12 grudnia 2024

Jak zdrowo spędzić święta? 6 zdrowych zasad według dietetyka

3 min.
Święta to szczególny czas, który spędzamy w towarzystwie najbliższych przy stole pełnym przepysznych potraw. Chociaż w tych dniach powinniśmy odpocząć i skupić się na relacjach rodzinnych, dla wielu są one przyczyną zwiększonego stresu. W szczególności dotyczy to osób dbających o zdrowe odżywianie na co dzień, czy będących na dietach odchudzających.
Jak zdrowo spędzić święta? 6 zdrowych zasad Świątecznej Radości

Spis treści

  1. Czy da się przytyć przez Święta?
  2. Jak zdrowo przeżyć świąteczną radość?
  3. Zdrowsze wersje posiłków na Święta – czy warto?

 

Czy da się przytyć przez Święta?

Święta kojarzą nam się przede wszystkim z pysznymi potrawami, nielimitowaną ilością sałatki jarzynowej czy dokładkami serniczka. Nic dziwnego, że dla wielu są one uznawane za przyczynę nadmiernych kilogramów.

Przyjmuje się, że aby przytyć 1 kg, należy dostarczyć organizmowi nadwyżkę około 7 000 kcal. W związku z tym przytycie nawet jednego czy dwóch kilogramów nie jest proste, jeśli ograniczymy kulinarną ucztę do trzech dni Świąt.

Jedną z głównych przyczyn zwiększania masy ciała pod koniec roku jest to, że chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, świętowanie bardzo często zaczyna się już na początku grudnia. W tym czasie pojawiają się dodatkowe wigilie w pracy, czy z przyjaciółmi. Nierzadko spożywamy też wtedy więcej słodyczy, a podczas zimowych spacerów pijemy grzane wino, czy zimowe herbaty z dodatkiem słodkich syropów. W taki sposób faktycznie mamy szansę na przekroczenie naszego zapotrzebowania kalorycznego, które poskutkuje przybraniem kilku zbędnych kilogramów.

 

Jak zdrowo przeżyć świąteczną radość?

Nie tylko kolacji wigilijnej towarzyszy duża ilość jedzenia. Podczas wigilii w pracy czy spacerów z przyjaciółmi "na światełka" również towarzyszą przekąski czy potrawy, którym trudno się oprzeć. Jak w takim razie miło spędzić wszystkie grudniowe spotkania, jednocześnie dbając o siebie i swoje żywienie?

  1. Nie bój się odmawiać – jeżeli nie masz już ochoty na kolejną dokładkę, nie musisz się na nią zgadzać. Nieważne, ile zjesz, babcia będzie Cię namawiać na kolejną, jednak postaraj się być asertywny/a.
  2. Bądź aktywny – spróbuj robić przerwy od siedzenia przy stole. Nikt nie mówi o zrobieniu pełnego treningu zamiast spędzenia czasu z rodziną, jednak zaproszenie najbliższych na wspólny zimowy spacer będzie dobrym pomysłem.
  3. Nie jedz zbyt szybko – uważne skupianie się na spożywanym jedzeniu pozwoli wyczuć moment, kiedy jesteśmy syci. Kolacja wigilijna trwa zazwyczaj długo, dlatego lepiej bez pośpiechu próbować wszystkich potraw z przerwami, aby nacieszyć się ich smakiem.
  4. Zwracaj uwagę, jakie sygnały wysyła Ci organizm – jeżeli odczuwasz dolegliwości jelitowe, zgagę czy pełność w żołądku zrób sobie przerwę. Nie ma sensu wciskać kolejnych porcji jedzenia na siłę.
  5. Ogranicz słodkie napoje i alkohol – zamiast nich wybierz kompot z suszu, zimową herbatę (bez dodatku cukru, miodu czy syropu), kawę czy po prostu wodę. Słodkie gazowane napoje czy alkohol dostarczą pustych kalorii, których i tak podczas Świąt przyjmujesz prawdopodobnie więcej niż na co dzień. Możesz też napoje z cukrem zamienić na wersję zero.
  6. Po Świętach wróć do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych – kilkudniowe jedzenie świątecznych potraw nie zaprzepaści Twojego codziennego wysiłku w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Zamiast rozpoczynać detoksy, lepiej skupić się na dostarczaniu wartości odżywczych do codziennych posiłków, a święta zapamiętać jako miły czas spędzony z rodziną bez poczucia winy.

Zdrowsze wersje posiłków na Święta – czy warto?

Jeżeli masz możliwość wypróbowania "zdrowszych" wersji świątecznych potraw, jak najbardziej możesz z nich skorzystać. Dobrym rozwiązaniem może być wymieszanie majonezu z jogurtem naturalnym do sałatki jarzynowej, czy użycie erytrytolu, ksylitolu do świątecznych wypieków.

Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie świąt bez tradycyjnie przygotowanych potraw lub na Świętach będziesz gościem, a nie organizatorem, nie ma powodów do obaw. Spożycie więcej kalorycznych potraw w tym czasie nie sprawi, że Twoja dieta nie ma sensu.
 

Jeżeli czujesz, że nadchodzące święta wywołują przede wszystkim lęk przed zjedzeniem za dużo, czy przytyciem, warto skonsultować się z dietetykiem. Podczas wizyty będzie mógł przyjrzeć się Twojej relacji z jedzeniem i dostosuje plan żywieniowego działania dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.