20 sierpnia 2021

Nadpotliwość – przyczyny, objawy, leczenie

Doktor nauk o zdrowiu
Proces pocenia jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie. Dzięki niemu pozbywamy się ciepła. Brak pocenia się mógłby doprowadzić do przegrzania organizmu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest około 2 do 3 milionów. W większości składa się z wody. Zawiera również sól, tłuszcz, mocznik, kwas mlekowy i związki mineralne.
jak poradzić sobie z nadpotliwością

Z nadpotliwością mamy do czynienia, gdy gruczoły potowe zaczynają produkować ponadprzeciętną ilość potu. Wtedy pocenie się jest bardzo nasilone, niezależne od pory roku. Szacuje się, że przeciętnie ludzki organizm produkuje około 800 ml potu w ciągu dobry. W upalne dni lub w gorącym i wilgotnym klimacie ilość produkowanego potu może zdecydowanie wzrosnąć.

Spis treści:

  1. Objawy nadmiernej potliwości
  2. Przyczyny nadpotliwości
  3. Leczenie nadpotliwości
  4. Krok po kroku – codzienne działania
  5. Zioła sprzyjające zwalczaniu nadpotliwości

Objawy nadmiernej potliwości

Objawami nadmienej potliwości są:

  • częste pocenie się,
  • lepkie lub wilgotne dłonie i stopy.

Ponadto mogą pojawić się infekcje grzybicze lub bakteryjne, a także odczyny alergiczne spowodowane nadmierną higieną ciała. 

Naturalnym zjawiskiem jest zwiększona produkcja potu podczas upałów lub wytężonego wysiłku fizycznego. Pokarmy, które spożywamy również wpływają na wydzielanie dużej ilości potu. Zalicza się do nich kawa, herbata, alkohol oraz pikantne przyprawy. 

Przyczyny

Najprawdopodobniej nadpotliwość może wynikać ze wzmożonej aktywności ośrodkowego układu nerwowego, powodującego nadmierną stymulację gruczołów potowych. Nadpotliwość dzieli się na pierwotną i wtórną

W większości przypadków mamy do czynienia z tak zwanym nadmiernym poceniem pierwotnym, czyli poceniem miejscowym, bez konkretnej przyczyny chorobowej. Pocenie dotyczy wówczas jednej lub kilku określonych części ciała (głównie dłoni i / lub stóp oraz pach). 

Wtórna nadpotliwość występuje znacznie rzadziej i najczęściej dotyczy całego ciała. Jest związana ze współistnieniem chorób:

  • choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy),
  • przewlekłe infekcje (np. gruźlica),
  • choroby nowotworowe,
  • zatrucia,
  • zaburzenia neurologiczne i psychiczne,
  • bezdech senny,
  • choroby serca. 

Silne pocenie się może też być związane ciążą lub menopauzą i towarzyszącymi jej uderzeniami gorąca. Osoby otyłe również często cierpią na nadpotliwość. 

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość może mieć postać uogólnioną, dotyczącą całego ciała, bądź miejscową i wtedy najczęściej dotyczy dłoni, stóp, pach, głowy. W zależności od stopnia natężenia problemu i miejsca na ciele, którego dotyczy stosuje się odpowiednio dobrany rodzaj leczenia. 

Jonoforeza - jest to zabieg leczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek skóry ładunku elektrycznego, poprzez prąd stały. Prąd ten powoduje zmiany chemiczne w skórze. Lek jest wprowadzany proporcjonalnie do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Zabieg ten jest bezpieczny dla organizmu człowieka. 

Botoks - toksyna botulinowa jest podana do każdego punktu skóry. Wstrzykuje się ją w okolice gruczołów potowych, np. na nosie, na czole, na kościach policzkowych, pod pachami, na dłoniach, czy stopach. Podczas zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort. Efekt zabiegu pojawia się po kilkunastu dniach i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. 

Laser neodymowy - podczas zabiegu głowica lasera wprowadzana jest na wierzchnie warstwy skóry, pod którymi w warstwie właściwej znajdują się gruczoły potowe, które są podgrzewane i rozpuszczane. Po takim zabiegu wydzielanie potu jest redukowane nawet o 75%. Zabieg wykonywany jest obecnie jedynie w obrębie pach.

Leczenie farmakologiczne - do leków stosowanych na nadpotliwość należą leki cholinergiczne, (niestety mające szereg skutków ubocznych, takich jak np.  senność, suchość w ustach, czy rozmyte widzenie). Innymi lekami, które bywają wskazywane przez lekarzy są beta-blokery, leki z grupy benzodiazepin, blokery kanałów wapniowych.

Krok po kroku – codzienne działania

Zanim rozpocznie się leczenie, warto zwrócić uwagę na codzienne zachowania, które mogą mieć wpływ w likwidowaniu nadpotliwości.

  • Systematyczne mycie całego ciała. Warto zastosować mydła antybakteryjne, które pomogą w likwidacji bakterii, a tym samym nieprzyjemnego zapachu potu.
  • Odpowiednie ubranie. Warto wybierać ubrania z tkanin takich jak len czy bawełna. W ten sposób pozwalamy skórze swobodnie oddychać.
  • Odpowiednia higiena stóp. Zaleca się bawełniane skarpetki, które w razie potrzeby należy zmieniać częściej niż raz dziennie. 
  • Odpowiednie kosmetyki. Osoby nadmiernie pocące się powinny wybierać antyperspiranty, które zmniejszają wydzielanie potu. 
  • Dieta. Należy unikać pikantnych potraw oraz napojów alkoholowych.

Zioła sprzyjające zwalczaniu nadpotliwości

  • Szałwia: picie naparu z szałwii pomaga zmniejszyć wydzielanie potu w obrębie całego ciała, dodatkowo działa wyciszająco. 
  • Rumianek: może być stosowany jako napar do picia, lub nacierania skóry. 
  • Kora dębu: należy nacierać nią skórę lub dodawać do kąpieli.