24 marca 2021

Fizjoterapia dzieci i instruktaż pielęgnacji niemowląt

PZU Zdrowie
Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój maluch prawidłowo się rozwija, czy środowisko, które mu zapewniasz jest dla niego jak najbardziej optymalne, czy przypadkiem lub nieświadomie nie popełniasz jakiś błędów pielęgnacyjnych, wizyta diagnostyczna jest dla Ciebie.
fizjoterapia u niemowląt

Dzięki niej dowiesz się, czy maluch rozwija się prawidłowo i uzyskasz szereg wskazówek na temat jego przyszłego rozwoju psychoruchowego. Na życzenie rodzica fizjoterapeuta może wydać zaświadczenie o wyniku badania, ewentualnych nieprawidłowościach i zaleceniach do domu. 

Instruktaż pielęgnacji niemowląt

1. Po co uczyć się pielęgnacji i czym różni się ona od normalnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie?

Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do wielu problemów. U zdrowo urodzonego malca objawia się najczęściej nieprawidłowym napięciem mięśniowym, odginaniem główki, zaciskaniem rączek w piąstki, prężeniem nóżek, spłaszczeniem główki po jednej stronie,  a czasami również niesymetrycznym ułożeniem tułowia. Stosując codzienną pielęgnację za pomocą określonych chwytów, jesteśmy w stanie zapobiec lub ograniczyć występowaniu nieprawidłowości rozwojowych. 

2. Dla kogo? 

Instruktaż pielęgnacji jest dla wszystkich rodziców zarówno jeszcze oczekujących jak i tych, którzy już mają dziecko i chcą nauczyć się w świadomy, bezpieczny i przyjazny sposób opiekować się nim. Szczególnie polecany jest rodzicom niemowląt z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, z asymetrią ułożeniową, przedwcześnie urodzonym. 

3. Czego można się dowiedzieć? 

Na początku spotkania specjalista zapoznaje się z dzieckiem i rodzicami. Przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia dziecka, które później jest badane w celu rozpoznania ewentualnych nieprawidłowości. Instruktaż jest indywidualnie dostosowany do konkretnego dziecka oraz do potrzeb jego rodziców. Poznają oni techniki prawidłowego układania, podnoszenia, odkładania, zmieniania pozycji. 

Fizjoterapeuta pomoże również dobrać formy zabawy i zabawki tak, aby były adekwatne do etapu rozwoju oraz opowie o sprzętach, których należy unikać. Ostatnim etapem jest nauka masażu.

4. Ile trwają zajęcia i co należy ze sobą zabrać?

Instruktaż pielęgnacji przewiduje 3 spotkania raz w tygodniu po 40 minut. Informacje przekazywane rodzicom są podzielone na etapy w taki sposób, aby mogli spokojnie przyswajać nowe techniki. Mają możliwość poćwiczyć z maluszkiem w domu i jednocześnie weryfikować to, czy dobrze wykonują chwyty. Dziecko może stopniowo przyzwyczajać się do nowych doznań.

Na zajęciach powinno być dwoje rodziców. Jeśli nie ma takiej możliwości, może przyjść osoba, która pomaga w opiece nad dzieckiem. Na pierwszej wizycie koniecznie trzeba zabrać książeczkę zdrowia dziecka z wypisem ze szpitala oraz inną dokumentację zaświadczającą o stanie zdrowia dziecka, jeśli taka istnieje. Na pierwsze i kolejne spotkania nie należy umawiać się z dzieckiem wcześniej niż do 2 dni po szczepieniu lub dzieckiem chorym z gorączką.

 

Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Pierwsze dni noworodka – jak przygotować opiekę po porodzie?