03 lipca 2021

Dieta kobiety karmiącej

Doktor nauk o zdrowiu
Wiele mam na początku karmienia ma obawy i wątpliwości związane z prawidłowym odżywianiem. Zastanawiają się, co mogą jeść, czy są jakieś produkty zakazane w okresie laktacji i czy nie zaszkodzą swojemu dziecku jedząc wszystko to, na co mają ochotę.
warzywa i owoce

Spis treści:

Czy kobieta karmiąca powinna stosować dietę?
Jakie jest zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe dla kobiety podczas laktacji?
Czy podczas laktacji można się odchudzać?
Skąd pochodzi mleko kobiece?

Czy kobieta karmiąca powinna stosować dietę?

Słowo dieta zawsze kojarzy się z jakimś specjalnym sposobem żywienia, restrykcyjnymi zakazami, zaostrzeniami żywieniowymi. Tymczasem mama karmiąca powinna odżywiać się zdrowo i według własnych upodobań. Odżywianie nie powinno być obarczone zakazami, generującymi stres i zniechęcającymi do karmienia piersią.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe dla kobiety podczas laktacji?

Zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe dla kobiet w czasie laktacji ulega zwiększeniu o ok. 500 kcal,  w stosunku do kaloryczności odżywiania sprzed ciąży. Średnie zapotrzebowanie energetyczne w okresie laktacji wynosi 2500 – 2900 kcal dziennie. Oczywiście zależy to od wagi, wieku, wzrostu i aktywności fizycznej kobiety karmiącej.

Czy podczas laktacji można się odchudzać?

Wiele matek po porodzie chce szybko wrócić do figury sprzed ciąży. Jest to możliwe, należy pamiętać jednak, że okres karmienia piersią nie jest dobrym czasem na odchudzanie. Metabolizm w tym czasie ulega przyśpieszeniu, a zapotrzebowanie energetyczne zwiększeniu. Dobowa liczba kalorii nie powinna być jednak mniejsza niż 1800 kcal. Przy poziomie poniżej 1500 kcal dochodzi do zmniejszenia ilości wytwarzanego pokarmu.

Skąd pochodzi mleko kobiece?

Część składników mleka kobiecego pobierana jest z układu krwionośnego, a część produkowana w komórkach produkujących mleko (laktocytach). Dlatego do mleka nie trafia nic, co nie trafiłoby do krwi (a więc nie trafią do mleka np. pestki z truskawki, gaz z napojów, błonnik z warzyw czy owoców i pieczywa).