18 kwietnia 2023

Pilates – jaki ma wpływ na zdrowie?

Lekarz medycyny sportowej
Na początku ubiegłego wieku Niemiec Joseph Humbertus Pilates stworzył system ćwiczeń fizycznych, który uelastycznia i rozciąga mięśnie całego ciała, przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni głębokich, odpowiedzialnych za postawę ciała. Ćwiczenia mają charakter relaksacyjny, kojący, a wykonane wieczorem w odpowiedniej konfiguracji pomogą w zasypianiu.
kobieta ćwicząca pilates w domu

Spis treści:

 

Pilates – jaki ma wpływ na zdrowie?

Na początku ubiegłego wieku Niemiec Joseph Humbertus Pilates stworzył  system ćwiczeń fizycznych, który uelastycznia i rozciąga mięśnie całego ciała, przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni głębokich, odpowiedzialnych za postawę ciała. Ćwiczenia mają charakter relaksacyjny, kojący, a wykonane wieczorem w odpowiedniej konfiguracji pomogą w zasypianiu. 
 
Pilates nie jest aktywnością obarczoną stresem wynikającym ze współzawodnictwa. Miłośnik tej aktywności nie jest poddawany żadnej presji. Ćwiczysz, żeby w kojący sposób poprawić stan swojego ciała i umysłu. W skład tego prozdrowotnego i relaksującego systemu, znanego dzisiaj jako pilates wchodzą ćwiczenia izometryczne, gimnastyczne, elementy baletu, jogi oraz  tai-chi. Nie jest to system ćwiczeń, który umożliwi osiągnięcie spektakularnych sukcesów sylwetkowych w krótkim czasie, ale regularne ćwiczenie pilatesu połączone z odpowiednią dietą zapewni Ci smukłe ciało. 
 

Elementy pilatesu

Trening pilatesu opiera się na następujących elementach:
  1. Kontroli i świadomości własnego ciała w przestrzeni podczas wykonywania ćwiczeń;
  2. Oddechu, który ma być pełny, powolny, głęboki, wykonywany klatką piersiową. Wdech powinien odbywać się przez nos, a wydech przez usta;
  3. Koncentracji, która jest niezbędna do dokładnego i świadomego wykonywania ćwiczeń;
  4. Precyzji wykonywanych ćwiczeń, która jest ważniejsza niż ilość wykonanych powtórzeń;
  5. Środkowaniu, czyli rozpoczynaniu ruchów od napięcia mięśni brzucha poprzez przyciągnie pępka do kręgosłupa. Umożliwia to wyznaczenie centralnego punktu ciała i zapewnia stabilność podczas ruchu;
  6. Płynności wykonywanych ruchów podczas ćwiczeń, co skutkuje harmonią i równowagą organizmu;
  7. Równowadze mięśniowej, czyli wzmacnianiu mięśni osłabionych i rozluźnianie mięśni nadmiernie napiętych;
  8. Relaksacji, czyli odprężeniu ciała i umysłu podczas ćwiczeń.
 

Jak rozpocząć trening pilatesu?

Jeżeli możesz, pierwsze zajęcia pilatesu warto odbyć z instruktorem. Podczas samodzielnego ćwiczenia możesz nabrać złych nawyków, które obniżą wartość każdego późniejszego treningu. Do każdego można dostosować indywidualny zestaw ćwiczeń tak, aby odniósł jak największe korzyści zdrowotne. Jeśli dopiero zaczynasz, rozpocznij od ćwiczeń 2 – 3 razy w tygodniu.
 
Przebieg treningu ma płynny, kojący charakter. Ćwiczenia są przeprowadzane z małą dynamiką, ale z wysoką precyzją. Jeżeli masz ochotę, możesz wykonywać ćwiczenia z większą dynamiką, czy skrócić przerwy między ćwiczeniami. Trening będzie trudniejszy, ale wcześniej pojawią się efekty sylwetkowe.
 

Wpływ pilatesu na zdrowie

Aktywizacja mięśni głębokich, posturalnych, likwiduje dolegliwości okolic przykręgosłupowych w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. W miarę upływu czasu Twój trening będzie coraz efektywniejszy. Dzięki sumiennie wykonywanym ćwiczeniom zyskasz prawidłową i stabilną postawę, będziesz mieć poczucie równowagi i dzięki temu będziesz w mniejszym stopniu narażony na kontuzje. 
 
Ćwiczenia oddechowe pomogą dotlenić Twój organizm. Natomiast konieczność świadomej kontroli oddechu podczas ćwiczeń pomoże Ci się wyciszyć się i zrelaksować. Dodatkowo jak każda aktywność fizyczna, pilates powoduje produkcję i wydzielanie kojących umysł i ciało endorfin. 
 
Regularne ćwiczenie pilatesu poprawia postawę, krążenie krwi i chłonki, poprawia zakres ruchu w stawach bez ich nadmiernego obciążania. Osobom prowadzącym siedzący tryb życia pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych grzbietu.
 

Czego potrzebujesz, żeby ćwiczyć pilates?

Podczas treningów pilatesu zastosowanie znajdują (oprócz maty) dodatkowe akcesoria, takie jak: piłki, obręcz o średnicy około 30 cm, pasy, taśmy. Do niektórych ćwiczeń potrzebne są specjalne przyrządy skonstruowane przez Pilatesa. Reformer, cadillac, lader barrel, spine corrector, chair pomagą Ci w treningach siłowo-oporowych oraz nauczą Cię poczucia własnego ciała.
 
Osoby po przebytych urazach, kontuzjach, czy w trakcie ciąży powinny zasięgnąć konsultacji prowadzących lekarzy przed rozpoczęciem oraz kontynuowaniem ćwiczeń. Dla osób z nadwagą pilates może być doskonałym wstępem do dalszej, bardziej dynamicznej aktywności fizycznej. Podobnie jak dla osób o słabej kondycji fizycznej. Wzmocnienie mięśni posturalnych i ćwiczenia oddechowe to pierwszy krok do zwiększenia wydolności organizmu. Pilates stanowi doskonałe uzupełnienie intensywnego wysiłku, a w przerwach między intensywnymi treningami dynamicznych dyscyplin sportowych pomaga zregenerować i wyciszyć organizm
 
A może pilates będzie dobry dla właśnie Ciebie? „Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało” – J. PilatesPilates – jaki ma wpływ na zdrowie?