13 września 2023
Zespół Aspergera – przyczyny, objawy, leczenie
4 min.
Po raz pierwszy objawy zespołu Aspergera zostały opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza, Hansa Aspergera. Jest to przykład całościowego zaburzenia rozwojowego.
Spis treści:
- Objawy zespołu Aspergera
- Zespół Aspergera – rozpoznanie
- Przyczyny zespołu Aspergera
- Zespół Aspergera – leczenie
- Zespół Aspergera w ICD-11 i DSM-5
Objawy zespołu Aspergera
W ramach ICD-10 (klasyfikacji obecnie obowiązującej w Polsce) zespół Aspergera znajduje się wśród całościowych zaburzeń rozwojowych. Do tej samej grupy przypisano również spektrum autyzmu.
Zespół Aspergera charakteryzuje się:
- nieprawidłowościami w zakresie interakcji społecznych, takimi jak np. brak zdolności do wchodzenia w interakcję z rówieśnikami, niezrozumienie sygnałów społecznych, niewłaściwe społeczne i emocjonalne zachowania;
- trudnościami w adaptacji do nowych zmian;
- zawężonymi, stereotypowymi zainteresowaniami i aktywnościami;
- egocentryzmem i upośledzeniem empatii;
- zaburzeniami mowy;
- zaburzeniami w koordynacji ruchowej.
W odróżnieniu od autyzmu nie występują trudności w rozwoju mowy i funkcji poznawczych.
Zespół Aspergera – rozpoznanie
Szacuje się, że zespół Aspergera dotyka około 0,3-8,4 na 10 tys. dzieci. Częściej jest rozpoznawany u mężczyzn niż u kobiet. Pacjenci uzyskują diagnozę przeważnie w wieku 8-11 lat. Diagnozowanie dzieci poniżej 5. roku życia stwarza duże trudności ze względu na prezentowane objawy.
W dorosłości symptomy zespołu są bardziej widoczne, na co wpływ mają większe oczekiwania stawiane osobom dorosłym w obszarze społecznym. Uważa się, że u kobiet i dziewcząt trudniej rozpoznać zespół Aspergera ze względu na ich większą skuteczność w maskowaniu deficytów społecznych.
Przyczyny zespołu Aspergera
Przyczyny rozwoju zespołu Aspergera nie są jednoznacznie ustalone, ale wyniki badań wskazują na niektóre czynniki ryzyka. Zalicza się do nich:
- obciążenie genetyczne,
- urazy okołoporodowe,
- uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
- niektóre infekcje wirusowe.
Zespół Aspergera – leczenie
W terapii zespołu Aspergera wykorzystuje się wiele podejść i metod. Oddziaływania terapeutyczne powinny być ustalone indywidualnie do potrzeb i objawów. Najczęściej wykorzystywane są:
- terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która w głównej mierze jest ukierunkowana na redukcję symptomów depresyjnych i objawów związanych z odczuwanymi lękami i fobiami;
- terapia behawioralna zakładająca naukę nowych zachowań w oparciu o pozytywne wzmocnienia. Istnieje wiele programów ukierunkowanych na wypracowanie konkretnych umiejętności i zachowań;
- Trening Umiejętności Społecznych (TUS), który skupia się na poprawie funkcjonowania społecznego;
- farmakoterapia w oparciu o stymulanty i agonistów receptorów adrenergicznych α-2, uzyskująca dobre wyniki w łagodzeniu objawów lęku oraz zachowań agresywnych.
Zespół Aspergera w ICD-11 i DSM-5
Zespół Aspergera był przedmiotem badań od wielu lat. Specjaliści, zajmujący się diagnozą i terapią zaburzeń nieprorozwojowych, dodatkowo podkreślali duże trudności związane z prawidłową oceną oraz z rozpoznaniem tego zaburzenia. Ze względu na te doświadczenia, a także uzyskane wyniki badań, eksperci, którzy przygotowują najnowszą i jedenastą edycję klasyfikacji ICD, zdecydowali się na nieuwzględnienie tej jednostki nozologicznej. Podobny ruch wybrali autorzy DSM-5, czyli Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Oznacza to, że w momencie, gdy ta klasyfikacja będzie prawnie obowiązywała w Polsce, lekarze nie będą mogli wystawić diagnozy zespołu Aspergera. Dotychczasowe informacje wskazują na objęcie objawów w ramach zaburzenia ze spektrum autyzmu – w ramach osób będących w grupie wysoko funkcjonujących.
Pamiętaj!
Jeżeli spotykasz w swoim życiu osobę z zespołem Aspergera, nie powinien to być powód do dyskryminacji, wykluczenia czy naśmiewania się z niej. W mediach często można spotkać się ze stereotypowym przedstawieniem tego zaburzenia, które przyczynia się do stygmatyzacji.
Źródła
- American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.). https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425596.
- FI Tarazi, ZT Sahli, J Pleskow & SA Mousa. (2015). Asperger’s syndrome: diagnosis, comorbidity and therapy. Expert Review of Neurotherapeutics. 15:3, 281-293, DOI: 10.1586/14737175.2015.1009898.
- Krawczyk, P., & Święcicki, Ł. (2020). ICD-11 vs. ICD-10 – a review of updates and novelties introduced in the latest version of the WHO International Classification of Diseases. Psychiatria Polska, 54(1). https://doi.org/10.12740/pp/103876.
- Sławińska, A. (2014). Asperger’s syndrome in adults – similarities with other disorders, comorbid disorders and associated problems. Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 14(4). https://doi.org/10.15557/pipk.2014.0041.
- Tolak, K., & Sybilski, A. J. (2007). Zespół Aspergera – autyzm łagodny czy odrębna jednostka chorobowa?. Pediatria Polska, 82(3). https://doi.org/10.1016/s0031-3939(07)70424-9.
- World Health Organization. (2016). International statistical classification of diseases and related health problems (10th ed.). https://icd.who.int/browse10/2016/en.
- World Health Organization. (2019). International statistical classification of diseases and related health problems (11th ed.). https://icd.who.int/.