Przygotowanie do porodu – szkoła rodzenia i plan porodu. Co zabrać do szpitala?
Spis treści
- Szkoła rodzenia – czego właściwie uczy?
- Masaż krocza – jak go wykonać?
- Plan porodu – co w nim zawrzeć?
- Wyprawka do szpitala – co zabrać ze sobą na poród?
Szkoła rodzenia – czego właściwie uczy?
Ważnym elementem – pozwalającym na dobre przygotowanie się do porodu – jest uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. W trakcie spotkań, oprócz aspektów związanych z samą ciążą i rozwijającym się dzieckiem, wiele czasu poświęca się na wytłumaczenie zagadnień związanych z porodem drogami natury, jak również z cięciem cesarskim.
Warto, aby na spotkania uczęszczali oboje z rodziców, ponieważ w ten sposób – w przypadku planowania porodu rodzinnego wraz z partnerem – przyszli rodzice poznają swoje role w trakcie porodu, tak aby byli w tym czasie dla siebie nawzajem ogromnym wsparciem.
Na zajęciach przyszła mama dowiaduje się, co dzieje się z jej ciałem w trakcie porodu oraz jakich dolegliwości może doświadczyć. Kolejnym etapem jest nauka radzenia sobie ze skurczami poprzez techniki oddychania i ćwiczenia przynoszące ulgę. Prezentowane są różnego rodzaju pozycje – między innymi wertykalne – oraz masaże, które z łatwością może wykonać przyszły tata, przyczyniając się tym samym do złagodzenia dolegliwości bólowych swojej partnerki.
Masaż krocza – jak go wykonać?
Krocze w trakcie porodu jest obszarem, który ulega rozciąganiu w momencie rodzenia się główki dziecka. Badania dowodzą, że regularnie wykonywany masaż krocza w późniejszych etapach ciąży, pozytywnie wpływa na ukrwienie znajdujących się tam tkanek, tym samym zmniejszając ryzyko pęknięcia lub nacięcia krocza w trakcie porodu.
Masaż krocza należy wykonywać po skończonym 34. tygodniu ciąży – regularnie co 1-2 dni. Polega on na rozciąganiu tkanek krocza za pomocą jednego lub dwóch palców.
Przeciwwskazaniem do wykonywania masażu krocza są:
- łożysko przodujące,
- zaburzenia krzepnięcia,
- choroby zakaźne krocza i pochwy,
- podrażnienie.
Plan porodu – co w nim zawrzeć?
Plan porodu jest dokumentem, w którym przyszła mama może wyrazić swoje preferencje oraz oczekiwania związane z porodem. Warto podkreślić jednak, że poród jest procesem dynamicznym – trudnym w pełni do przewidzenia – dlatego czasami z przyczyn medycznych lub na samą prośbę rodzącej plan ten w trakcie porodu może ulegać modyfikacjom.
Głównymi elementami, które należy zawrzeć w tym dokumencie, są: miejsce oraz warunki przebiegu porodu, chęć lub jej brak na udział osobowy towarzyszącej oraz wyrażenie lub niewyrażenie zgody na przeprowadzenie niektórych procedur medycznych. Plan porodu jest dokumentem, który w łatwy sposób pomoże uporządkować przyszłej mamie swoje oczekiwania. Dodatkowo, stanowi on dobre wskazówki dla położnej, która na jego podstawie – oraz po rozmowie z pacjentką – będzie mogła zaplanować opiekę nad rodzącą, tak aby kobieta czuła się bezpiecznie oraz komfortowo w czasie porodu.
Wyprawka do szpitala – co zabrać ze sobą na poród?
Na kilka tygodni przed planowanym porodem warto mieć przygotowaną w domu torbę do szpitala, zawierającą niezbędne rzeczy dla mamy i dziecka. Wcześniejsze skompletowanie wyprawki pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, związanego z pakowaniem w momencie, kiedy poród się już rozpoczął. Niezmiernie ważne jest przygotowanie teczki z dokumentami, które są niezbędne w trakcie przyjmowania do szpitala.
Lista niezbędnych dokumentów:
- dowód osobisty,
- karta ciąży,
- badania grupy krwi oraz przeciwciał anty-Rh,
- wynik posiewu z pochwy w kierunku paciorkowca grupy B – GBS,
- wyniki badań infekcyjnych: antygen HBs, test w kierunku kiły oraz HIV,
- wyniki badań USG wykonywanych w trakcie ciąży,
- wyniki badań anestezjologicznych w przypadku planowanego cięcia cesarskiego,
- wyniki i zaświadczenia lekarzy specjalistów w przypadku przebywania pod opieką specjalistyczną,
- plan porodu.
Wyprawka dla mamy:
- 2-3 luźne, wygodne i niekrępujące ruchów koszule do noszenia w trakcie porodu,
- kilka par wygodnych majtek (najlepiej bawełnianych) lub komplet jednorazowych majtek z siateczki,
- podpaski poporodowe,
- 2-3 wygodne, dobrze podtrzymujące biustonosze przystosowane do karmienia piersią,
- wygodne koszulki nocne przystosowane do karmienia piersią,
- szlafrok,
- ręcznik,
- klapki,
- przybory toaletowe,
- butelka wody,
- drobne przekąski,
- niezbędne akcesoria (telefon, ładowarka do telefonu, słuchawki, itp).
Wyprawka dla noworodka:
- komplet pieluch tetrowych,
- opakowanie pieluch jednorazowych,
- 1 rożek,
- 1 kocyk,
- 2 body z długim rękawem,
- 2 body z krótkim rękawem,
- 3 pajacyki,
- 2 czapeczki,
- 3 pary skarpetek,
- środki myjące dla niemowląt od pierwszego dnia życia.
Wyprawka dla taty:
- dokument osobisty,
- wygodne ubranie,
- obuwie na zmianę,
- butelka z wodą,
- drobne przekąski,
- telefon,
- ładowarka do telefonu.
Źródła
- Akhlaghi F. et al., Effect of Pregnancy Massage on the Rate of Episiotomy, J Family Reprod Health, 2019, 13(3), s: 160-166.
- Puszczałowska-Lizis E. i wsp., Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, nr 4, s: 264-269.
- Rozporządzenie MZ w sprawie standardu organizacji opieki okołoporodowej z dn. 16.08.2018.
- Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P., et al., Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations on supplementation in pregnancy, Ginekol Pol, 2020, 91(10), s: 664-653.