06 grudnia 2022

Jak aktywnie spędzać czas w długie zimowe wieczory?

PZU Zdrowie
W tym szczególnym okresie pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia z domu. Tym bardziej do podejmowania aktywności wspierających nasze zdrowie. Takie sytuacje mogą wiązać się z pogorszeniem samopoczucia, spadkiem motywacji i zwiększaniem prawdopodobieństwa zmęczenia psychicznego jak i fizycznego. Aby zapobiegać takim nieprzyjemnym skutkom ubocznym, nierozłącznie związanych z tą porą roku, warto wziąć spawy w swoje ręce i zaplanować czas wolny w jak najbardziej efektywny sposób.
kubek herbaty obok świeczki i cynamonu

Spis treści:

1. Aktywności dla jednej osoby.

2. Aktywność dla kilku osób.

 

Aktywności dla jednej osoby

Wolny czas warto spędzić w sposób aktywny. Idealnym sposobem na podjęcie ciekawej, nowej aktywności może być rozpoczęcie treningów domowych, na przykład:  
  • Treningów jogi – dzięki ćwiczeniom jogi jesteśmy w stanie odzyskać kontrolę nad zakamarkami swojej wewnętrznej harmonii oraz zmęczonego umysłu. Za pomocą jogi zyskujemy możliwość zapanowania nad wewnętrznymi i zewnętrznymi bodźcami, które bardzo często stoją na przeszkodzie do zbilansowanego i spokojnego funkcjonowania. Regularne praktykowanie jogi, chociażby przez pół godziny dziennie, pozwala osiągnąć świadomą samokontrolę również nad stanem naszego zdrowia. Mają na to wpływ regularne stymulacje autonomicznego układu nerwowego. Ten z kolei wpływa na codzienne funkcjonalnie układu podwzgórzowo-limbicznego,  odpowiedzialnego za regulowanie zachowań o charakterze emocjonalnym oraz licznych stanów emocjonalnych. Układ ten ma nieoceniony wpływ na jeden z najważniejszych procesów zachodzących w ludzkim mózgu – proces zapamiętywania.
  • Taniec – ruch w rytmie ulubionych dźwięków to nie tylko idealna okazja do nietypowej i przyjemnej aktywności fizycznej, ale także do świetnej zabawy. Z wykorzystaniem tańca jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na swoją motorykę. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie kontroli nad ruchem naszego ciała i jego określonymi zakresami. Spędzanie wolnego czasu dynamicznie ruszając się do muzyki jest w stanie pomóc w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, do których należą przede wszystkim: nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadwaga, cukrzyca czy też miażdżyca. Na występowanie chorób cywilizacyjnych najbardziej narażone okazują się być osoby prowadzące siedzący tryb życia – przykładowo pracownicy biurowi, których ośmiogodzinny dzień pracy odbywa się w większości na siedząco.
 
Jesienno – zimowe długie wieczory mogą być idealną okazją do wygospodarowania czasu wolnego na rozwijanie całkiem nowych, przydatnych umiejętności takich jak: 
  • Nauka języka obcego – zimne i nieprzyjemne krótkie dni nie muszą być smutne ani mało produktywne. A co w przypadku, gdy od dawna tlący się pomysł o rozpoczęciu nauki wybranego języka mógłby stać się wcześniejszym postanowieniem noworocznym? Od zawsze podobał Ci się język angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański? Nie warto czekać chwili dłużej – zwłaszcza, że oprócz bardzo praktycznych korzyści wynikających z nauki kolejnego języka, przykładamy się tym samym do sprawniejszego funkcjonowania mózgu. Ludzki mózg nieustanie trwa w procesie tworzenia połączeń neuronowych, dzięki czemu możliwe jest szybkie przekazywanie wiadomości między mózgiem a ciałem. Podczas nauki nowych pojęć, określeń czy zwrotów wpływamy na jakość tych połączeń. W ten sposób umożliwiamy sobie tworzenie możliwości ulepszenia i usprawniania procesów myślowych.   
  • Rękodzieło – stworzenie czegoś samodzielnie od absolutnych podstaw może być strzałem w dziesiątkę.  Jesienno – zimowe wieczory to odpowiedni moment na spróbowanie swoich sił w czymś kompletnie nowym. Przykładowo, szydełkowanie nie kojarzy się już dzisiaj wyłącznie z aktywnością dla starszych pań. Wedle ciągle utrzymującego się trendu handmade własnoręcznie wydzierganie czapki, rękawiczki czy chociażby szaliki to bardzo dobry sposób na pozbycie się uczucia stresu, znużenia, a przede wszystkim stworzenie sobie oryginalnego i modnego dodatku. 
 

Aktywność dla kilku osób

  • Gry planszowe – to ciekawa aktywność dla osób w każdym wieku, która w pozytywny sposób wpływa na budowanie relacji międzyludzkich – rodzin, par czy znajomych. Zazwyczaj rozgrywki wymagają próby współpracy, zdrowej rywalizacji, a dzięki uczuciu zaangażowania i  relaksu, wpływają na powstawanie endorfin w mózgu. Oprócz tego, większość gier planszowych dostępnych na rynku, w zależności od swojej charakterystyki i określonych zasad, wspomaga praktyczne umiejętności, takie jak: liczenie, myślenie logiczne, zapamiętywanie czy chociażby praca grupowa. Właśnie to sprawia, że ten rodzaj aktywności będzie odpowiedni dla każdego – wystarczy dobrać odpowiednią grę. Planszówki dedykowane dzieciom mogą okazać się również bardzo ciekawą rozrywką dla dorosłych i sprawić, że ich umysły odpoczną przy mniej wymagającej aktywności. Więzi budowane w trakcie zabawy wpłyną korzystnie na samopoczucie wszystkich członków rodziny. Mimo powszechnie powtarzanych żartów o kłótniach przy pewnej znanej grze, planszówki niezmiennie cieszą się wysoką popularnością.
  • Wspólne gotowanie – ten rodzaj wspólnej aktywności również wymaga poczucia współpracy. Czas spędzony wspólnie w kuchni pozwoli na zacieśnianie relacji rodzinnych lub… romantycznych. Wspólnie ugotowana kolacja może być miłym wstępem do romantycznego wieczoru podczas domowej randki.

Dodatkowo, w efekcie tej aktywności bardzo często zdobywamy nowe umiejętności kulinarne, poznajemy nowe smaki. To świetna okazja do  przetestowania coraz to nowszych przepisów, z różnych części świata. Wpływa to na poszerzanie horyzontów, nie tylko tych kulinarnych. 

Źródła

http://arlrw.usz.edu.pl/ 
https://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/574/Wybrane%20aspekty%20stanu%20zdrowia%20osob%20mieszkajacych%20na%20terenie%20Polski.pdf#page=36 
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/269548/lipinska_jezyk_ojczysty_2003.pdf?sequence=1&isAllowed=y