Jak pomagać bliskiej osobie z uzależnieniem?
Spis treści:
- Po czym rozpoznać, że nasz bliski jest uzależniony?
- Rola rodziny w rozwoju uzależnienia
- Interwencje wobec osoby uzależnionej
- Uzależnienie – gdzie szukać pomocy?
Po czym rozpoznać, że nasz bliski jest uzależniony?
Rozpoznanie uzależnienia nie zawsze jest prostym zadaniem. Dodatkowym utrudnieniem jest ocena tego u bliskiej osoby ze względu na silną więź emocjonalną. Rodzaj uzależnienia odgrywa również kluczową rolę, np. uzależnienie od alkoholu wygląda inaczej niż uzależnienie od gier komputerowych.
Jeżeli dostrzegamy dziwne przedmioty – takie jak igły, strzykawki, fifki, okopcone łyżki lub sreberka, tabletki z wytłoczonymi dziwnymi wzorami i różne proszki – te elementy powinny wzbudzić naszą czujność.
Poza tym, u bliskiej osoby powinniśmy zaobserwować zmiany w zachowaniu, m.in.:
- euforię,
- zaburzenia uwagi i koncentracji,
- nadmierną gadatliwość,
- zaburzenia apetytu,
- zmianę znajomych,
- zaniedbywanie swoich obowiązków,
- utratę zainteresowań.
Powyższe objawy powinny wzbudzić niepokój i być sygnałem ostrzegawczym, chociaż nie zawsze muszą oznaczać, że ta osoba jest uzależniona.
Każdorazowo – w przypadku podejrzenia o uzależnienie – pierwszym krokiem powinna być rozmowa z tą osobą. Należy się do niej wcześniej przygotować i zadbać o to, żeby przedstawić swój punkt widzenia i wyrazić troskę o zdrowie drugiej osoby. Warto zapewnić swoje wsparcie oraz zaproponować pomoc w znalezieniu profesjonalnej pomocy. W dalszej części artykułu opisano miejsca, gdzie można ją otrzymać.
Rola rodziny w rozwoju uzależnienia
Jednym z kluczowych elementów rozwoju uzależnienia jest rodzina. W zależności od relacji, struktury i innych czynników opisujących więzi rodzinne, można wyróżnić elementy będące czynnikami ryzyka bądź czynnikami ochronnymi. Wiedza o nich jest konieczna do tego, aby móc skutecznie pomóc bliskiej osobie, unikając przy tym niepożądanych zachowań.
- Więź rodzinna – odnosi się do relacji pomiędzy członkami rodziny, np. do relacji rodzica z dzieckiem. Jeżeli więź jest silna, a członkowie rodziny mają ze sobą bliski kontakt, zmniejsza to bezpośrednio szanse na używanie substancji psychoaktywnych, ale także pośrednio – ze względu na wybieranie przez dzieci znajomych bez nałogów. Należy pamiętać o tym, że więź rodzinna to pewien proces budowany przez całe życie. W przypadku rodzin z dziećmi, to na rodzicach ciąży odpowiedzialność, aby w początkowych latach życia potomstwa odpowiednio budować bliskie relacje.
- Poziom komunikacji – odpowiada za jakość rozmów między członkami rodziny. Niski poziom rozmów, niezdefiniowane i słabo komunikowane oczekiwania, nadmierna surowość, niespójna dyscyplina – te elementy zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po substancje psychoaktywne. Natomiast regularne rozmowy rodziców z dziećmi, przekazywanie im ciepła i bliskości, wspieranie kompetencji, zrozumiałe komunikowanie oczekiwań, konsekwentna i umiarkowana dyscyplina – to czynniki hamujące rozwój negatywnych zachowań.
- Zachowanie członków rodziny – może wzmacniać zarówno negatywne, jak i pozytywne wzorce zachowań. Palenie przez rodziców może zachęcać dzieci do tego, żeby eksperymentowały w młodości z papierosami, a picie – z alkoholem. Rodzice powinni mieć świadomość tego, że ich zachowanie wpływa na dzieci oraz na to, czy będą sięgały po używki.
- Rodzicielska superwizja – obejmuje przeciwdziałanie uzależnieniom u dzieci i obejmuje takie zachowania jak np. wiedza o tym, co robią. Ma to szczególne znaczenie w dobie internetu i przenoszenia coraz większej części życia do świata wirtualnego. Można tutaj wskazać działania bezpośrednie – takie jak zapobieganie nałogom u dzieci – oraz pośrednie, np. ograniczenie kontaktu z osobami, które zażywają substancje psychoaktywne.
Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Bunt nastoletni – przyczyny i niepokojące objawy. 7 porad, jak rozmawiać z nastolatkiem
Interwencje wobec osoby uzależnionej
Wiedząc, że nasza bliska osoba zmaga się z uzależnieniem, na pewno będziemy chcieli jej pomóc. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy profesjonalistami w zakresie terapii uzależnień.
