25 października 2022

Test Alex - na czym polega i co wykrywa?

PZU Zdrowie
Test Alex skierowany jest do osób zmagających się z objawami alergii, zarówno pokarmowej, jak i wziewnej. Jest jednym z najbardziej kompleksowych, nowoczesnych testów molekularnych służących diagnostyce alergologicznej.
kobieta z alergią

Spis treści: 

1. Test Alex – na czym polega i co wykrywa?

2. Kiedy pacjent powinien wykonać badanie Alex?

3. Co wyróżnia to badanie?

4. Jak należy przygotować się do badania?

5. Korzyści. 

6. Przeciwskazania do wykonania badania.

7. Czas oczekiwania na wynik.

8. Gdzie można wykonać test Alex?

 

Test Alex – na czym polega i co wykrywa? 

To test, który pozwala wykryć obecność we krwi pacjenta swoistych przeciwciał klasy IgE przeciw 295 alergenom. Jak do tej pory, jest to najszerszy z oferowanych na rynku paneli badań w tym kierunku. Badanie dodatkowo określa całkowity poziom przeciwciał IgE.

Alex definiuje obecność i stężenia przeciwciał klasy IgE nie tylko przeciw wielu alergenom wziewnym (pyłki roślin, zarodniki pleśni, roztocza kurzu, sierść zwierząt, pióra ptaków i inne), ale także kontaktowym (substancje chemiczne zawarte m.in. w kosmetykach, biżuterii, roślinach ozdobnych, barwnikach do tkanin i skór, tworzywach sztucznych), a także pokarmowym (m.in. białko ryb, skorupiaków, drobiu, zwierząt hodowlanych, orzechy, owoce, warzywa, przyprawy).

W przypadku wykonywania testu Alex nie trzeba czekać na zmniejszenie stężenia potencjalnego alergenu w środowisku (czyli np. do końca sezonu pylenia roślin), a także nie jest konieczne przerywanie aktualnego leczenia objawów alergii.

Dzięki kompleksowej ocenie 296 parametrów: IgE całkowitej oraz IgE specyficznych względem 117 ekstraktów źródeł alergenowych oraz 178 alergenów molekularnych (komponentów alergenów) pozwala na wskazanie właściwej cząstki uczulającej i możliwych reakcji krzyżowych. Analiza wyników ułatwia lekarzowi wybór optymalnej ścieżki terapeutycznej – odczulania bądź eliminacji kontaktu z danym alergenem. W przypadku alergii pokarmowych wynik badania wskazuje też, czy obróbka cieplna wystarczy do uniknięcia rozwoju reakcji uczuleniowej. Jednoczesna diagnostyka uczulenia na możliwie najszersze spektrum alergenów i ich składników molekularnych jest zgodna z najnowszymi rekomendacjami Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).

 

Kiedy pacjent powinien wykonać badanie Alex?

  • W przypadku trudności diagnostycznych w rozpoznaniu choroby alergicznej, mimo wykonanych wcześniej innych badań diagnostycznych,
  • gdy występują utrudnienia w przeprowadzeniuklasycznych testów skórnych,
  • potrzeba identyfikacji alergii krzyżowych. Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej podczas wykonywania testu ALEX można bardzo prosto odróżnić od siebie alergię pierwotną oraz tę, która rozwija się na drodze reakcji krzyżowej, wynikającą z podobieństwa alergenów,
  • pacjentów leczących się gastrologicznie, pulmonologicznie, dietetycznie, internistycznie czy pediatrycznie.

 

Co wyróżnia to badanie?

  • Szeroki zakres, wysoka czułość, większe bezpieczeństwo niż testy skórne,
  • przebieg badania ( badanie laboratoryjne).

 

Jak należy przygotować się do badania?

Test ALEX nie wymaga specjalnych przygotowań- jedynie należy unikać spożywania posiłków wysokotłuszczowych przed pobraniem krwi do badania. Nie zachodzi także potrzeba przerwania leczenia lekami przeciwhistaminowymi lub sterydowymi.

 

Korzyści:

  • określenie nadwrażliwości na wiele alergenów podczas jednego badania,
  • większa czułość pozwalająca odróżnić alergeny zasadnicze od krzyżowych,
  • proste wykonanie,
  • brak konieczności specjalnego przygotowania,
  • możliwość wykonywania badania w placówkach medycznych  PZU Zdrowie,
  • dostępność wyników online.

 

Przeciwskazania do wykonania badania:

  • nie można wykonywać badania w okresie ostrej infekcji,
  • fobia dotycząca pobierania krwi żylnej.

Badanie można wykonywać od 6 miesiąca życia (chyba, że lekarz zleci we wcześniejszym miesiącu życia).

 

Czas oczekiwania na wynik:

12-14 dni roboczych (wynik nie zawiera opisu lekarskiego. W tym celu zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty). Jest wymagane skierowanie od lekarza prowadzącego.  

 

Warto pamiętać, że nawet tak uniwersalny test jak ten, nie daje odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania medyczne. Nie wykrywa on nietolerancji pokarmowych (zaburzeń związanych z niedoborem pewnych enzymów trawiennych, jak np. nietolerancja laktozy) ani choroby trzewnej (celiakii), a także pewnych słabszych alergii pokarmowych, niezależnych od obecności przeciwciał klasy IgE. Ujemne wyniki testu Alex mogą być jednak ważną podpowiedzią, kierującą diagnostykę właśnie w stronę tych zaburzeń.

 

Gdzie można wykonać test Alex?

Test Alex można wykonać w naszych placówkach: