11 grudnia 2020

Profilaktyka chorób narządu wzroku

Biuro Medyczne PZU Zdrowie
W czasach, kiedy większość z nas pracuje przy komputerze powinniśmy szczególnie dbać o wzrok, który jest jednym z naszych głównych narzędzi pracy. Przeczytaj o zasadach profilaktyki, które pozwolą Ci zadbać o swoje oczy i cieszyć się dobrym widzeniem na dłużej.

Spis treści:

 

Jak dbać o wzrok w pracy

Większość z nas ponad połowę dnia spędza w biurze. W związku z tym bardzo ważne jest dostosowanie swojego miejsca pracy w taki sposób, aby tworzyło jak najbardziej przyjazne warunki dla oczu. Dotyczy to głównie pozycji, w jakiej pracujemy – odległość, w jakiej stoi monitor powinna wynosić minimum 70 cm. Nie należy siedzieć przodem do okna, ponieważ światło w jakim pracujemy powinno być równomiernie rozproszone. 
 
Obecnie w większości biur jest zamontowana klimatyzacja. Dzięki niej możemy cieszyć się stałą temperaturą przez cały dzień i większym komfortem pracy, jednak nie jest ona korzystna dla naszych oczu. Stale działające klimatyzatory wysuszają oczy, co objawia się między innymi ich pieczeniem, przekrwieniem i uczuciem piasku pod powiekami. Jeśli doświadczamy podczas pracy uczucia suchości, warto kupić w aptece krople nawilżające do oczu i stosować je przy pojawianiu się symptomów. Jeśli masz taką możliwość, staraj się też ograniczać korzystanie z klimatyzacji i wietrzyć pomieszczenie, otwierając okna.
 
Bardzo ważne jest też pamiętanie o regularnych przerwach w pracy. Pozwolą nam nie tylko zebrać myśli, ale również będą zbawienne dla naszych oczu. Podczas przerw warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które odciążą wzrok.

 

Ćwiczenia dla oczu

Podczas pracy przy monitorze ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, które pomogą nam zrelaksować oczy. Najlepiej wykonywać je raz na pół godziny. 
 
  • Usiądź prosto i skieruj wzrok na ścianę oddaloną o około 2 metry. Nie poruszając głową, kreśl na niej oczami „ósemki” – najpierw kilka w jedną, potem w drugą stronę.
  • Spójrz przez okno i skup wzrok na najbardziej oddalonym punkcie. Po chwili wpatrywania się w niego przenieś wzrok na przedmiot położony maksymalnie blisko. Powtórz takie przerzucanie wzroku kilkukrotnie.
  • Zasłoń szczelnie zamknięte oczy dłońmi, tak aby nie docierało do nich światło. Dzięki temu mięśnie odpowiadające za zwężanie źrenicy mogą się rozluźnić, gdyż rozszerza się ona w ciemności. Utrzymaj zasłonięte oczy przez co najmniej 1 minutę.
Każde z ćwiczeń można powtarzać kilkukrotnie, jeśli czujemy, że jest dobre dla naszych oczu. Gimnastyka wzroku zajmie dziennie nie więcej niż 15 minut, a wykonywana regularnie pozwoli nam cieszyć się dobrym widzeniem przez długi czas. Pamiętaj, że w utrzymaniu zdrowia oczu najważniejsza jest regularność, a nie długość wykonywanych ćwiczeń. 
 

Dieta ma znaczenie

Oprócz odpowiednio przygotowanego miejsca pracy oraz regularnych ćwiczeń, dla naszych oczu ważna jest także dieta. Aby zachować zdrowy wzrok na dłużej, w codziennej diecie powinniśmy zwrócić uwagę na związki odżywcze, takie jak karotenoidy (zwłaszcza luteina), witaminy A, C i E, antocyjany, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk oraz selen. Luteina (należąca do karotenoidów) chroni naczynia włosowate siatkówki przed uszkodzeniem przez światło oraz zabezpiecza przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Istotne znaczenie ochronne mają także pozostałe karotenoidy, do których zalicza się zeaksantynę, alfa i beta karoten oraz likopen. Witaminy A, C i E oraz antocyjany usuwają wolne rodniki, odżywiają i nawilżają zewnętrzną powierzchnię oka. Witamina A dodatkowo chroni przed rozwojem kurzej ślepoty, która objawia się jako pogorszenie widzenia po zmierzchu. Cynk oraz selen chronią komórki oka przed starzeniem oraz regenerują strukturę plamki żółtej.
 
Aby oko dobrze funkcjonowało, wymagane jest także jego prawidłowe ukrwienie. Decyduje o nim głównie stan naczyń krwionośnych, które mogą ulegać zwężeniu w wyniku miażdżycy. Zmniejsza to dopływ krwi do oka, co ma negatywny wpływ na jego funkcje. W zachowaniu dobrego widzenia bardzo ważne jest zatem postępowanie dietetyczne, mające na celu zapobieganie rozwojowi miażdżycy.
 
 
Substancja Źródła pokarmowe
Luteina  Natka pietruszki, szpinak, brokuł, cukinia, szczypiorek, jarmuż, kapusta, koper, brukselka
Karotenoidy  Żółte i czerwone warzywa i owoce: marchew, papryka, dynia, kukurydza, ziemniak, czerwone winogrona
Witamina A Wątroba, masło, mleko, jajka
Witamina C Czarne porzeczki, pomarańcze, grejpfrut, cytryna, truskawki, maliny, kiwi, natka pietruszki, papryka, szpinak, kalafior, pomidory
Witamina E Orzechy, pestki słonecznika, migdały, oleje roślinne, zarodki pszenne, awokado
Antocyjany Jagoda, borówka amerykańska, jeżyna, żurawina, malina, truskawka, śliwka, czerwone winogrona
Kwasy omega-3 Śledź, łosoś, sardynki, makrela, halibut, tuńczyk, sola, dorsz
Cynk Zarodki i kiełki zbóż, otręby, ostrygi, skorupiaki morskie, wołowina
Selen Ryby, owoce morza, kukurydza, warzywa strączkowe
 

Kiedy udać się do lekarza

Do wizyty u lekarza powinny Cię skłonić objawy takie jak:
  • pogorszenie widzenia z bliska lub z daleka,
  • rozmazany obraz,
  • „rozjeżdżanie” się świateł,
  • częste mrużenie oczu,
  • uczucie zmęczenia oczu z towarzyszącymi bólami głowy,
  • częste łzawienie,
  • uczucie suchości, pieczenia, swędzenia, kłucia lub ciała obcego bądź piasku pod powieką, 
  • przekrwienie spojówek, 
  • trudności przy ruchach powiek, 
  • czerwone oczy,
  • nadwrażliwość na światło.
Jeżeli wykonujesz pracę przed komputerem, powyżej kilku godzin dziennie, zwykle obejmują Cię badania wzroku w ramach medycyny pracy. Wykonuj je rzetelnie i zgłaszaj lekarzowi niepokojące objawy. Oprócz tego, pamiętaj także o regularnych kontrolach okulistycznych z częstotliwością zaleconą przez Twojego lekarza, szczególnie jeśli masz wadę wzroku.