Mimo braku wiedzy i specjalistycznych technik, każdy z nas może w bezpieczny sposób wspomagać i motywować osoby nadużywające substancji lub mające nałogowe zachowania. Niezależnie od chęci naszej pomocy, każdorazowo powinniśmy zadbać o siebie. U niektórych osób chcących pomagać innym, chęć pomocy jest na tyle silna, że robią to kosztem samych siebie. Takie zachowanie nie jest właściwe, a pomoc, którą oferujemy, powinna mieścić się w bezpiecznych ramach naszych możliwości.
- Empatia – jest zdolnością do odczuwania emocji drugiej osoby. Jest też bardzo ważna w kontakcie z osobą mającą problem uzależnienia. Korzystając z empatii, staramy się zrozumieć i zaakceptować punkt widzenia drugiej osoby. Unikamy tym samym krytyki przekonań i poglądów. Jeżeli rozmowa jest oparta na krytyce, nie uda się wówczas zbudować przyjaznej atmosfery, potrzebnej do pracy nad zmianą nałogowych zachowań.
- Rozmawiaj o uzależnieniu drugiej osoby – wskazuj na fakty, ale unikaj oceny. Pomocne może być wskazywanie negatywnych konsekwencji uzależnienia, np. to, że ktoś rozbił samochód, prowadząc pod wpływem alkoholu. Jest to przywołanie faktu, a nie oceny, która mogłaby brzmieć: "Jesteś do niczego, właśnie rozwaliłeś samochód!".
- Ponoszenie konsekwencji swoich własnych zachowań związanych z nałogiem – to bardzo istotna część, aby rodzina nie starała się za wszelką cenę bronić osoby z objawami uzależnienia przed konsekwencjami swoich własnych działań. Jeżeli ktoś decyduje się na zażywanie substancji psychoaktywnych, musi liczyć się z karą więzienia w przypadku, gdy są to nielegalne używki. Tak samo, jeżeli ktoś stracił całą wypłatę na automatach hazardowych, powinien liczyć się z brakiem pieniędzy, a nie z kolejną pożyczką od rodziny.
- Terapia rodzinna (par) w dotychczasowych badaniach potwierdziła wyższą skuteczność niż terapia indywidualna. Ten rodzaj profesjonalnej pomocy obejmuje całą rodzinę, więc angażuje wszystkie procesy zachodzące w relacjach między jej członkami, które wspierają proces zrywania z nałogiem. Dodatkowo, terapeuta dba o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych osób. Często można spotkać się z określeniem "osób współuzależnionych", czyli członków rodziny niezażywających substancji psychoaktywnych, ale przez bliską relację mających niektóre objawy uzależnienia. Terapia rodzinna pomaga poradzić sobie również z tymi symptomami.
- Pomóż znaleźć profesjonalną pomoc. Terapia uzależnień to jedna z najbardziej wymagających form terapii, która powinna być realizowana przez specjalistów. Na samym początku warto skontaktować się z psychologiem, który mógłby ocenić, jaka forma terapii jest wskazana i doradzić nam, gdzie najlepiej będzie szukać pomocy (np. w ośrodku terapeutycznym, na oddziale dziennym czy oddziale detoksykacyjnym).
Uzależnienie – gdzie szukać pomocy?
W przypadku podejrzeń uzależnienia u bliskiej osoby lub u samego siebie, zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Terapeuci uzależnień to dedykowani specjaliści, pracujący z osobami nadużywającymi substancji lub mającymi problem z nałogowym zachowaniem. Psycholodzy oraz psychoterapeuci mogą również zapewnić odpowiednią terapię.
Dodatkowo, Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi bezpłatną pomoc w poradniach leczenia uzależnień w trybie ambulatoryjnym, dziennym i stacjonarnym. Listę placówek można sprawdzić na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Możesz również skorzystać z dedykowanych Telefonów Zaufania:
- 801 199 900 – w przypadku zażywania substancji psychoaktywnych;
- 801 889 880 – gdzie można uzyskać pomoc w przypadku uzależnień behawioralnych.
Pamiętaj!
Jeżeli ktoś nadużywa substancji lub ma inne nałogowe zachowania, nigdy nie oceniaj ani dyskryminuj tej osoby. Uzależnienie to choroba, którą się leczy.
W miarę swoich możliwości możesz starać się pomóc takiej osobie, ale zawsze powinno to się mieścić w bezpiecznych granicach.
Źródła
- Stanton M.D., Shadish W.R., Outcome, attrition, and family-couples treatment for drug abuse: a meta-analysis and review of the controlled, comparative studies, Psychol Bull, 1997.
- Velleman R.D., Templeton L.J., Copello A.G., The role of the family in preventing and intervening with substance use and misuse: a comprehensive review of family interventions, with a focus on young people, Drug Alcohol Rev., 2005.