04 grudnia 2023

Warzywa i owoce podstawą diety – jak spożywać ich więcej?

3 min
W tej sprawie eksperci ds. żywienia są zgodni – warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennej diety. Dla ułatwienia mówi się o również 5 porcjach tych produktów w ciągu dnia. Taka ilość wykazuje działanie prozdrowotne i wspiera organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.
Warzywa i owoce podstawą diety

Spis treści:

  1. Wielka moc owoców i warzyw
  2. Ile porcji warzyw i owoców powinniśmy spożywać w ciągu dnia?
  3. Jak jeść więcej warzyw i owoców? 

 

Wielka moc owoców i warzyw

Warzywa i owoce to nie tylko wyśmienity smak, lecz także dodatek zdrowia na talerzu. Są one źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Przykładowo papryka jest źródłem witaminy C, a pomidory – likopenu, substancji o działaniu przeciwutleniającym. Wraz z posiłkiem dostarczają również prozdrowotnego błonnika, który zwiększa sytość po posiłku oraz wspiera pracę jelit. Dieta obfitująca w warzywa i owoce wykazuje prozdrowotne właściwości, szczególnie w profilaktyce chorób przewlekłych, czy nowotworowych. W przypadku chorób układu krążenia może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia o nawet 34%. 
 

Ile porcji warzyw i owoców powinniśmy spożywać w ciągu dnia?

Według zaleceń polskich ekspertów każdego dnia powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw i owoców. Odpowiada to 5 porcjom w ciągu dnia, czyli tak naprawdę najlepiej dodawać je do każdego posiłku. Jedna porcja to np. średniej wielkości jabłko, 1 banan, czy pomidor. Dla większego ułatwienia Talerz Zdrowego Żywienia podpowiada, aby warzywa i owoce zajmowały połowę talerza w każdym posiłku. W przypadku tej kategorii produktów spożywczych dietetycy podają minimalną ilość, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.  Jeżeli masz jednak ochotę na więcej – śmiało! Każda dodatkowa porcja owoców i warzyw, tym więcej wartości odżywczych w Twojej diecie.
 

Jak jeść więcej warzyw i owoców? 

Wprowadzenie owoców i warzyw do diety nie musi oznaczać diametralnych zmian w Twoim codziennym sposobie żywienia. Nie potrzebujesz do tego korzystać z samych skomplikowanych przepisów czy od razu przechodzić na dietę wegetariańską. Sam dodatek tych produktów do codziennych posiłków będzie dobrym krokiem w stronę zdrowia.
  1. Pilnuj, aby w każdym Twoim posiłku pojawiało się warzywo lub owoc.
    Spójrz na swoje codzienne posiłki i zastanów się, które z nich są ubogie w składniki odżywcze.  Do ulubionej kanapki z serem żółtym – dodaj sałatę, pomidora i paprykę, a do owsianki jabłko i banana. Podczas tradycyjnego obiadu zwróć uwagę, aby na talerzu nie pojawiał się sam kotlet bez surówki, a na domową pizzę  połóż paprykę, rukolę i kukurydzę. 
  2. W zimowe dni korzystaj z mrożonek!
    Latem dużo łatwiej spełnić zalecenia żywieniowe dotyczące ilości warzyw i owoców w diecie. W trakcie sezonu naturalnie stają się one przekąską w ciągu dnia i królują na talerzach. W zimowe dni, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest ograniczony, warto skorzystać z mrożonek. Są one tak samo zdrowe jak świeże, a ich różnica w wartości odżywczej jest stosunkowo niewielka. Paczka mrożonych warzyw i owoców może ułatwić i urozmaicić niejeden posiłek w chłodne wieczory.
  3. Postaw na przetwory!
    Aby zapobiec niedoborom witamin i składników odżywczych, warto zadbać o urozmaicenie diety. Dlatego do swojej diety włącz również przetwory. Warzywa i owoce w formie musów, czy smoothies to świetna przekąska w pracy czy podczas podróży, a szklanka soku może być odżywczym towarzyszem posiłków. Nie zapominajmy również o zupach, które nie tylko rozgrzewają, lecz także dostarczają wielu witamin.
  4. Nie bój się roślinnych zamienników!
    Zdecydowanie warto poszerzać swoje horyzonty kulinarne i popróbować mniej oczywistych rozwiązań. Brownie będzie równie dobrze smakować, gdy przyrządzi się je z czerwonej fasoli. W wolne po południe zamiast klasycznego mięsnego burgera spróbuj zrobić kotlet z ciecierzycy, a na deser upiecz ciasto marchewkowe. Możliwości jest dużo!

Źródła

  1. Slavin JL., Lloyd B., Health benefits of fruits and vegetables. Advances in Nutrition, 2012, nr 3(4), s: 506-516. 
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Talerz Zdrowego Żywienia [online], [dostęp 26 stycznia 2023] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/.
  3. Bouzari A. i wsp., Mineral, Fiber, and Total Phenolic Retention in Eight Fruits and Vegetables: A Comparison of Refrigerated and Frozen Storage. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2015, nr 63(3), s: 951-6.
  4. Jarosz M. i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020.