01 września 2022
Jak przekonać dzieci do aktywności fizycznej?
Czy wiesz, że dziecko w wieku od 6 do 17 lat potrzebuje około 60 minut aktywności fizycznej dziennie, żeby się prawidłowo rozwijać? Co więcej, dziecko w wieku 3-5 lat powinno być aktywne fizycznie przez cały czas czuwania w ciągu dnia.
Zatem stawiajmy nie na telewizor czy smartfon, ale na gry i zabawy takie jak bieganie, skakanka, taniec, pływanie, piłka nożna, siłownia lub sztuki walki. Warto pamiętać również, że wyjście do sklepu, wyrzucanie śmieci czy wyprowadzanie psa również zalicza się do pożądanej aktywności ruchowej.
Wyróżniono trzy wzorce zachowań sportowych u dzieci, które wynikają z predyspozycji genetycznych, cech osobowości i zdolności ruchowych:
- Dziecko, które nie jest zainteresowane sportem, aktywnością fizyczną czy nie ma zdolności sportowych wymaga pomocy.
- Dziecko, które jest aktywne, ale nie jest najlepsze wśród rówieśników i może się łatwo zniechęcić wymaga wsparcia.
- Dziecko, które ma zdolności sportowe, jest aktywne, podejmuje rywalizację, jest zmotywowane do treningów. Wymaga ochrony przed kontuzjami, szczególnie przed przetrenowaniem. Często nadmiar aktywności sportowych szkodzi młodemu, rozwijającemu się organizmowi dziecka.
Spis treści
- Ruch mamy we krwi
- Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju
- Jak zachęcać dzieci do aktywności?
- Jakie są korzyści z aktywności fizycznej dla dziecka?
- A jeśli dziecko nie jest typem sportowca?
Ruch mamy we krwi
Większość dzieci ma naturalną potrzebę ruchu. Biegają, skaczą, podciągają się na drążkach, czasem trudno za nimi nadążyć… Starszym dzieciom przybywa obowiązków szkolnych. Zapracowani rodzice nie mają czasu na wspólne zabawy ruchowe. Niektóre dzieci mają poczucie, że nie potrafią np. szybko biegać czy wspinać się na szczyt zjeżdżalni jak inne dzieci, co zniechęca je do dalszej zabawy.
Często brakuje im też wzorców zachowania sportowego. Rodzice nie znajdują czasu, żeby zadbać o własną formę. Dziecko powinno ćwiczyć wszystkie grupy mięśniowe co najmniej 3 razy w ciągu tygodnia np. przeciągając linę, wspinając się na palcu zabaw, grając w piłkę.
Dzienna aktywność fizyczna dziecka to wszystkie aktywności ruchowe ćwiczenia jakie zostały wykonane w ciągu dnia w domu, szkole i na podwórku.
Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju
Dziecko potrzebuje stymulacji układu kostnego, żeby wzrost jego kośćca odbywał się prawidłowo – wskazane skakanie na skakance, bieganie i szybkie bieganie ze zwrotami w trakcie biegu, taniec (akrobatyczny). Najczęściej taka aktywność odbywa się w szkole na przerwach.
Dzieci szybciej niż dorośli opanowują technikę jazdy na łyżwach, rowerze, wrotkach, kopania piłki nożnej, gry w koszykówkę, siatkówkę. Uczestnicząc w grach zespołowych uczą się współpracować, wyłaniają liderów, uczą się zarządzać grupą, zawiązują przyjaźnie nierzadko na całe życie.
Dzieci również chcą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach sportowych w szkole lub dedykowanych klubach. Należy im to umożliwić, żeby zapoznały się z różnymi aktywnościami, nabrały umiejętności. Nie zawsze pierwszy wybór będzie tym jedynym i po pewnym czasie może dojść do zmiany dyscypliny.
Nierzadko osiągnięcie rezultatów wymaga długich i ciężkich treningów. Dobrze, jeżeli wieloletnie wyrzeczenia kończą się sukcesem spełniającym aspiracje młodego sportowca.
Jak zachęcać dzieci do aktywności?
Możesz pomóc swojemu dziecku w rozwoju fizycznym. Małe dzieci potrzebują zabawek, które zachęcą je do ruchu: piłek, trampolin, skakanek. Starsze dzieci potrzebują wsparcia w wyborach dyscyplin sportowych, które podejmują się uprawiać.
Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia, żeby wybrać taki rodzaj aktywności ruchowej, który pozwoli się w nim realizować i czerpać z niego radość. Są indywidualiści, długodystansowcy, siłacze, lekkoatleci, piłkarze – trzeba pomóc im odkryć predyspozycje i umożliwić rozwój.
Ważne, aby nad harmonijnym rozwojem dziecka wraz z rodzicem czuwał lekarz, który skoordynuje potrzeby zdrowotne i ruchowe dziecka.
Jakie są korzyści z aktywności fizycznej dla dziecka?
Aktywność fizyczna może mieć wiele zalet, zwłaszcza dla rozwijającego się dziecka, są to między innymi:
- lepszy rozwój intelektualny – podczas aktywności fizycznej dziecko musi szybko rozwiązywać problemy i podejmować decyzje co zrobić, żeby być szybszym, rzucić dalej czy szybciej wspiąć się po linie;
- spokojny sen;
- mniejsze ryzyko wystąpienia nadmiarowego stresu i depresji;
- rozwój mięśni;
- lepsza koordynacja ruchowa, zwinność;
- dobra wydolność krążeniowo-oddechowa, prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi;
- utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi u zdrowych dzieci;
- obniżenie poziomu cukru we krwi u dzieci chorych na cukrzycę;
- zwalczanie otyłości, zmniejszenie masy ciała dziecka lub utrzymanie jej w zakresach odpowiednich do płci i wieku.
A jeśli dziecko nie jest typem sportowca?
Czy dziecko nie lubiące sportu można skutecznie zachęcić do aktywności fizycznej? Oczywiście! Wspólne zakupy, ale na piechotę a nie samochodem. Pomoc w pracach domowych – przy sprzątaniu, wnoszeniu zakupów, wyrzucaniu śmieci – angażujemy się wspólnie, bo potem mamy wszyscy więcej wolnego czasu. Czasu na wspólny spacer, wyjście na pływalnię, przejażdżkę rowerową albo nawet wyjście na siłownię.
Dzieci zapamiętują wzorce zachowań z rodzinnego domu – dobrze, aby umiejętność aktywnego spędzania czasu była jednym z nich.