01 czerwca 2023

Jedzenie słodyczy na diecie – zasada 80/20

Coraz więcej dietetyków odradza stosowanie restrykcyjnych diet. Zamiast tego zalecają indywidualne podejście do diety, oparte zarówno na prawidłowo zbilansowanych posiłkach jak i ulubionych produktach. Jednym z polecanych sposobów żywienia jest odżywianie zgodnie z zasadą 80/20.
Jedzenie słodyczy na diecie

Spis treści:

1. Zasada 80/20 – ogólne informacje

2. Możesz, ale nie musisz

3. Wpływ na zdrowie psychiczne

4. Indywidualne podejście do diety

 

Postawą prawidłowego odżywiania i zmniejszania ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych jest budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki nim spożywanie pełnowartościowych posiłków staje się automatyczne, tak abyśmy nie musieli ciągle myśleć o tym, że jesteśmy na diecie. Sposób żywienia staje się po prostu stylem życia. Jednak aby zbudować długotrwałe nawyki żywieniowe, potrzebna jest zdrowa relacja z jedzeniem i zdroworozsądkowe podejście do odżywiania. 

 

Zasada 80/20 – ogólne informacje

Coraz bardziej popularną metodą uznawaną przez dietetyków jest tzw. zasada 80/20. Polega na spożywaniu w 80% pełnowartościowych i bogatych w witaminy produktów, a w 20% mniej odżywczych przysmaków, raczej dla przyjemności. W praktyce oznacza to, że pomimo spożywania dużej ilości warzyw i owoców oraz prawidłowo zbilansowanych posiłków, możemy pozwolić sobie również w mniejszych ilościach na kawałek pizzy na kolację, czy spożycie kilku kostek czekolady na deser. Jej stosowanie można uwzględnić pod kątem całego dnia, kilku dni, czy tygodnia – tak jak Tobie jest najwygodniej. 

 

Możesz, ale nie musisz

Wysoko przetworzone produkty nie znikną z półek sklepowych, a odcięcie się od nich może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Restrykcyjne diety i zakazy żywieniowe jednak negatywnie wpływają na naszą relację z jedzeniem, co może zwiększać ryzyko zaburzeń odżywiania czy depresji. Chociaż zasada 80/20 pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, warto pamiętać, żeby również w jej przypadku nie nakładać sobie dodatkowej presji. Jeżeli danego dnia Twój jadłospis będzie bardziej wyglądał na 90/10, nie ma sensu na siłę „dobijać” do 20%. 
Zasada 80/20 (czy 90/10) może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie wyrzucić słodyczy z codziennej diety, a chciałyby odżywiać się zdrowo. Dzięki niej mogą te dwa elementy świadomie połączyć.

 

Wpływ na zdrowie psychiczne

Świadome uwzględnianie mniej odżywczych produktów w codziennej diecie zmniejsza presję, którą może wywoływać stosowanie restrykcyjnych diet. Dzięki temu nie będziemy mieć wyrzutów sumienia po spożyciu urodzinowego kawałka ciasta, który upiekła koleżanka, czy podczas zamówienia deseru w restauracji. W ten sposób zadbamy zarówno o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych jak i witamin, ale także o nasz komfort psychiczny.

 

Indywidualne podejście do diety

Kluczem do sukcesu, zarówno przy stosowaniu diet odchudzających jak i w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, jest indywidualne podejście do diety. To właśnie ono sprawia, że nie tylko możemy spełniać swoje zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze, lecz także czerpać przyjemność z jedzenia. Stosowanie restrykcji żywieniowych może zwiększać ryzyko efektu jojo i zwiększenia masy ciała. Właśnie dlatego lepiej nauczyć się jak prawidłowo zbilansować codzienny jadłospis poprzez uwzględnienie w nim również produktów mniej odżywczych (i w ten sposób ograniczać ich spożycie), niż zupełnie wykluczać je z codziennej diety.

Pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z konsultacji u dietetyka, który pomoże Ci dobrać dietę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.