20 stycznia 2023

Jazda na łyżwach – wskazówki dla początkujących

Lekarz medycyny sportowej
Pomimo, że historia łyżwiarstwa liczy już około 5000 lat, obecnie jest to nadal jedno z najbardziej popularnych aktywności w zimowe dni. Na lodowiskach dobrze bawią się zarówno dzieci jak i dorośli, niezależnie od stopnia zaawansowania. W końcu nie trzeba być medalistą łyżwiarstwa figurowego, aby czerpać radość ze ślizgania się po tafli lodu.
jazda na łyżwach

Spis treści:

 

Jak zacząć przygodę z łyżwami?

Jazda na łyżwach nie jest trudna – aby ją w pełni opanować potrzeba 5-6 spotkań na lodowisku. Jak się przygotować przed pierwszą jazdą? 
  1. Zacznij od ogólnych ćwiczeń poprawiających gibkość, zwinność i poczucie równowagi. Spróbuj potrenować upadki w bok i do tyłu początkowo na miękkim, a potem na twardym podłożu. Upadając zawsze zginaj kolana, żeby upadać z jak najniższego poziomu, przyciskaj ręce do korpusu ciała, żeby nie doszło do złamania i chroń głowę przyciskając brodę do klatki piersiowej. 
  2. Podczas pierwszej wizyty na lodowisku wypożycz łyżwy. Są one dostępne przy większości lodowisk, a dopiero jeżeli ślizganie Ci się spodoba, warto pomyśleć o kupnie własnego sprzętu. 
  3. Odpowiednio się ubierz. Zaczynając od skarpet – najlepiej wybierz takie, jak do zjazdów na nartach. Utrzymują one ciepło, odprowadzają wilgoć i zapobiegają otarciom. But z łyżwami powinien być 0,5 numeru większy od tego, w którym zazwyczaj chodzisz. W ten sposób będziesz mógł pozwolić sobie na szybką, dynamiczną jazdę oraz wszystkie zwroty, czy hamowania. 
  4. Wybierz łyżwy odpowiednie do aktywności, jaką planujesz uprawiać. Zdecyduj, czy marzysz o hokejowych rozgrywkach, o jeździe figurowej, czy rekreacyjnym ślizganiu się. 
  5. Jeżeli planujesz rodzinne wyjście na łyżwy, pamiętaj, że dla małych dzieci w wieku 3 – 4 lat wskazane są łyżwy saneczkowe, które mają dwie płozy i umożliwiają dzieciom szybsze opanowanie ślizgania na lodzie.  

O czym warto wiedzieć, żeby jazda na łyżwach była przyjemnością?

Jednym z problemów początkującego łyżwiarza jest wybór między butami wiązanymi a zapinanymi. Sznurówka wysokich butów jest długa, a precyzyjne zawiązanie buta jest niezmiernie żmudne. Jednak wybór takiego obuwia daje największą gwarancję stabilności. Buty na zaczepy są szybkie w zakładaniu i zdejmowaniu, ale muszą mieć odpowiednie wypełniacze, aby stopa nie przesuwała się podczas jazdy na lodzie. Niezależnie od rodzaju każde łyżwy po zakupie wymagają naostrzenia. Należy jednak pamiętać, aby dla bezpieczeństwa podczas transportu płozy były zawsze osłonięte specjalną nakładką. 
Na treningi ubieraj się „na cebulkę”. Podczas zajęć mimo początkowego chłodu będziesz się rozgrzewał, jednak każda zdejmowana warstwa odzieży pozwoli zachować komfort cieplny organizmu. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu przed, w trakcie i po zajęciach. Porządny trening może wycisnąć z Ciebie siódme poty. 
 

Jak się nauczyć jeździć na łyżwach?

Początki jazdy będą podobne jak przy nauce jazdy na rolkach. Zacznij od stania i chodzenia z podporem na łyżwach, które mają płozy osłonięte ochraniaczami. Początkowo to dziwne uczucie, kiedy stawy skokowe zginają się na bok albo do środka i nie można zginać stóp w stawach skokowych podczas chodzenia. Trzeba nieco zgiąć nogi w kolanach, rozłożyć szeroko ramiona i starać się, aby ciężar ciała był rozłożony na przedniej i środkowej części stóp – tak robią wszyscy ślizgający się na łyżwach.
Kiedy opanujesz technikę chodzenia w ochraniaczach, spróbuj chodzenia na łyżwach bez ochraniaczy na lodzie. Nowym doznaniem będzie brak przyczepności płóz do podłoża – będzie ślisko, ale tylko do przodu i do tyłu. Zacznij od przemieszczenia się przy bandzie lodowiska lub skorzystaj z pomocy życzliwej osoby, która cię poprowadzi. Jeżeli masz znajomych poruszających się już swobodnie po tafli lodu, zaproponuj wspólne wyjście i poproś o wsparcie. Możesz również skorzystać z zajęć u instruktora, który w sposób teoretyczny i praktyczny pokaże wszystkie podstawy.
 

Nie zniechęcaj się!

Podczas pierwszych jazd z pewnością upadniesz na lód. Pamiętaj, żeby zawsze w sytuacji, kiedy czujesz, że upadniesz, ugiąć kolana. Upadek z niższego poziomu sprawi, że będzie on mniej bolesny. Kiedy czujesz, że upadasz na plecy, spróbuj pochylić się do przodu, zgiąć kolana, przygiąć głowę do klatki piersiowej a ręce utrzymać przy sobie. Zawsze staraj się ochronić głowę i ręce przed ewentualnym urazem. Każdy upadek na plecy to duże ryzyko uderzenia głową o taflę lodu, które należy traktować bardzo poważnie – głowa z dużą energią uderza o twardy lód i może dojść do bardzo poważnych obrażeń. Rozważ użycie kasku narciarskiego, ochraniaczy kolan i łokci na pierwszych jazdach. Jeżeli nie masz kasku, załóż czapkę – najlepiej taką, którą zawiniesz kilka razy i stworzysz ochronny, amortyzujący mankiet wokół głowy. Pamiętaj również o mocnych rękawiczkach. 
 

Jazda na łyżwach to dobry trening

Ślizganie się na łyżwach to doskonałe ćwiczenie poczucia równowagi, koordynacji mięśniowej i płynności ruchów trwające podczas całego treningu na lodowisku. Podczas jazdy zaangażowane są mięśnie brzucha, przykręgosłupowe, pośladków i ud, a także cała obręcz barkowa. Intensywna jazda na łyżwach to nic innego jak trening aerobowy.
Podczas zajęć na lodowisku w zależności od intensywności aktywności fizycznej możesz spalić od 300 do 800 kcal w ciągu godziny. 
Pozostaje tylko najważniejsze pytanie: gdzie jeździć? Tam, gdzie jest bezpiecznie, czyli na lodowiskach sztucznych lub wylanych np. na boisku. Jazda na łyżwach po zamarzniętych rzekach lub jeziorach niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia, jeżeli lód się pod Tobą załamie. Obecne niestety zimy nie zapewniają grubego lodu umożliwiającego bezpieczne ślizganie się na otwartych akwenach.