. Jednak jeżeli z jakiegoś powodu przyjętych płynów jest mniej, występują nieprzyjemne (i do tego niebezpieczne) objawy odwodnienia, takie jak: 
  • ciągłe zmęczenie,  
  • senność, 
  • rozdrażnienie,  
  • zawroty i bóle głowy,  
  • ogólne osłabienie,  
  • złe samopoczucie. 
Jak widać, w takich warunkach trudno mówić o efektywnej nauce oraz pracy. Dlatego nie możesz zapominać, aby zawsze w zasięgu wzroku trzymać butelkę wody lub innego ulubionego napoju (unikaj tych słodzonych – dla poprawy smaku możesz dorzucić do wody plasterki owoców, listki mięty, łyżkę miodu lub zaparzyć sobie herbatę). W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie i utrzymasz odpowiedni poziom nawodnienia. 
 

Aktywność – ruch dla zdrowia ciała i mózgu

Regularne ćwiczenia pozwolą Ci zadbać zarówno o kondycję jak i utrzymanie określonego poziomu sprawności kognitywnych. Przyczynia się do tego wielopoziomowa stymulacja mózgu, do której dochodzi w trakcie wykonywania aktywności fizycznej – kiedy to ukrwienie tego organu zwiększa się o ponad 25% w porównaniu ze stanem wyjściowym.
 
Co ciekawe, aktywność fizyczna wyzwala procesy produkcji endorfin oraz serotoniny w organizmie – szerzej znanych jako tzw. “hormonów szczęścia”. W praktyce oznacza to, że dzięki ćwiczeniom jesteśmy w stanie samodzielnie i automatycznie zmniejszyć uczucie stresu oraz bólu, które szybko odczujemy jako ogólne rozluźnienie (zarówno psychiczne jak i fizyczne), poprawę samopoczucia i poprawę procesów zarówno myślowych jak i tych kreatywnych.  
 

Sen – niedoceniany, choć najważniejszy element układanki

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz jeszcze wesprzeć swój mózg? To proste, wyśpij się! W trakcie snu się regenerujesz i dodatkowo przyswajasz informacje zdobyte w ciągu dnia – pozwalasz im przenosić się do pamięci tzw. długotrwałej. 
 
Oto kilka rad, które pozwolą Ci popracować nad higieną swojego wypoczynku
1. Staraj się nie używać komputera, telefonu czy tabletu przynajmniej 1 godzinę przed snem – prawdopodobnie będzie to trudne do zrealizowania, jednak warto zapamiętać, że dzięki temu jakość Twojego snu znacznie się poprawi; 
2. Idź spać, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz – siedzenie po nocach nie jest dobre dla Twojego organizmu. Ogarniające Cię zmęczenie to nic innego, jak kolejny sygnał, którego nie powinno się ignorować.  
3. Nie jedz krótko przed snem – proces metabolizmu znacząco zwalnia w drugiej części dnia. Dodatkowo udowodniono, że wieczorne jedzenie ma degeneracyjny wpływ na jakość snu – zwłaszcza na fazę snu głębokiego.