07 listopada 2022

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Doktor nauk o zdrowiu
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba zakaźna wątroby wywołana przez wirusy hepatotropowe, które powodują różne postacie i objawy choroby.
Próbki krwi

Spis treści: 

1. Objawy WZW.

2. Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby.

3. Objawy wirusowego zapalnie wątroby.

4. Profilaktyka  wirusowego zapalenia wątroby.

 

Objawy WZW

Należą do nich:
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), popularnie nazywane także żółtaczką pokarmową,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), które określa się mianem żółtaczki wszczepiennej,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), inaczej żółtaczka typu C,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu D (WZW D), które powoduje wirus HDV,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu E (WZW E), powodowane przez wirusa HEV,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu G (WZW G), wywoływane przez wirusa HGV. 
 

Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby

Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby są ściśle powiązane z rodzajem wirusa, który ją spowodował oraz drogą zakażenia. 
 
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane "chorobą brudnych rąk", występuje zdecydowanie częściej u dzieci i młodzieży. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożywanie skażonych pokarmów lub picie skażonej wody. 
 
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to ostra choroba miąższu wątroby. Do zakażenia dochodzi przez krew lub wydzieliny ludzkiego organizmu, w okresie okołoporodowym w przypadku matki i dziecka oraz podczas kontaktu płciowego. Co ważne, wirus WZW typu B przenoszony jest wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia może dojść w szpitalu, salonie tatuażu czy gabinecie kosmetycznym.
 
 Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. W związku z tym z fazy ostrej przechodzi w fazę przewlekłą, prowadząc do nowotworu lub marskości wątroby. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez krew. 
 
Wirusowe zapalenie wątroby typu D, E i G to choroby pojawiające się zdecydowanie rzadziej. W tym wirusowe zapalenie wątroby typu E nie występuje w Polsce. Wirus HGV przenosi się drogą płciowa oraz przez krew. Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu D występuje zawsze w połączeniu z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Do zakażenia dochodzi równocześnie, lub w efekcie namnożenia się wirusów u osoby zakażonej wirusem WZW B. 
 

Objawy wirusowego zapalnie wątroby 

Objawy wirusowego zapalenia wątroby są ściśle powiązane z rodzajem wirusa i mogą przybierać różne formy: od bezobjawowej do pełnoobjawowej. Bardzo często początkowe objawy są niespecyficzne i przypominają objawy grypy lub przeziębienia, to znaczy bóle mięśni i stawów czy podwyższona temperatura. Po okresie inkubacji wirusa, który może trwać od kilku tygodni do 6 miesięcy, mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak:
  • zażółcenie oczu, błon śluzowych i skóry (najczęstszy objaw WZW typu B);
  • osłabienie organizmu, poczucie zmęczenia;
  • ból w prawym podżebrzu;
  • powiększenie obwodu brzucha, co związane jest z powiększeniem wątroby oraz powiększeniem śledziony;
  • ciemny kolor moczu;
  • jasnym odbarwiony stolec;
  • brak apetytu;
  • spadek masy ciała;
  • podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi (badania laboratoryjne).

Profilaktyka  wirusowego zapalenia wątroby

Jednym z podstawowych elementów profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby jest dokładne przestrzeganie zasad higieny osobistej (profilaktyka WZW typu A), unikanie bezpośredniego kontaktu błon śluzowych i ran z przedmiotami, które mogą stanowić źródło zakażenia (profilaktyka WZW typu B). W profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi zarówno przez podmioty lecznicze, jak i osoby świadczące usługi m.in. jako fryzjer czy kosmetyczka.
 
Należy pamiętać, że najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób wirusowych wątroby jest szczepienie przeciwko WZW A (szczepionka zalecana) oraz WZW B, która jest szczepionką obowiązkową dla noworodków, młodzieży, pracowników służby zdrowia oraz osób z bliskiego otoczenia zakażonych. Dla pozostałych grup osób jest to szczepienie zalecane.