Wideodermatoskopia - badanie dla zdrowia skóry
Spis treści:
Zasady profilaktyki czerniaka obejmują
Profilaktyka nowotworu skóry
Badanie wideodermatoskopowe
Zasady profilaktyki czerniaka obejmują
- Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00.
- Stosowanie kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV. *
- Nie dopuszczanie do wystąpienia oparzeń słonecznych, skutkujących schodzącą skórą.
- Używanie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
- Unikanie solarium.
- Regularna obserwacja znamion (raz w miesiącu obserwacja całego ciała), a w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastowa kontrolę u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa.
* Popularnie znany wskaźnik SPF określa zdolność kosmetyku do ochrony przed promieniowaniem UVB (ochrona przed poparzeniami). Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA jest trudniejszy do określenia. Wskaźniki mówiące o tym, w jakim stopniu krem chroni przed promieniowaniem UVA to IPD lub PPD (PA). Innym możliwym określeniem ochrony przed promieniowaniem UVA jest znak UVA w kółeczku na opakowaniu kosmetyku. Ta informacja oznacza, że ochrona UVA wynosi co najmniej 1/3 faktora oznaczonego wartością wskaźnika SPF.
Profilaktyka nowotworu skóry
Regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na pomyślność w leczeniu i całkowite wyleczenie choroby.
Cechy charakterystyczne, na które należy wrócić uwagę podczas samobadania:
- asymetria – znamię nieregularne, wylewające się na jedną stronę;
- brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
- czerwony, czarny - niejednolity kolor znamienia;
- duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
- ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Należy pamiętać, że powszechnie występujący w Polsce niedobór witaminy D nie wynika z tego, że zbyt intensywnie zabezpieczamy się przed promieniowaniem UV. Przyczyną niedoborów może być nieprawidłowa dieta, problemy z wchłanianiem mikroelementów, czy tryb życia, ponieważ żaden filtr nie zapewnia 100% ochrony przed słońcem, a co za tym idzie promienie UV zawsze dotrą do skóry i dojdzie w ten sposób do syntezy witaminy D.
Badanie wideodermatoskopowe
Jest to łatwo dostępna, bezbolesna i nieinwazyjna metoda pozwalającą na diagnozowanie i kontrolę zmian skórnych. Celem badania jest wykrycie na wczesnym etapie nowotworu, aby móc jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Badanie polega na oglądaniu znamion barwnikowych (potocznie zwanych „pieprzykami”) za pomocą specjalnej kamery, umożliwiającej obrazowanie zmian skórnych w powiększeniu i w odpowiednim oświetleniu. Dzięki tej zaawansowanej technologii lekarz dermatolog ma możliwość wnikliwej oceny znamion. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta.
Wideodermatoskop to precyzyjne urządzenie pozwalające na kompleksowe badanie powierzchni skóry i wykonanie komputerowej analizy zmian skórnych. W porównaniu do klasycznej dermatoskopii, w której ocena zmiany melanocytowej oparta jest na subiektywnej ocenie lekarza - badanie przy użyciu wideodermatoskopu jest wspomagane oprogramowaniem umożliwiającym stwierdzenie ryzyka przemiany złośliwej w oparciu o algorytm diagnostyczny biorący pod uwagę asymetrię, charakterystykę obrzeża, kolor i komponenty strukturalne znamion.
Cyfrowa kamera wideodermatoskopu zapewnia powiększenie od 15 do 200 razy, podczas gdy klasyczny dermatoskop umożliwia jedynie 10 krotne powiększenie. Powstający obraz przekazywany jest w jakości fullHD.
Badanie wideodermatoskopowe pozwala na:
- szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie znamion skórnych;
- ograniczenie liczby wycinanych zmian skórnych tylko do znamion faktycznie zagrożonych transformacją nowotworową;
- wykrywanie i diagnozowanie nowych zmian skórnych;
- dokładne monitorowanie zmian zachodzących w znamionach skórnych;
- dokładną lokalizację zmian wymagających wycięcia.
Badanie powinno być wykonane w przypadku każdej zmiany, która:
- jest nowa, właśnie się pojawiła;
- szybko rośnie;
- łuszczy się;
- swędzi;
- krwawi;
- ma nieregularne brzegi;
- ma niejednolity kolor;
- szybko się zmienia.