08 kwietnia 2021

Stan zdrowia po Covid-19

PZU Zdrowie
Wraz z kolejnymi falami pandemii coraz więcej osób ma za sobą przebycie COVID-19. Po infekcji warto sprawdzić stan swojego zdrowia, szczególnie jeśli długo po przebyciu choroby wciąż odczuwasz dolegliwości.
stan zdrowia po covid-19

COVID-19 jest chorobą wieloukładową, co oznacza, że jej wpływ na organizm jest bardzo szeroki. Nawet dawno przebyta choroba może pozostawić po sobie objawy ze strony wielu narządów. Zmiany chorobowe najczęściej dotyczą układu krążenia, oddechowego i nerwowego. Przebycie COVID-19 może również długofalowo wpłynąć na ogólne samopoczucie pod postacią np. zespołu przewlekłego zmęczenia. Wszystkie te następstwa mogą znacząco pogorszyć jakość życia pacjentów po przebyciu infekcji SARS-CoV2 oraz przynieść odległe konsekwencje dla ich zdrowia. Dostępne dane wskazują, że nawet 25% pacjentów zgłasza utrzymywanie się niektórych objawów po 4-5 tygodniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Po 12 tygodniach następstwa infekcji wciąż odczuwa 1 na 10 pacjentów! 

Możliwe konsekwencje przebycia COVID-19 obejmują między innymi:

  • utrzymującą się duszność,
  • „kołatanie serca”,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • utratę węchu,
  • incydenty zakrzepowo-zatorowe, takie jak zatorowość płucna, zawał czy udar mózgu,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • rozwój lub nasilenie depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu lub innych podobnych chorób,
  • bóle mięśni i stawów,
  • uszkodzenie mięśnia sercowego, które może prowadzić nawet do jego niewydolności,
  • uszkodzenie płuc.

Jeśli przebyłeś COVID-19 i doświadczasz utrzymujących się objawów (także innych niż wymienione powyżej) koniecznie zgłoś się do lekarza!

Wciąż zdobywamy nową wiedzę na temat objawów poinfekcyjnych związanych z COVID-19. Długofalowe efekty choroby częściej dotyczą osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy choroby psychiatryczne. Są częstsze również u osób starszych oraz tych, które ciężko przeszły infekcję SARS-CoV2. Nie oznacza to jednak, że osoby młodsze na pewno unikną trwałych następstw zachorowania. Według ankiety przeprowadzonej przez WHO około 20% osób w wieku 18-34 lata zgłosiło utrzymywanie się objawów po przejściu choroby. 

Kontrola stanu zdrowia po COVID-19 jest szczególnie wskazana u osób z utrzymującymi się objawami oraz u tych, u których wystąpił ciężki przebieg choroby. Powikłania mogą jednak dotknąć każdego – wizytę lekarską warto więc rozważyć również wtedy, kiedy lekko przeszliśmy infekcję i wydaje nam się, że całkowicie wróciliśmy do stanu zdrowia sprzed choroby. Niektóre powikłania mogą rozwijać się początkowo bezobjawowo i tylko wcześnie wykonane badania pomogą je wykryć. Warto więc skontrolować stan zdrowia po przebyciu COVID-19 i zachęcać do tego swoich bliskich. 

Podczas wizyty kontrolnej lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie przedmiotowe zawierające w sobie pomiar temperatury oraz ciśnienia tętniczego i w razie konieczności zleci wykonanie badań dodatkowych. Mogą być to między innymi: morfologia, lipidogram, potas, żelazo, ferrytyna, kreatynina, próby wątrobowe, NT pro BNP, CK (kinaza kreatynowa), czas protrombinowy (PT/INR), CRP, TSH, witamina D3, a także RTG klatki piersiowej czy EKG spoczynkowe. Profil badań każdorazowo jest dopasowywany indywidualnie do objawów i historii konkretnego pacjenta. 

Źródło:
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/risk-comms-updates/update-36-long-term-symptoms.pdf?sfvrsn=5d3789a6_2
https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/news/news/2021/2/new-policy-brief-calls-on-decision-makers-to-support-patients-as-1-in-10-report-symptoms-of-long-covid