Borelioza – objawy, leczenie, skutki
Spis treści:
Wzrost zachorowań na boreliozę
Jak dochodzi do zarażenia i jak się objawia?
Tylko borelioza?
Jak ochronić się przed chorobami odkleszczowymi?
Wzrost zachorowań na boreliozę
Od pewnego czasu w Polsce w coraz większym stopniu zdajemy sobie sprawę z problemu kleszczy i chorób odkleszczowych. Jednym z efektów jest zaobserwowany znaczący wzrost zachorowalności na boreliozę. W ubiegłym roku było to ponad 6.600 zgłoszonych przypadków. Szacuje się, że co 3. kleszcz jest nosicielem boreliozy, choroby przez niektórych uznawanej za nieuleczalną. Choć samych bakterii borrelia da się pozbyć z organizmu, skutki powodowane przez tę chorobę często towarzyszą choremu do końca jego życia.
Jak dochodzi do zarażenia i jak się objawia?
U 30-40% chorych pojawia się charakterystyczny rumień, tzw. „rumień wędrujący”. Inne objawy to między innymi bóle stawów, bóle kości czy zaburzenia rytmu serca. Bywa mylona z innymi chorobami, jak np. stwardnienie rozsiane, a jej skuteczna diagnoza stwarza wiele trudności. Główną drogą zarażenia jest ukąszenie zarażonego kleszcza, choć należy pamiętać, że nie każde ukąszenie kończy się przeniesieniem choroby.
Tylko borelioza?
Kleszcze są nosicielami nie tylko boreliozy, ale również wielu innych chorób – anaplazmozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Zwłaszcza ta ostatnia choroba jest szczególnie niebezpieczna – początkowo nie daje objawów, aby z czasem rozwinąć objawy neurologiczne: wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności czy bóle mięśni i stawów.
Jak ochronić się przed chorobami odkleszczowymi?
Najlepszą ochroną przed ugryzieniami kleszczy jest ochrona skóry. Wybierając się do lasów, parków czy na łąki, należy zakładać odzież, która zakryje jak największą powierzchnię skóry – długie spodnie, bluzki z długim rękawem, czapki z daszkiem i zakryte buty. Przed wyjściem z domu warto spryskać się odpowiednimi środkami, które odstraszą kleszcze, zniechęcając je do ugryzienia nas. Należy pamiętać, aby po kontakcie z roślinnością dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza te miejsca, które nie były osłonięte oraz ciepłe i łatwo pocące się fragmenty skóry – pachy, pachwiny, skóra za małżowinami usznymi i fałdy skórne.
Natomiast najlepszą ochroną przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu jest szczepienie ochronne. Mogą je przyjąć zarówno dorośli jak i dzieci. Cykl szczepienny obejmuje 3 dawki szczepionki i zapewnia odporność na 3 lata.