18 maja 2022

Czym jest bawoli kark?

Doktor nauk o zdrowiu
Bawoli kark to określenie charakteryzujące zgrubienie w górnej części grzbietu. Jest ono wynikiem nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy szyi i karku. Zaburzenie to dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Niejednokrotnie jest problemem natury estetycznej. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie bawolego karku to nie tylko defekt natury estetycznej, ale przede wszystkim objaw problemów organizmu.

Spis Treści:

1. Przyczyny występowania balowego karku

2. Leczenie

3. Bawoli kark a wdowi garb

Przyczyny występowania bawolego karku

  • Zespół Cushinga - to zespół objawów wynikających z podwyższonego poziomu glikortykosteroidów we krwi. Glikortykosteroidy są hormonami wytwarzanymi w naszym organizmie przez nadnercza. Najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga są przyczyny zewnętrzne, czyli przyjmowanie glikortykosteroidów. Leki te znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, reumatoidalnego zapalenia stawów czy w zmniejszaniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego w przebiegu chorób nowotworowych. Glikortykosteroidy odpowiadają m.in. za prawidłowy metabolizm, transport i gromadzenie tłuszczów. Ich nadmiar w organizmie może więc prowadzić do otyłości centralnej. Zdiagnozowanie Zespołu Cushinga jako przyczynę bawolego karku może ułatwić współwystępowanie innych objawów tego zespołu, takich jak czerwone rozstępy na skórze, osłabienie siły mięśniowej, łatwe męczenie się oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
  • Terapia antyretrowirusowa (HAART) stosowana u pacjentów z nabytym zespołem niedoboru odporności (AIDS) spowodowanym przez wirusa HIV - może wiązać się z działaniem niepożądanym pod postacią tzw. lipodystrofii. Wiąże się to z zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz nieprawidłową redystrybucją tkanki tłuszczowej, która rozrasta się w obrębie jamy brzusznej oraz karku.
  • Choroba Madelunga - to bardzo rzadka choroba, której przyczyną jest między innymi nadmierne spożywanie alkoholu. Choroba charakteryzuje się zaburzeniami metabolizmu lipidów. Objawem jest odkładanie tkanki tłuszczowej głównie w okolicy podpotylicznej, szyi, tułowia czy twarzy. Może również dojść do powstania bawolego karku.

Leczenie

W zależności od przyczyny powstawania bawolego karku możemy wdrożyć odpowiedni rodzaj leczenia. Jeśli przyczyną jest działanie niepożądane określonych leków (przede wszystkim glikortykosteroidów) należy zmodyfikować leczenie. Może oznaczać to zmianę stosowanych leków na inne, zmniejszenie dawki leku, czy nawet przerwanie leczenia. Każde działanie musi być przeprowadzone przez lekarza i odbywać się przy jego wsparciu i kontroli. Ponadto należy wprowadzić odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, aby doprowadzić do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Jeśli bawoli kark wytworzył się w przebiegu Zespołu Cushinga, tu postępowanie uzależnione jest od przyczyny jego powstania, począwszy od usunięcia guza przysadki produkującego hormon adrenokortykotropowy, po stosowanie leków zmniejszających produkcję kortyzolu oraz blokujących jego działanie na tkanki.

Bawoli kark a wdowi garb

Pomimo, że bawoli kark i wdowi garb dotyczą zgrubienia powstałego na karku, oznaczają dwie różne nieprawidłowości, a przyczyny ich powstawania są zdecydowanie różne. Bawoli kark to tłuszczowe zgrubienie w górnej części grzbietu. Z kolei wdowi garb to określenie łukowatego wygięcia w części szyjno-piersiowej kręgosłupa. Jest to pewien rodzaj kifozy. Powstanie wdowiego garbu może mieć wiele przyczyn, takich jak wady postawy pod postacią pochylenia do przodu, czy zmiany degeneracyjne powstające w przebiegu osteoporozy.