13 czerwca 2024

Wskazówki dla Panów – jak pomóc w trakcie porodu

7 min.
Poród rodzinny jest podstawowym prawem rodzącej w przypadku prawidłowo przebiegającego porodu. Najczęściej wybieraną osobą towarzyszącą jest przyszły tata i partner kobiety. Obecność bliskiej osoby potrafi zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz okazać się pomocna. Poród jest dla panów również nowym przeżyciem, które może wydawać się przytłaczające. Wcześniejsze przygotowanie się partnera do aktywnego uczestnictwa w porodzie ułatwi mu odnalezienie się tym ważnym momencie oraz pozwoli przyszłemu tacie na wsparcie rodzącej.

Spis treści

1. Wsparcie emocjonalne 

2. Zapewnienie odpowiedniej atmosfery

3. Pomoc w łagodzeniu dolegliwości porodowych

4. Nawiązanie więzi z dzieckiem

 

Wsparcie emocjonalne

Wsparcie emocjonalne partnera odgrywa kluczową rolę podczas porodu. Już samo towarzyszenie rodzącej w trakcie narodzin dziecka może zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Wspólne przeżycie tych niepowtarzalnych chwil często umacnia więź między partnerami i tworzy silny fundament dla rodziny. Warto jednak pamiętać, że wspólne uczestniczenie w porodzie jest świadomą decyzją obojga partnerów. W przypadku, kiedy rodząca lub jej partner nie jest przekonany o wspólnym przeżywaniu tego wydarzenia, należy uszanować decyzję drugiej osoby i znaleźć kompromis, tak aby zarówno rodząca jak i jej partner czuli się swobodnie i byli dla siebie wsparciem w trakcie przychodzenia na świat ich dziecka. Poród to czas pełen intensywnych emocji i zmian, dlatego ważne jest, żeby przyszli rodzice otwarcie rozmawiali o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Przed samym porodem warto ustalić, jakiego wsparcia emocjonalnego oczekuje rodząca oraz jak partner może jej pomóc w trudnych momentach. Otwarta komunikacja i wzajemne zrozumienie mogą sprawić, że przeżycie porodu stanie się bardziej satysfakcjonujące i wspierajcie dla obojga partnerów.
 

Zapewnienie odpowiedniej atmosfery

Dla wielu kobiet rodzących atmosfera i przyjazne otoczenie są ważnymi elementami, które wpływają na ich odczucia w trakcie porodu. Coraz więcej szpitali zwraca uwagę na wygląd sali porodowej, jednak nie zawsze spełnia on oczekiwania rodzącej. Z tego względu to partner może zadbać o drobne szczegóły, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie ukochanej. Niekiedy sama regulacja oświetlenia czy włączenie relaksującej muzyki potrafi nadać narodzinom dziecka intymności. Partner może również zatroszczyć się, aby rodząca była dobrze nawodniona i miała dostęp do drobnych przekąsek, co zaspokoi jej podstawowe potrzeby, które niejednokrotnie w trakcie porodu odsuwane są na dalszy plan. 
 

Pomoc w łagodzeniu dolegliwości bólowych 

Partner może odegrać istotną rolę w łagodzeniu dolegliwości bólowych podczas porodu poprzez stosowanie niefarmakologicznych technik takich jak masaż, stosowanie lodu lub ciepła i pomoc w utrzymaniu pozycji. Ważne, aby jeszcze w czasie trwania ciąży przyszły tata nauczył się, jak pomóc swojej partnerce.
 

Masaż 

Delikatny masaż pleców, ramion czy nóg pomaga rozluźnić mięśnie i tym samym złagodzić napięcie wywołane skurczami porodowymi. Pomocne przy masażu mogą się okazać olejki, które dodatkowo swoim zapachem wpłyną na zmysły rodzącej i pomogą jej się odprężyć. W trakcie masażu partner może naciskać na punkty akupresurowe, szczególnie te zlokalizowane w dole pleców i okolicy kości krzyżowej, które pod wpływem ucisku delikatnie stymulują korzenie nerwowe i rozchodzą się od kręgosłupa do narządów i mięśni miednicy. Masaż zazwyczaj wykonywany jest w pierwszym okresie porodu. Poprzez rozmowę oraz obserwację reakcji rodzącej, partner może dowiedzieć się czy stosowany technika przynosi kobiecie ulgę. W przypadku, kiedy przyszły tata nie wie jak odpowiednio wykonać masaż, w przerwie między skurczami warto zapytać partnerki o wskazówki oraz poprosić o pomoc położną. Ze względy na to, że masaż jest niefarmakologiczną metodą łagodzenia bólu jest on bezpieczny zarówno dla mamy i dziecka. 
 

Stosowanie lodu lub ciepła

W łagodzeniu bólu również przydatne jest naprzemienne stosowanie ciepłych i zimnych okładów na dół brzucha, krocze oraz okolice kości krzyżowej. To właśnie partner może być odpowiedzialny za przygotowanie, wymianę oraz odpowiednie przykładanie okładów. W tym celu w roli okładów można wykorzystać ogrzane ręczniki, butelki z ciepłą lub zimną wodą oraz kawałki lodu owinięte w pieluszkę tetrowa. Pomocne mogą okazać się kompresy żelowe, które można podgrzewać zarówno w mikrofali jak i chłodzić w lodówce. Sprzęty te zazwyczaj dostępne są w szpitalu, jednak w przypadku ich braku z pomocą przyjdzie położna, która pomoże zorganizować okłady.  
 

Pomoc w utrzymaniu pozycji

Coraz więcej rodzących decyduje się na poród w pozycjach wertykalnych, czyli takich w których kobieta jest częściowo lub całkowicie spionizowana. Niekiedy pozycje te wymagają podparcia i stabilizacji, które w łatwy sposób może zapewnić partner. Pomoc w utrzymaniu pozycji poprzez dotyk daje dodatkowe wsparcie partnerce. Już w szkole rodzenia prezentowane są niektóre pozycje z uwzględnieniem partnera, dlatego warto, aby przyszli rodzice uczestniczyli razem w zajęciach.
 

Nawiązanie więzi z dzieckiem 

Po urodzeniu się dziecka nowo upieczony tata ma możliwość przecięcia pępowiny. Dla większości panów jest to bardzo ważne wydarzenie zacieśniające ich więź ze swoim dzieckiem. Bezpośrednio po narodzinach noworodek trafia w ramiona mamy, jednak już w tym czasie partner może chwytać pierwszy kontakt z dzieckiem. Po dwóch godzinach przebywania po porodzie na sali porodowej maluszek jest ubierany. Tutaj z pomocą może przyjść partner, który zaopiekuje się noworodkiem. Jest to dobry moment, w którym rodząca może udać się pod prysznic nie martwiąc się, że w tym czasie dziecko pozostanie bez opieki. 

Źródła

  1. Pietrzak J. i wsp. Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Ból, 2018, tom 19, nr 1, S: 23-29