17 stycznia 2023

Morsowanie – jak rozpocząć i jakie efekty daje zimna kąpiel?

Lekarz medycyny sportowej
Morsowanie to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu zimą nad akwenami wodnymi. Polega na zanurzeniu ciała w wodzie o temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza na 3 do 5 minut.
morsowanie

Spis treści:

1. Porady lekarskie przed morsowaniem

2. Przygotowania do morsowania

3. Twoje pierwsze morsowanie

4. Jak morsowanie wpływa na organizm?

 

Porady lekarskie przed morsowaniem

Zanim rozpoczniesz morsowanie odwiedź lekarza. Kontakt z lodowatą wodą to olbrzymi szok termiczny dla organizmu, który wywołuje szereg reakcji ze strony układu krążenia, układu oddechowego, mięśni. Dla osób zdrowych takie zjawiska mają charakter stymulujący. Osoby chorujące na serce lub schorzenia układu oddechowego, padaczkę, przebyty udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, zespół Raynauda, nadczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby centralnego układu nerwowego mogą znacznie pogorszyć swój stan zdrowia z powodu morsowania. Również ostre infekcje wirusowe i bakteryjne są przejściowym przeciwskazaniem do morsowania. Kobiety w ciąży także nie powinny morsować.

Przygotowania do morsowania

Jeżeli zdecydowałeś się na morsowanie, to po wykluczeniu przeciwskazań zdrowotnych upewnij się, że posiadasz kilka podstawowych akcesoriów. Dobrze jest mieć na wyposażeniu buty z antypoślizgową podeszwą i rękawiczki z neoprenowej pianki do nurkowania, czapkę, kąpielówki albo strój kąpielowy.  Warto zaopatrzyć się w matę, na której się będziesz przebierał na brzegu.

Do kontaktu z zimną wodą możesz przygotować się w domu korzystając z zimnego natrysku lub zimnej wody w wannie. Zaczynaj od krótkiego chłodnego prysznica i stopniowo zmniejszaj temperaturę wody i wydłużaj czas ablucji. 3 minutowy prysznic w zimnej wodzie po 2 – 3 tygodniach przygotowań to sukces.

Twoje pierwsze morsowanie

Pierwsze morsowania powinieneś odbyć w grupie doświadczonych osób. Najlepiej żeby to był lokalny klub morsów, który informuje o dacie i miejscu kąpieli na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Na 2 – 3 godziny przed morsowaniem zjedz lekki posiłek, nie przejadaj się. Nie pij zbyt dużo płynów. Nie spożywaj alkoholu pod żadną postacią. Znajdź miejsce, w którym rozłożysz matę, ręcznik, zostawisz swoje rzeczy. Zrób rozgrzewkę – powinna trwać od 10 do 15 minut i obejmować wszystkie partie ciała, a szczególnie mięśnie oddechowe. Najlepsze są pajacyki, trucht w miejscu, pompki, przysiady, podskoki. Dobrze jest wykonać ostatnie 2 – 3 minuty rozgrzewki już tylko w stroju kąpielowym. Załóż skarpetki, rękawiczki i czapkę i szybkim, zdecydowanym krokiem wejdź do wody po pachy. Możesz się spodziewać uczucia bólu spowodowanego reakcją organizmu na zimno, ale reakcja obronna w postaci uwolnienia endorfin po chwili może ten ból zniwelować. Endorfiny działają również przeciwbólowo, dlatego ważne jest ubranie stóp w buty, żeby nie doznać urazu stopy podczas wchodzenia z brzegu do wody. Nie zanurzaj głowy! Pierwsze morsowanie nie powinno trwać dłużej niż 30 sekund. Następnie wyjdź i w ciągu 5 minut wytrzyj się, ciepło ubierz i wypij kubek ciepłej herbaty lub zupy. Po przebraniu wykonaj ten sam zestaw ćwiczeń, który robiłeś przed wejściem do wody, żeby się rozgrzać.

Jak morsowanie wpływa na organizm?

Spodziewaj się uczucia niesamowitego szczęścia spowodowanego wyrzutem endorfin. Jest to odpowiedź organizmu na stres, jakim jest wejście do lodowatej wody. Początkowe uczucie bólu związane z kontaktem z zimną wodą może w kilka chwil przerodzić się w uczucie przyjemności związane z przebywaniem w zimnej wodzie. W miarę upływu czasu morsowania można powtarzać 2 – 3 razy w tygodniu. Zanurzenia możesz stopniowo wydłużyć do 5 minut i możesz je powtarzać kilkukrotnie w ciągu jednej sesji.

Morsowanie 3 – 4 razy w tygodniu powoduje przystosowanie organizmu do przebywania w zimnej wodzie. Zwykle jedno wejście do zimnej wody trwa od 3 do 5 minut, ale doświadczeni mogą przebywać bez szkody dla zdrowia kilkanaście minut bez wychodzenia na brzeg. Morsowanie niewątpliwe zwiększa odporność organizmu, co skutkuje łagodniejszym przebiegiem objawów np. infekcji kataralnych. Morsowanie to duża dawka pozytywnej energii i sposób na rozładowanie stresu!