05 stycznia 2023

Aktywność fizyczna dzieci – konieczność czy przyjemność?

Lekarz medycyny sportowej
Czy wiesz, że organizm Twojego dziecka codziennie potrzebuje minimum 60 minut aktywności fizycznej? Dni są coraz krótsze i nie ma możliwości skorzystania z podwórka.
aktywność fizyczna dzieci

Spis treści:

1. Piłka nożna

2. Pływanie

3. Karate

4. Taniec nowoczesny

5. Ścianka wspinaczkowa

6. Skate park

7. Ping-pong

 

Korzyści płynące z aktywności fizycznej są liczne. Aktywność fizyczna jest ważna dla seniorów, jak też dla młodych zuchów. Przedstawiamy nasze propozycje zajęć sportowych indoor dla dzieci. 

Piłka nożna 

Sport ogólnorozwojowy dla dziewczynek i dla chłopców. Podczas treningów dzieci mają zapewnione dużo biegania razem z drużyną po boisku lub na hali. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-oddechowy. Dzięki nagłym zwrotom kierunków w pogoni za piłką poprawia gibkość i poczucie równowagi, co pomoże zapobiec ewentualnym kontuzjom. Zajęcia treningowe lub rozegrany mecz zawsze rozładowują nagromadzone w młodym człowieku pokłady energii.

Pływanie

To sport aerobowy. Po konsultacji i wykluczeniu przeciwskazań z lekarzem, wskazane nawet dla dzieci z chorobami układu oddechowego. Trening pływacki zdecydowanie zwiększa wydolność oddechową rozwijającego się młodego organizmu. Zajęcia w wodzie nie obciążają kręgosłupa. Pływanie jest sportem symetrycznym, czyli zapewni harmonijny rozwój całego ciała, może pomóc w korekcji ewentualnych wad postawy. Hartuje organizm i zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych – pod warunkiem bezwzględnego noszenia czapki po wyjściu z budynku pływalni.  

Karate

Japońska sztuka walki karate została zmodyfikowana dla potrzeb aktywności wieku dziecięcego.  Poprzez powtarzanie elementów ruchowych nazywanych technikami dziecko poprawia swoją koordynację ruchową i poczucie równowagi. Zajęcia na bosaka mobilizują do pracy mięsnie stóp.  Trening obejmuje też rozciąganie, czyli zwiększanie zakresu ruchomości stawów i elastyczności mięśni. Treningi kondycyjne mają korzystny wpływ na rozwój układu krążenia i układu oddechowego.  Podobnych wrażeń dostarczy trening każdej ze sztuk walki, na jaką zdecyduje się Twoje dziecko. 

Taniec nowoczesny

W wykonaniu dzieci nie ma nic wspólnego z walcem czy oberkiem! Na zajęciach dominuje rytmiczna i energiczna muzyka. Ze względu na ilość elementów akrobatycznych współczesny taniec bardziej przypomina trening akrobatyczny niż sale balowe. Podczas zajęć dziecko może wyładować mnóstwo energii! Zajęcia taneczne można zaczynać już od 3-ciego roku życia. Jeżeli dzieci w takim wieku są tańcem zainteresowane, można wprowadzać do nauki elementy baletu. W wieku 5 – 8 lat, w zależności od umiejętności, zdolności i zainteresowań, dziecko może ukierunkować swoje taneczne pasje i zdecydować się na treningi konkretnych stylów tanecznych. 

Ścianka wspinaczkowa

To niesamowita atrakcja! Korzystnie wpływa na rozwój siły, gibkość i zwinność. Uczy szybkiego podejmowania dobrych decyzji, aby móc wspinać się wyżej. Każda błędna decyzja to odpadnięcie od ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś i Ty spróbował wspinaczki w towarzystwie swojego dziecka. 

Skate park 

To miejsce, gdzie można nauczyć się trików na deskorolce, rolkach lub hulajnodze. Ilość ćwiczeń i trików do wykonania jest nieograniczona. Zaopatrz dziecko w kask, nałokietniki i nakolanniki. Jeżeli pomysł na trik jest dobry i jest chęć do nauki, to z pewnością uda się go wyćwiczyć. Niestety ryzyko urazów wrasta w miarę kreowania coraz bardziej skomplikowanych trików. 

Ping-pong

Początki są trudne, bo trafić piłeczkę paletką jest łatwo, ale nadać jej określony tor lotu tak, żeby trafiła w określony punkt stołu, raczej trudniej. Ten sport wymaga niesamowitej koncentracji i uczy refleksu. Jest bardzo szybki. Wymaga natychmiastowej reakcji na piłkę odbitą przez przeciwnika. Mecze w ping-ponga mogą trwać do kilku godzin i są bardzo wyczerpujące. 
Zachęcamy do indoorowej aktywności! Pamiętaj, że niektóre sporty i zabawy możesz wykonać z Twoim dzieckiem – to korzystnie wpłynie na Wasze więzi i urozmaici wspólnie spędzany czas.