23 września 2022

Gorszy dzień, jesienna chandra czy depresja? Kiedy warto porozmawiać z psychologiem?

PZU Zdrowie
Choć każdy chciałby, aby jesień była piękną, złotą porą roku, nie da się ukryć, że dni są coraz krótsze, a za oknem zaczyna być szaro, ciemno i pada deszcz. Nic dziwnego, że po ciepłym, jasnym lecie, trudno nam przywyknąć do nowej rzeczywistości, powszechnie mówi się przecież o jesiennej chandrze, która dopada nas coraz częściej.
kobieta na tle liści przysłonięta chmurą

Spis treści:

1. Czym jest jesienna chandra?

2. Objawy jesiennej chandry.

3. Co odróżnia jesienną chandrę od depresji?

 

Czym jest jesienna chandra?

Terminu chandra używa się dla określenia rodzaju obniżenia nastroju, stanu przygnębienia, któremu towarzyszy pogorszenie koncentracji i zmęczenie. Objawy nie są jednak na tyle mocno nasilone, że uniemożliwiają funkcjonowanie, tak jak to może mieć miejsce w przypadku sezonowej czy klasycznej depresji, która w przeciwieństwie do chandry wymaga specjalistycznego leczenia.
Jesienna chandra występuje wyłącznie sezonowo. Jak wskazuje nazwa, rozpoczyna się jesienią. Związana jest ściśle ze zmianą pory roku i mniejszą ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
 

Objawy jesiennej chandry

Typowe objawy jesiennej chandry to:
  • rozdrażnienie,
  • pogorszenie nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • zmiany apetytu,
  • bóle lub zmęczenie mięśni,
  • bóle głowy,
  • obniżona chęć do podejmowania aktywności.

 

Co odróżnia jesienną chandrę od depresji?

W przypadku chandry pojawiają się "lepsze i gorsze" momenty, a przygnębienie nie jest tak samo głębokie i stałe. Pomimo odczuwalnie obniżonego nastroju możliwe jest wykonywanie codziennych zadań.
 
Jesienną chandrę od depresji odróżnia:
  • czas trwania objawów - w przypadku chandry nastrój jest zmienny, przygnębienie może trwać kilka, kilkanaście godzin. W depresji przygnębienie jest stałe, głębokie i trwa co najmniej 2 tygodnie. Stan ten może utrzymywać się miesiącami.
  • reakcja na otoczenie - łatwiej jest rozweselić osobę, która ma chandrę niż depresję; stan u osoby z depresją nie będzie się poprawiał po próbach rozweselenia, zachęcania do wyjścia. Osobę chorą na depresję przepełnia całkowite wycofanie, unikanie kontaktów społecznych i niska samoocena,
  • objawy - jesienna chandra ogranicza się do przygnębienia, nie jest ono jednak paraliżujące i głębokie jak w depresji. W depresji występuje szereg innych objawów: napady lęku, brak sił fizycznych i motywacji do działania, totalny brak odczuwania radości ze spraw, które wcześniej cieszyły, bezsenność lub nadmierna senność, poczucie winy, niska samoocena, myśli samobójcze,
  • ocena swojego stanu - osoba z depresją traci dystans i odczuwa totalny smutek, nie widzi szans na poprawę. Przy chandrze natomiast nastawienie do własnych przeżyć jest nieco bardziej pozytywne, obecna jest świadomość, że to jest stan przejściowy i się poprawi.
Depresja, również sezonowa, wymaga leczenia. Terapia depresji polega na pomocy psychologicznej, a nawet przyjmowaniu leków, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.