13 lipca 2023

Wakacje, a stan jamy ustnej – jak zadbać o zęby przed wakacjami

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że najbardziej oczekiwany i starannie przygotowany urlop może się nie udać z powodu nieoczekiwanych problemów zdrowotnych. Niestety wiele niezdiagnozowanych schorzeń ujawnia się w czasie wakacyjnego wypoczynku, zmuszając do korzystania z pomocy medycznej.
Wakacje, a stan jamy ustnej

Spis treści:

 
Najczęściej to osoby przewlekle chore starannie przygotowują się do urlopu. Odbywają specjalistyczne wizyty kontrolne, zabierają ze sobą zalecone leki, minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych objawów. Dziedziną notorycznie pomijaną jest dbałość o zdrowie jamy ustnej. Nieoczekiwane incydenty np. złamania zębów, utrata wypełnień, opatrunków będących często  wynikiem niezakończonego leczenia bywają problematyczne w czasie urlopu. Zmuszają do poszukiwania pomocy medycznej i ponoszenia nieoczekiwanych kosztów. Mogą również powodować wyjątkowo przykre dolegliwości bólowe.
 

Jak się uchronić przed problemami stomatologicznymi w czasie podróży i wakacji?

Zanim rozpoczniesz stomatologiczne przygotowania do wakacyjnych podróży, warto zadać sobie pytanie: Czy jesteś pod opieką jednego lekarza stomatologa lub leczysz się w stałym gabinecie stomatologicznym? 
Zdecydowanie sporym ułatwieniem byłoby, gdyby dokumentacja medyczna i radiologiczna Twojego leczenia znajdowała się w jednym miejscu. Możliwość raportowania do ogólnopolskiej elektronicznej bazy danych medycznych jest ograniczona dla dokumentów wystawionych przed 1.07.2021 r. 
 

Jeżeli wybierasz się na urlop poza granicami Polski

 1. Umów się do swojego stomatologa/swojej placówki, w której się leczysz lub dowolnej placówki, jeśli nie prowadzisz leczenia w jednym podmiocie/u jednego lekarza stomatologa. 
 2. Poinformuj, że wybierasz się na urlop poza granicami Polski i chcesz skontrolować uzębienie. Ważne jest, aby podczas umawiania się na wizytę zasygnalizować gdzie i na jak długo się wybierasz oraz czy zakończyłeś poprzednio zlecone leczenie. Dzięki temu będzie można zaplanować określoną ilość wizyt. 
 3. Jeśli leczysz się regularnie i zakończyłeś planowe leczenie możliwe, że w ogóle nie będzie konieczne leczenie lub będzie to niewielka interwencja. Wówczas wystarczy umówić się na jedną wizytę nie później niż 1 tydzień przed wyjazdem. Jeśli jednak nie zakończyłeś leczenia zleconego w czasie poprzedniego badania – zaplanuj minimum 2 wizyty nie później niż na 3 tygodnie przed wyjazdem. 
 4. Podczas umawiania wizyty zapytaj się, czy będzie konieczne wykonanie zdjęcia RTG zębów. Jeśli tak, to czy będzie można wykonać je w gabinecie, do którego się wybierasz. Jeżeli jest konieczne, ale nie można wykonać zdjęcia w gabinecie, wykonaj zlecone przez lekarza badanie w poradni radiologicznej. Pamiętaj, że na pantomogram potrzebujesz skierowania wystawionego przez lekarza. Jeśli posiadasz pantomogram wykonany w przeciągu ostatniego roku, możesz dostarczyć go na wizytę. 
Jeżeli zastosujesz się do powyższych zasad, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w czasie wakacji nie wystąpią problemy stomatologiczne i Twój urlop będzie udany.
 

Jeżeli spędzasz urlop w Polsce

 1. Umów się do swojego stomatologa/swojej placówki, w której się leczysz lub dowolnej placówki, jeśli nie prowadzisz leczenia w jednym podmiocie/u jednego lekarza stomatologa. 
 2. Poinformuj, że wybierasz się na urlop w kraju i chcesz skontrolować uzębienie. Ważne jest, aby podczas umawiania się na wizytę zasygnalizować, na jak długo się wybierasz oraz czy zakończyłeś poprzednio zlecone leczenie. Dzięki temu będzie można zaplanować określoną ilość wizyt. 
 3. Jeśli leczysz się regularnie i zakończyłeś planowe leczenie możliwe, że w ogóle nie będzie konieczne lub będzie to niewielka interwencja. Wówczas wystarczy umówić się na jedną wizytę nie później niż 1 tydzień przed wyjazdem. Jeśli jednak nie zakończyłeś leczenia zleconego w czasie poprzedniego badania – zaplanuj minimum 2 wizyty nie później niż na 3 tygodnie przed wyjazdem. 
 4. Podczas umawiania wizyty zapytaj się, czy będzie konieczne wykonanie zdjęcia RTG zębów. Jeśli tak, to czy będzie można wykonać je w gabinecie, do którego się wybierasz. Jeśli jest konieczne, ale nie można wykonać zdjęcia w gabinecie, wykonaj zlecone przez lekarza badanie w poradni radiologicznej. Pamiętaj, że na pantomogram potrzebujesz skierowania wystawionego przez lekarza. Jeśli posiadasz pantomogram wykonany w przeciągu ostatniego roku, możesz dostarczyć go na wizytę. 
W przypadku urlopu w Polsce zawsze możesz skorzystać z pomocy lekarskiej w miejscu wakacyjnego pobytu. We wskazaniu najbliższego gabinetu może pomóc Ci infolinia PZU Zdrowie. 
 

Środki do pielęgnacji jamy ustnej niezbędne w podróży

Przed podróżą nigdy nie zapominaj o przygotowaniu środków do pielęgnacji jamy ustnej, które zabierzesz ze sobą.
 Do swojej walizki nie zapomnij zapakować:
W sprzedaży są dostępne wersje turystyczne produktów higienicznych: składane szczotki, małe opakowania past i nici, które z pewnością nie zajmą dużo miejsca w bagażu. Nie zapomnij, aby w bagażu znalazły się również środki do pielęgnacji jamy ustnej dla Twoich dzieci.
 

O czym należy pamiętać?

 1. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza, do którego się zgłosiłeś. 
 2. Pamiętaj, że nawet pozytywna opinia lekarza nie daje pewności, że dolegliwości nie wystąpią. 
 3. Jeśli jesteś w trakcie leczenia, lekarz poinstruuje Cię jak postępować w przypadku np. wypadnięcia opatrunku, utraty korony protetycznej, czy bólu dziąseł. 

Zadbaj o swoje dziecko – zgłaszaj się na systematyczne wizyty stomatologiczne nie mniej niż 2 razy w roku, a w przypadku uzębienia mlecznego nawet częściej. Pamiętaj, aby przed wyjazdem zgłosić się do stomatologa z wyprzedzeniem. W przypadku zaniedbań leczniczych zabezpieczenie wszystkich potrzeb leczniczych w krótkim czasie nie jest możliwe. Daj szansę wypoczywać Twojemu dziecku bez bólu. 

Do wakacyjnych wyjazdów, zarówno tych w Polsce jak i za granicą możesz przygotować się w Centrach Medycznych PZU Zdrowie. Nasi stomatolodzy czekają na Ciebie w poniższych placówkach własnych:
 
Nowe gabinety stomatologiczne już niedługo pojawią się w kolejnych placówkach własnych.